logo

7 Mart Hem Kutlama Hem Maden Protestosu

Belediyenin Görkemli 7 Mart Kutlamasına Cerattepe Engeli

Artvin Belediyesi Tarafından düzenlenen Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. yıl dönüm etkinliğinde hem kutlamalar yer aldı, hem de maden protestosu.

 

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü münasebetiyle Artvin Belediye Başkanlığı bir dizi etkinlikler düzenledi. Artvin Belediye Başkanlığı binası önünde toplanan vatandaşlar Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı ve meşaleler eşliğinde Cumhuriyet Caddesinden doğru yürüdüler. Artvin’ Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin başlattığı görkemli 7 Mart kutlaması bu yıl Cerattepe engeline takıldı. Geçtiğimiz yıl görkemli bir kutlama töreni geçiren Artvin bu yıl Cerattepe olayları nedeniyle sönük geçti.

Artvin’in Kurtuluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Artvin Belediye Başkanlığının organizasyonu ile yapılan kutlama programına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tefekçioğlu, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediyenin organizasyon haricinde yaklaşık 2 bin kişilik grup “madene hayır” tişörtleri ve atkılarıyla mehteran takımının önüne geçerek, “Artvin’de maden istemiyoruz”, “direne direne kazanacağız”, “Artvin bizimdir bizim kalacak” sloganları atarak Halit Paşa kavşağındaki konser alanına doğru yürüdüler. Mehteran takımı arkasında ise Belediyenin organizasyonu katılanlar vatandaşlar ellerinde meşalelerle mehteran takımını eşliğinde kortej yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Konser alanında düdük çalıp “Madene Hayır” yazılı atkılarını açan grup Artvin’de maden istemiyoruz sloganları atmaya devam etti. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe bugünün Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü olması dolayısı ile özel bir gün olduğunu kaydetti. Kocatepe” Biz burasını Ruslardan aldık. Başkanlarına teslim etmedik. Biz Artvin olarak dik durduğumuz müddetçe Ankara dik duracak, Edirne’ dik duracak, Balkanlar dik duracak, Türkiye dik duracak. Hiç bir fitne bizim birlik ve beraberliğimizi bozamayacak. Bugün 95 yıl önce dedelerimizin çektiği sıkıntıları çekiyor ülkemiz. Dün Artvin’in kurtuluşunda karşımızda kim varsa bugünde karşımızda onlar var” dedi.

Protestolar Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin konuşma yaptığı esnada da devam edince, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Bugün Artvin’in kurtuluş bayramını hiç kimse sabote etmemelidir. Neden biliyor musunuz. Bizi 7 Milyon seyrediyor, nasıl anlatacaksınız Artvin’in kurtuluşunda protestolar vardı. Kocatepe, kardeşlerim birlik beraberlik olma zamanıdır. Bir aydır çok gerildi bu toplum, istedi ki bir gün de olsa bu insanlar nefes alsın bir oh desin. Böyle devam edersiniz arkanızda kimse kalmaz yapmak istediğiniz neyse yaptınız sıkıntı yok biz bizeyiz, ama bu devam ettiği sürece emin olun her gün kaybedersiniz arkanızda bir kişi kalmaz. Sizi anlıyorum ama şimdi eğlence zamanı Artvin’in kurtuluş günün protestoya gösterisine çevirenler yarın Artvin’e ne kadar zarar verdiklerini anlayacaklar, ama iş işten geçmiş olacak kardeşlerim. Bir ağabeyiniz bir belediye başkanınız olarak söylüyorum yarında kardeşiz, sonraki günde, bugünde kimse benden daha çok bu şehri sevemez. Şehre sevginiz hizmetinizle ölçülür sizden istirham ediyorum şöyle bir saat dinlenelim diyerek Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümünü kutladı. Belediye başkanı konuşmasının ardından bazı gruplar alandan ayrıldı. Program halk oyunları gösterileri ve konserlerle devam etti.

Kutlamalarda Cerattepe Protestosu Damga Vurdu

Cerattepe’de çıkarılması planlanan madencilik faaliyetine karşı Artvin’de 16 Şubat’tan beri devam eden maden karşıtı protestolar Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş kutlamalarına da yansıdı. Çok sayıda maden karşıtı vatandaş Madene Hayır yazılı atkılarla kutlamalara katılarak maden karşıtı eylemlerini ve tepkilerini ortaya koydular. Programda maden karşıtı bazı gruplar madene hayır yazılı atkılarının yanı sıra, dük çalıp maden karşıtı sloganlarla Cerattepe’de çıkarılması planlanan madencilik faaliyetini protesto etti.

Yoğun Güvenlik Önemleriyle Kutlama Tamamlandı

Öte yandan her yıl Artvin Valiliği önünde gerçekleşen konserler bu yıl Halit Paşa Kavşağında gerçekleşti. Valilik önünde ise 16 Şubat’tan itibaren kaldırılmayan polis bariyerleri 7 Mart Kurtuluş bayramında da kaldırılmadı. Bunun yanı sıra çevre illerden polis takviyesi ile Valilik önü yoğun güvenlik güçleriyle Artvin’in Düşman işgalinden kurtuluş gününde de devam etti. 112 Acil Servis görevlileri ve Emniyet güçleri de herhangi bir durum ve olaya karşı alanda hazır bulunurken maden karşıtı protestolar dolayısı ile yaşanan ufak gerginlikler yaşansa da herhangi bir olay olmadan kutlamalar sona erdi.

Etkinliğin son bölümünde ise halk oyunları gösteriler ve son olarak da Zeynep Başkan’ın performansıyla son buldu.

Share
1354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?