logo

 7 Haziran’dan Sonra Neden Koalisyon Olmadı ?


facebooktwitter
Artvin 08 Olay
artvinolay@gmail.com

Siyasi sistemden kaynaklanan 13 yıllık tek başına iktidar oluşmuş bir mecliste, AK Parti  % 42 oy oranına rağmen tek başına 276 sayıya ulaşamayınca, muhalefet  kendini galip ilan etti. Oysa ortada  başarılı ve Türkiye’nin 1. Partisi AK Parti olmuş ve     kendisinden sonraki partilere büyük fark atmış idi. AK Parti ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına koalisyon kapılarını HDP (  terörle bağlantısından dolayı ) hariç tüm partilere sonuna kadar açtı. Ancak AK Parti’nin dışındaki partiler sanki birinci parti imiş gibi davrandılar. 2. ve 3. partinin toplamı ancak % 41 ediyordu. Muhalefet bunu görmek istemedi ve koalisyon olursa kendini büyük paydaş olarak görmek istedi. AK Parti de buna müsaade edemezdi. Koalisyonda büyük ortak belirleyici olur. CHP ve MHP koalisyon görüşmelerinde kabul edilemez şartlar sunmasıyla koalisyon yapmak istemediklerini ortaya koydular. Hatta MHP genel Başkanı daha 7 haziran akşamı “ Milletimiz bize Ana muhalefet görevini verdi” diyerek koalisyona kapılarını kapattı. Ayrıca muhalefetin kabul edilemez şartları ve  sorumluluktan kaçar bir tavrı da ortadaydı. Dolayısıyla 45 gün içinde koalisyon kurulamadığından anayasal yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar millete gitme kararını alarak seçim hükümeti kurulması yetkisini kullandı.

Muhalefet partileri özellikle CHP ve MHP,  koalisyona hükümetine, azınlık hükümetine veya dışarıdan destekli hükümete HAYIR  diyerek Parlamentonun seçim kararı almasını da engellediler.

CHP VE MHP’nin görevi, seçim sonrası koalisyon gerektiren siyasi ortamda her türlü kırmızı çizgiyi bir tarafa  koyup ÖNCE ÜLKEM SONA PARTİM deyip elini taşın altına koymak değil mi idi? Tabii ki EVET. Ama tersini yaptılar.

Sonuç 7 Haziran sonrası AK Parti’nin hükümet olmadığı bir ortamda, blok olup hükümet kuramayan Muhalefet partilerine halkımız neden 1 Kasım’da tekrar destek verip ülkemizi neden hükümetsiz bıraksın ki. Ayrıca her seçmen biliyor ki, ne CHP, ne MHP, ne de HDP tek başına iktidar olamaz ve bu partiler birbirleri ile asla koalisyon kuramaz çünkü 7 Haziran ÖRNEĞİ ORTADA.

Sonuç, Koalisyon mu tek başına iktidar mı? Elbette tek başına iktidar olacak partiye destek olunmalı ve bunu açık ve net görüyoruz.

TERÖR NEDEN 7 HAZİRAN’DAN SONRA TEKRAR BAŞLADI ?

Özellikle son 1 yıl içinde Suriye’de krizdeki yönetim boşluğundan yararlanan PKK kendini gurura kaptırdı. IŞİD ile mücadele ettiği varsayımı ile uluslar arası alanda bir meşruiyet elde edebileceğini düşündü. Bütün bunlarla beraber 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde tek başına iktidar çıkmadığını görünce yönetim boşluğu olacağından kaos oluşturup kendine özerklik oluşturmak istedi. PKK’nın 7 Haziran sonrası iyi bir fırsattı ve bundan yararlanmak istedi. Terörün hortlamasının nedeni budur ama karşısında binlerce yıllık geleceği olan bir ordu devlet vardı. Bunu düşünemedi.

 

Etiketler:
Share
774 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muhtarların Görev, Yetki ve Sorumluluklarını Biliyor muyuz?

  22 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye’de Muhtarlar Günü kutlandı. Kutlamalar dolayısıyla Artvin Valisi Ömer Doğanay, muhtarlara bir de yemek verdi. Yemeğe bende katıldım. Muhtar değilim ama basın mensubu olarak bu yemekte yer aldım. Valimiz ile aslında sık sık özel sohbetlerde bir araya gelmemize rağmen bir türlü haberlere katılamıyordum, bu sefer katılalım dedik. İyi de yapmışız. Gerçekten sıra dışı bir Valimiz var. Valimiz tam bir devlet adamı. Devlet ciddiyetini her yerde korumanın yanı sıra devletin şevkatlı elini de gösteren bir kişilik. Ken...
 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...
 • Öküz Mehmet Paşa

  19 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bir Nalbant Çocuğu Başbakan Oluyor” 17. asır kıymetli devlet adamlarından Öküz Mehmet Paşa, Sultan I. Ahmet Han'ın vezirlerinden ve damatlarındandır. “Vezir” ve “Damat" Mehmet Paşa olarak da bilinir. Sultan I. Ahmet ve II. Osman dönemlerinde, ilkinde iki yıl, ikincisinde on bir ay olmak üzere iki defa “Sadrazamlık” makamına getirilmiştir. Hakkında “edip ve vakur, vezir-i sahib-i şu’ur” denmiştir. 1621 senesinde vefat etmiştir. Asıl lakabı “Oğuz” olmasına rağmen eski yazıdaki kef ve kaf harflerinin karıştırılmasından dolayı muha...