logo

 7 Haziran’dan Sonra Neden Koalisyon Olmadı ?


facebooktwitter
Artvin 08 Olay
artvinolay@gmail.com

Siyasi sistemden kaynaklanan 13 yıllık tek başına iktidar oluşmuş bir mecliste, AK Parti  % 42 oy oranına rağmen tek başına 276 sayıya ulaşamayınca, muhalefet  kendini galip ilan etti. Oysa ortada  başarılı ve Türkiye’nin 1. Partisi AK Parti olmuş ve     kendisinden sonraki partilere büyük fark atmış idi. AK Parti ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına koalisyon kapılarını HDP (  terörle bağlantısından dolayı ) hariç tüm partilere sonuna kadar açtı. Ancak AK Parti’nin dışındaki partiler sanki birinci parti imiş gibi davrandılar. 2. ve 3. partinin toplamı ancak % 41 ediyordu. Muhalefet bunu görmek istemedi ve koalisyon olursa kendini büyük paydaş olarak görmek istedi. AK Parti de buna müsaade edemezdi. Koalisyonda büyük ortak belirleyici olur. CHP ve MHP koalisyon görüşmelerinde kabul edilemez şartlar sunmasıyla koalisyon yapmak istemediklerini ortaya koydular. Hatta MHP genel Başkanı daha 7 haziran akşamı “ Milletimiz bize Ana muhalefet görevini verdi” diyerek koalisyona kapılarını kapattı. Ayrıca muhalefetin kabul edilemez şartları ve  sorumluluktan kaçar bir tavrı da ortadaydı. Dolayısıyla 45 gün içinde koalisyon kurulamadığından anayasal yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar millete gitme kararını alarak seçim hükümeti kurulması yetkisini kullandı.

Muhalefet partileri özellikle CHP ve MHP,  koalisyona hükümetine, azınlık hükümetine veya dışarıdan destekli hükümete HAYIR  diyerek Parlamentonun seçim kararı almasını da engellediler.

CHP VE MHP’nin görevi, seçim sonrası koalisyon gerektiren siyasi ortamda her türlü kırmızı çizgiyi bir tarafa  koyup ÖNCE ÜLKEM SONA PARTİM deyip elini taşın altına koymak değil mi idi? Tabii ki EVET. Ama tersini yaptılar.

Sonuç 7 Haziran sonrası AK Parti’nin hükümet olmadığı bir ortamda, blok olup hükümet kuramayan Muhalefet partilerine halkımız neden 1 Kasım’da tekrar destek verip ülkemizi neden hükümetsiz bıraksın ki. Ayrıca her seçmen biliyor ki, ne CHP, ne MHP, ne de HDP tek başına iktidar olamaz ve bu partiler birbirleri ile asla koalisyon kuramaz çünkü 7 Haziran ÖRNEĞİ ORTADA.

Sonuç, Koalisyon mu tek başına iktidar mı? Elbette tek başına iktidar olacak partiye destek olunmalı ve bunu açık ve net görüyoruz.

TERÖR NEDEN 7 HAZİRAN’DAN SONRA TEKRAR BAŞLADI ?

Özellikle son 1 yıl içinde Suriye’de krizdeki yönetim boşluğundan yararlanan PKK kendini gurura kaptırdı. IŞİD ile mücadele ettiği varsayımı ile uluslar arası alanda bir meşruiyet elde edebileceğini düşündü. Bütün bunlarla beraber 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde tek başına iktidar çıkmadığını görünce yönetim boşluğu olacağından kaos oluşturup kendine özerklik oluşturmak istedi. PKK’nın 7 Haziran sonrası iyi bir fırsattı ve bundan yararlanmak istedi. Terörün hortlamasının nedeni budur ama karşısında binlerce yıllık geleceği olan bir ordu devlet vardı. Bunu düşünemedi.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İslam Hakimiyeti ve Müslüman Hakimiyeti arasındaki farklar

  21 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Müslüman Hakimiyeti demek her zaman için İslam hakimiyeti demek değildir. İslam Hakimiyetini kurmak için bu Hakimiyetin tesisinde Müslümanların görev alması beklenir ama bu mecburi değildir. Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir. İslam Hakimiyeti İslam dininin hakim olması demektir. Müslüman Hakimiyeti ise Müslümanların Hakimiyeti demektir. İslam Hakimiyeti ilkesel bir Hakimiyettir. Müslüman Hakimiyeti ise bir yerde müslümanların sayısal çoğunluğu ele geçirmesi demektir. Müslüma...
 • Komünizmde Kadınların Ortaklaşalığı Var mı?

  19 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “..Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin…” Maide suresi, 8 Giriş Komünizm Türkiyede çoğunluk itibari ile elbette benimsediğimiz biz ideoloji değil. Toplumumuzun ekseriyetinin görüşü Komünizm ile bir birine zıttır. Fakat bu zıtlık “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin.” Maide suresi, 8’in bize verdiği ölçü gereği, Komünizm hakkındaki görüşlerimizin de adaletsizliğe varmaması lazım. Çocukluğumdan beri komünizmde kadınların ortak olduğu sözlerini duyardım. Bu konuyu internette biraz ar...
 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...
 • Murgul’da Plaket, Artvin’de Doğa Katili

  18 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bir gün bu yazdıklarımın hepsi anı olarak kalacak, belki olursa çocuklarım ve torunlarım okuyacak ya da benden belki yüz yıl sonra beni ve fikirlerimi anlayan birileri olacak, bu demek değildir ki günümüzde anlaşılmıyoruz ancak bazı kesimlerin anlamamak için direndiğini görünce iyice asabileşiyorum. Kendime öz eleştiri yapıyorum. “Onlar anlamasa da sen anlatmaktan vazgeçmeyeceksin.” Bizim kalemimiz sivri sırf biri istiyor diye şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazma...