logo

600 Kiloluk Tayfun, 8 Yaşında!

Artvin’deki geleneksel boğa güreşlerinde sahibine birincilik kupası kazandıran 600 kilogramlık ‘tayfun’ isimli boğanın sahibi Ulaş Gülseçgin, boğasının 8. yaşına girmesi nedeniyle doğum günü partisi düzenledi.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir sektör oluşturuyor. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri yoğun ilgi görüyor. 15 bin ile 50 Bin TL arasında değeri olan boğalara sahipleri gözü gibi bakıyor. Öyle ki küçük yaştan beri boğacılık yapan Ulaş Gülseçgin, şampiyonluğu bulunan ve bu yılki boğa güreşlerinin en büyük favorilerinden biri olan 600 kilogramlık tayfun isimli boğasına doğum günü kutlaması yaptı.

Boğa sahi Ulaş Gülseçgin, şampiyon boğanın doğum günü kutlamasını boğanın şampiyonluk elde ettiği arenada gerçekleştirdi. Artvin merkez köylerinden Sarıbudak (melo) köyü boğa güreşleri arenasında 8. yaşına giren boğasına pasta ve hediye alan Gülseçgin, önce boğasına pastayı ikram etti, daha sonra hediye paketine sardığı kemerini boğasına katkı. Çok sayıda taraftarı eşliğinde gerçekleşen doğum günü kutlamasına Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’da katıldı.

Boğa sahibi Ulaş Gülseçgin, özel olarak beslediği ‘Tayfun’ isimli güreş boğasının 5 yaşında birincilik aldığı Melo Özden Bayraktar arenasında 8’inci yaş gününe özel doğum günü yaptı.

Ulaş Gülseçginboğası Tayfun’un doğum günün kutlama sebebini açıklayarak şunları söyledi. Gülseçgin; “Tayfunum 8 yaşına Artvin’in plakasına girdiği için doğum gününü kutlamak istedim. İnşallah nice birincilikler diliyorum Tayfunumuna. Bu arenada kendi köyünde başaltında birinci olduğu için burada kutladım” dedi.

Tayfun’un hayranları olduğunu ve Rize’nin Pazar ilçesinden gelenlerinde olduğunu söyleyen Boğa sahibi Gülseçgin, doğum gününe gelen gelemeyen herkese teşekkür etti.

Boğası Tayfun’a doğum gününe özel kamyonunu süslediğini, yaş pasta ve boğanın yiyeceği özel arpa, pekmez, üzüm kurusu gibi karışımın yaptırdığını da sözlerine ekleyen Gülseçgin, boğaya Kemer hediye aldığını söyledi.

Tayfun’u 4 yaşında Çamlıhemşinden aldıklarını Artvin’in Sarıbudak (melo) Köyü’ne getirdiklerini ve 5 yaşında Melo arenada başaltında birinci olduğunu belirten Gülseçgin, boğaya spor yaptırarak 610 kilogramdan 580 kiloya düşerek büyük orta kategorisinde güreştirmeye hazırladıklarını söyledi.

Boğanın doğum gününü görünüş olsun diye kutlamadığının altını çizen Ulaş Gülseçgin; “Boğam Tayfun’un doğum günün kutlamamın sebeplerinden birisi üzerine basarak söylüyorum 08 yaşına Artvin’in plakasına girdiği için doğum gününü kutladım. Görünüş olsun diye asla değil” dedi.

Davetliler arasında bulunan Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, “Tayfum köyümüzün simgesi 8 yaşına gelmiş. İlimizin plakası da 08 doğum gününe bizi de davet ettiler geldik” dedi.

Yazan, “Sarıbudak Köyü’nün aranası Artvin’de bulunan en iyi arenalarından biri. Yapılan bu arenadan sonra boğalar daha da çok arttı. Tayfun’da bizim köyümüzün sembolü. 8 yaşına gelmiş. İlimzin plakası da 08. Davet ettiler bizde geldik buraya. Güzel bir organizasyon oldu. Boğamızı destekliyoruz. Boğa sahibine de başarılar diliyoruz. İnşallah köyümüzü en iyi şekilde temsil eder” dedi.

Share
877 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?