logo

7 Haziran’dan Sonra Hükümetin Kurulamayışının Nedenini Yazdı

kantarAK Parti İl Başkan Yardımcısı Kantar, 1 Kasım’da AK Parti’nin Yeniden Tek Başına İktidar Olacağını İddia Etti
AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Gazeteci Yazar Yüksel Kantar , 7 Haziran’dan sonra hükümetin kurulamayışının nedenlerini yazdığı yazı ile anlatırken, muhalefet tavır ve davranışlarının hükümetin kurulamamasına neden olduğunu ileri sürdü. Gazeteci Yazar Yüksel Kantar, yazısında önemli bir iddia da bulunurken, CHP ve MHP’nin 1 Kasım’da tek başına iktidara gelme ihtimallerinin bulunmadığını belirterek seçmenin tek başına iktidardan yana seçimde bulunacağını ve tek başına iktidara gelebilecek olan tek partinin de AK Parti olduğunu gören vatandaşlar yeniden istikrardan yana tercihte bulunacaklarını iddia etti. Kantar yazısında ayrıca 7 Haziran’dan sonra yeniden terörün artışının nedenlerini de anlattı.

Çok ses getirecek olan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yüksel Kantar’ın söz konusu yazısında; “ CHP ve MHP 1 Kasımda Tek Başına İktidar Olur Mu?

7 Haziran Genel seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olmak için Mecliste 276 milletvekili çıkaramadı. Ancak tek başına iktidar olmak için en yakın parti AK Parti 258 milletvekili, ikinci parti CHP 132, üçüncü parti MHP 80 ve 4.parti HDP 80 milletvekili aldı. AK Parti’nin karşısında olan partilerin aldıkları milletvekili sayısı 292 iken bile bu üç parti bir araya gelememiş hükümet kuramamışlardır. Çünkü MHP, HDP’nin içerisinde olduğu hiçbir koalisyon ortaklığını kabul etmedi. CHP’nin AK Parti karşısındaki partileri blok olarak görmesi tezini de çürütmüş oldu. AK Parti’de HDP’nin teröre karşı mesafe koymadığı gerekçesiyle AK Parti-HDP koalisyonuna kapıları kapattı. Ortada iki alternatif kalmıştı. AK Parti–CHP, AK Parti-MHP. AK Parti-CHP istikşafı görüşmeleri 35 saat sürmesine rağmen CHP’nin olası koalisyonda küçük ortak olması düşünüldüğünde, öne sürdüğü şartlar AK Parti tabanından ve merkezinden kabul görmemişti.

AK Parti-MHP görüşmeleri de MHP’nin  ( olası koalisyonda küçük ortak ) öne sürdüğü maddeler de AK Parti tarafından kabul edilemez olduğu, ayrıca MHP’nin kendini ana muhalefet olarak kalmak niyeti koalisyondan kaçmasını sağladı. Bu şarlar altında 45 gün içerisinde koalisyon hükümeti kurulamayınca Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan anayasal hakkını kullanarak ülkeyi tekrar seçime götürdü.

Gelemim koalisyondan kaçan MHP ve CHP’nin tutumuna. Tek başına iktidarın olmadığı bir siyasi alanda tüm partilere özellikle  bu iki partiye düşen görev, ülkemizin  ve milletimizin geleceği için  koalisyon kurmak için şart mı koşmak yoksa tüm kırmızı çizgileri kaldırarak hükümet kurmak mı olmalıydı? Tabii ki ikincisi der herkes. Partilerin temel amacı iktidardan kaçmak değil iktidar olup millete hizmet etmek değil mi ?

Biraz MHP’yi irdelemek de fayda olduğunu düşünüyorum. DSP’nin birinci parti olduğu dönemde (1998 ) Rahmetli Ecevit ANASOL-M koalisyon hükümetini kurmak için Sayın Devlet Bahçeli’ye gittiğinde Sayın Bahçeli koalisyon için kaç madde şart koştu. Hiçbir şart koşmadan DSP’nin peşine takılarak koalisyon ortağı oldu. Birbirine taban açısından çok yakın olan bu iki parti olduğuna göre MHP, AK Parti ile koalisyondan kaçtı ve ülkeyi hükümetsiz bırakmadı mı? Milletimiz  partilerin kırmızı çizgilerden ziyade, ülkemizin genel menfaatini düşünür ve buna göre muhalefet partilerini özellikle MHP’nin tavrını 1 kasımda daha farklı değerlendirecektir.MHP, AK Parti’nin kuracağı koalisyona HAYIR , seçim hükümetine HAYIR, azınlık hükümetine HAYIR ve seçim hükümetine HAYIR diyerek kendini HAYIRLI İŞLERE HAYIRCI olarak tarihe geçti.

1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerde CHP’nin tek başına iktidar olmayacağını  tüm seçmenler biliyor. MHP’nin de tek başına iktidar olmayacağını tüm seçmen biliyor. 7 Haziranda çıkan siyasi tablo eğer 1 kasımda da aynı çıkarsa ve hükümet kurulamazsa ülkemizin düşeceği ekonomik ve siyasi krizi hiçbir akıllı seçmen düşünmek bile istemez. Kesin olarak görünen o ki  ne CHP,  ne  MHP tek başına iktidar olamaz. O zaman seçmen, tercihini 1 Kasım’da tek başına iktidar olma olasılığı  sıfır görünen partilere, bir araya gelip AK Parti karşısında  koalisyon kuramayan partilere değil, ülkemizin geleceği için istikrarı güveni ve AK Parti’yi tercih edecektir diye düşünüyorum.

7 Haziran’dan Sonra Neden Koalisyon Olmadı ?

Siyasi sistemden kaynaklanan 13 yıllık tek başına iktidar oluşmuş bir mecliste, AK Parti  % 42 oy oranına rağmen tek başına 276 sayıya ulaşamayınca, muhalefet  kendini galip ilan etti. Oysa ortada  başarılı ve Türkiye’nin 1. Partisi AK Parti olmuş ve     kendisinden sonraki partilere büyük fark atmış idi. AK Parti ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına koalisyon kapılarını HDP (  terörle bağlantısından dolayı ) hariç tüm partilere sonuna kadar açtı. Ancak AK Parti’nin dışındaki partiler sanki birinci parti imiş gibi davrandılar. 2. ve 3. partinin toplamı ancak % 41 ediyordu. Muhalefet bunu görmek istemedi ve koalisyon olursa kendini büyük paydaş olarak görmek istedi. AK Parti de buna müsaade edemezdi. Koalisyonda büyük ortak belirleyici olur. CHP ve MHP koalisyon görüşmelerinde kabul edilemez şartlar sunmasıyla koalisyon yapmak istemediklerini ortaya koydular. Hatta MHP genel Başkanı daha 7 haziran akşamı “ Milletimiz bize Ana muhalefet görevini verdi” diyerek koalisyona kapılarını kapattı. Ayrıca muhalefetin kabul edilemez şartları ve  sorumluluktan kaçar bir tavrı da ortadaydı. Dolayısıyla 45 gün içinde koalisyon kurulamadığından anayasal yetkisini kullanan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar millete gitme kararını alarak seçim hükümeti kurulması yetkisini kullandı.

Muhalefet partileri özellikle CHP ve MHP,  koalisyona hükümetine, azınlık hükümetine veya dışarıdan destekli hükümete HAYIR  diyerek Parlamentonun seçim kararı almasını da engellediler.

CHP VE MHP’nin görevi, seçim sonrası koalisyon gerektiren siyasi ortamda her türlü kırmızı çizgiyi bir tarafa  koyup ÖNCE ÜLKEM SONA PARTİM deyip elini taşın altına koymak değil mi idi? Tabii ki EVET. Ama tersini yaptılar.

Sonuç 7 Haziran sonrası AK Parti’nin hükümet olmadığı bir ortamda, blok olup hükümet kuramayan Muhalefet partilerine halkımız neden 1 Kasım’da tekrar destek verip ülkemizi neden hükümetsiz bıraksın ki. Ayrıca her seçmen biliyor ki, ne CHP, ne MHP, ne de HDP tek başına iktidar olamaz ve bu partiler birbirleri ile asla koalisyon kuramaz çünkü 7 Haziran ÖRNEĞİ ORTADA.

Sonuç, Koalisyon mu tek başına iktidar mı? Elbette tek başına iktidar olacak partiye destek olunmalı ve bunu açık ve net görüyoruz.

TERÖR NEDEN 7 HAZİRAN’DAN SONRA TEKRAR BAŞLADI ?

Özellikle son 1 yıl içinde Suriye’de krizdeki yönetim boşluğundan yararlanan PKK kendini gurura kaptırdı. IŞİD ile mücadele ettiği varsayımı ile uluslar arası alanda bir meşruiyet elde edebileceğini düşündü. Bütün bunlarla beraber 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde tek başına iktidar çıkmadığını görünce yönetim boşluğu olacağından kaos oluşturup kendine özerklik oluşturmak istedi. PKK’nın 7 Haziran sonrası iyi bir fırsattı ve bundan yararlanmak istedi. Terörün hortlamasının nedeni budur ama karşısında binlerce yıllık geleceği olan bir ordu devlet vardı. Bunu düşünemedi” ifadelerine yer verildi.

Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?
#

7 Haziran’dan Sonra Hükümetin Kurulamayışının Nedenini Yazdı” için 1 yorum

  1. cafer özdilek : diyor ki:

    he öyledir.. bizde yedik…
    insan kendi inandığını doğru gibi yansıtmaya çalışmamalı.. şu görünür doğru olandır ki.. AKP iktidar hırsıyla koaalisyon kuramamıştır… Hep bana, zihniyeti ile harekete den bir parti ve parti gurubu samimi bir koalisyon teklifi ile diğer siyasi partilerle görüşmemiştir.
    Gelelim PKK olayına, 7 haziran seçimi öncesi AKP nin PKK ya verdiği tavizlerin sonucu güçlenen PKK Türkiye Cumhuriyeti ne kafa tutmaya çaılışmıştır.. İçişleri bakanlığının valilere verdiği sözlü yetki ile operasyonlar engellenmiş ve bugün yaşanan terör olaylarına zemin hazırlanmıştır.. Terörde HDP, PKK kadar AKP ninde sucu vardır…