logo

 7 Haziran’dan Sonra Neden Koalisyon Olmadı ?


facebooktwitter
Artvin 08 Olay
artvinolay@gmail.com

Siyasi sistemden kaynaklanan 13 yıllık tek başına iktidar oluşmuş bir mecliste, AK Parti  % 42 oy oranına rağmen tek başına 276 sayıya ulaşamayınca, muhalefet  kendini galip ilan etti. Oysa ortada  başarılı ve Türkiye’nin 1. Partisi AK Parti olmuş ve     kendisinden sonraki partilere büyük fark atmış idi. AK Parti ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına koalisyon kapılarını HDP (  terörle bağlantısından dolayı ) hariç tüm partilere sonuna kadar açtı. Ancak AK Parti’nin dışındaki partiler sanki birinci parti imiş gibi davrandılar. 2. ve 3. partinin toplamı ancak % 41 ediyordu. Muhalefet bunu görmek istemedi ve koalisyon olursa kendini büyük paydaş olarak görmek istedi. AK Parti de buna müsaade edemezdi. Koalisyonda büyük ortak belirleyici olur. CHP ve MHP koalisyon görüşmelerinde kabul edilemez şartlar sunmasıyla koalisyon yapmak istemediklerini ortaya koydular. Hatta MHP genel Başkanı daha 7 haziran akşamı “ Milletimiz bize Ana muhalefet görevini verdi” diyerek koalisyona kapılarını kapattı. Ayrıca muhalefetin kabul edilemez şartları ve  sorumluluktan kaçar bir tavrı da ortadaydı. Dolayısıyla 45 gün içinde koalisyon kurulamadığından anayasal yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar millete gitme kararını alarak seçim hükümeti kurulması yetkisini kullandı.

Muhalefet partileri özellikle CHP ve MHP,  koalisyona hükümetine, azınlık hükümetine veya dışarıdan destekli hükümete HAYIR  diyerek Parlamentonun seçim kararı almasını da engellediler.

CHP VE MHP’nin görevi, seçim sonrası koalisyon gerektiren siyasi ortamda her türlü kırmızı çizgiyi bir tarafa  koyup ÖNCE ÜLKEM SONA PARTİM deyip elini taşın altına koymak değil mi idi? Tabii ki EVET. Ama tersini yaptılar.

Sonuç 7 Haziran sonrası AK Parti’nin hükümet olmadığı bir ortamda, blok olup hükümet kuramayan Muhalefet partilerine halkımız neden 1 Kasım’da tekrar destek verip ülkemizi neden hükümetsiz bıraksın ki. Ayrıca her seçmen biliyor ki, ne CHP, ne MHP, ne de HDP tek başına iktidar olamaz ve bu partiler birbirleri ile asla koalisyon kuramaz çünkü 7 Haziran ÖRNEĞİ ORTADA.

Sonuç, Koalisyon mu tek başına iktidar mı? Elbette tek başına iktidar olacak partiye destek olunmalı ve bunu açık ve net görüyoruz.

TERÖR NEDEN 7 HAZİRAN’DAN SONRA TEKRAR BAŞLADI ?

Özellikle son 1 yıl içinde Suriye’de krizdeki yönetim boşluğundan yararlanan PKK kendini gurura kaptırdı. IŞİD ile mücadele ettiği varsayımı ile uluslar arası alanda bir meşruiyet elde edebileceğini düşündü. Bütün bunlarla beraber 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde tek başına iktidar çıkmadığını görünce yönetim boşluğu olacağından kaos oluşturup kendine özerklik oluşturmak istedi. PKK’nın 7 Haziran sonrası iyi bir fırsattı ve bundan yararlanmak istedi. Terörün hortlamasının nedeni budur ama karşısında binlerce yıllık geleceği olan bir ordu devlet vardı. Bunu düşünemedi.

 

Etiketler:
Share
1098 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...