logo

 7 Haziran’dan Sonra Neden Koalisyon Olmadı ?


facebooktwitter
Artvin 08 Olay
artvinolay@gmail.com

Siyasi sistemden kaynaklanan 13 yıllık tek başına iktidar oluşmuş bir mecliste, AK Parti  % 42 oy oranına rağmen tek başına 276 sayıya ulaşamayınca, muhalefet  kendini galip ilan etti. Oysa ortada  başarılı ve Türkiye’nin 1. Partisi AK Parti olmuş ve     kendisinden sonraki partilere büyük fark atmış idi. AK Parti ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına koalisyon kapılarını HDP (  terörle bağlantısından dolayı ) hariç tüm partilere sonuna kadar açtı. Ancak AK Parti’nin dışındaki partiler sanki birinci parti imiş gibi davrandılar. 2. ve 3. partinin toplamı ancak % 41 ediyordu. Muhalefet bunu görmek istemedi ve koalisyon olursa kendini büyük paydaş olarak görmek istedi. AK Parti de buna müsaade edemezdi. Koalisyonda büyük ortak belirleyici olur. CHP ve MHP koalisyon görüşmelerinde kabul edilemez şartlar sunmasıyla koalisyon yapmak istemediklerini ortaya koydular. Hatta MHP genel Başkanı daha 7 haziran akşamı “ Milletimiz bize Ana muhalefet görevini verdi” diyerek koalisyona kapılarını kapattı. Ayrıca muhalefetin kabul edilemez şartları ve  sorumluluktan kaçar bir tavrı da ortadaydı. Dolayısıyla 45 gün içinde koalisyon kurulamadığından anayasal yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar millete gitme kararını alarak seçim hükümeti kurulması yetkisini kullandı.

Muhalefet partileri özellikle CHP ve MHP,  koalisyona hükümetine, azınlık hükümetine veya dışarıdan destekli hükümete HAYIR  diyerek Parlamentonun seçim kararı almasını da engellediler.

CHP VE MHP’nin görevi, seçim sonrası koalisyon gerektiren siyasi ortamda her türlü kırmızı çizgiyi bir tarafa  koyup ÖNCE ÜLKEM SONA PARTİM deyip elini taşın altına koymak değil mi idi? Tabii ki EVET. Ama tersini yaptılar.

Sonuç 7 Haziran sonrası AK Parti’nin hükümet olmadığı bir ortamda, blok olup hükümet kuramayan Muhalefet partilerine halkımız neden 1 Kasım’da tekrar destek verip ülkemizi neden hükümetsiz bıraksın ki. Ayrıca her seçmen biliyor ki, ne CHP, ne MHP, ne de HDP tek başına iktidar olamaz ve bu partiler birbirleri ile asla koalisyon kuramaz çünkü 7 Haziran ÖRNEĞİ ORTADA.

Sonuç, Koalisyon mu tek başına iktidar mı? Elbette tek başına iktidar olacak partiye destek olunmalı ve bunu açık ve net görüyoruz.

TERÖR NEDEN 7 HAZİRAN’DAN SONRA TEKRAR BAŞLADI ?

Özellikle son 1 yıl içinde Suriye’de krizdeki yönetim boşluğundan yararlanan PKK kendini gurura kaptırdı. IŞİD ile mücadele ettiği varsayımı ile uluslar arası alanda bir meşruiyet elde edebileceğini düşündü. Bütün bunlarla beraber 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde tek başına iktidar çıkmadığını görünce yönetim boşluğu olacağından kaos oluşturup kendine özerklik oluşturmak istedi. PKK’nın 7 Haziran sonrası iyi bir fırsattı ve bundan yararlanmak istedi. Terörün hortlamasının nedeni budur ama karşısında binlerce yıllık geleceği olan bir ordu devlet vardı. Bunu düşünemedi.

 

Etiketler:
Share
920 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muzaffer Çorbacı efsane bir milletvekili olabilirdi

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muzaffer Çorbacı AK Parti Artvin birinci sıra milletvekili adayı olsaydı Artvin için efsane bir milletvekili olabilirdi. Muzaffer Çorbacı, Hasan Ekinci gibi seçmenle bireysel sıcak ilişkiler kuran bir milletvekili olurdu diye düşünüyorum. Muzaffer Çorbacı milletvekili adayı olduktan sonra facebookta arkadaş olduk. Seçim çalışmalarını onun paylaşımlarından takip etmeye başladım. Seçmenle çok yakın, candan ve sıcak ilişkiler kurabildiğini gözlemledim. Sanırım Muzaffer Çorbacı bir iş adamı, yani sıradan vatandaş için elit sayılabilece...
 • Yüz Körlüğü

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bir sabah yine alarmınızın çalmasıyla uyanıyorsunuz. Yüzünüzü yıkamaya banyoya gidiyorsunuz ve aynada tanımadığınız bir yüz size bakıyor. Kaynak: http://myartmagazine.com/beautiful-artworks-lidia?i=14 Yüz körlüğü, günümüzde nadir görülen ve pek bilinmeyen nörolojik kökenli bir hastalıktır. Prosopagnosia (Yunanca “Prosopon” yüz + “agnosia” kayıtsızlığı), “yüz körlüğü” olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama, ayıramama durumudur. “Prosopagnostikler” göz, burun, ağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikt...
 • Şehir Efsanesi

  19 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Birçok folklorik hikâyede olduğu gibi şehir efsanelerinin her zaman uydurma ve gerçek dışı olduğu söylenemez ama genelde çarpıtılmış, abartılmış ve heyecan katılmış hikâyelerdir. Bu hikâyelerin isimlerinin "şehir efsanesi" olmasına rağmen konularını şehirden almaları gerekmez. Sadece onları geleneksel folklorik hikâyelerden ayırt edebilmek için bu isimle anılırlar. Bu ayrımı daha iyi vurgulayabilmek...
 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...