logo

56’ncı Madde Varken Madenciler Cerattepe’ye Giremez!

Son genel seçimlerde MHP Artvin Milletvekili adayı olan ve seçimde aldığı rekor oy ile dikkatleri üzerine çeken Av. Muhammet Altunal, Yeşil Artvin Derneği tarafından Orman Bölge Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylem ve maden konusunda açıklamalarda bulundu. Altunal, “Cerattepe ile ilgili 25 yıldır mücadele veren Artvin halkı, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da maden şirketlerinin kesin olarak Artvin’i terk edene kadar direnmeye devam edeceklerini bir kere daha haykırdı. Maden şirketlerinin hazırladıkları ÇED raporları gerek bilirkişiler tarafından gerekse mahkemeler tarafından kabul görmüyor.

Ceratepe’de madenciliğin yapılması için nasıl ÇED hazırlanırsa hazırlansın, Ya Artvin ya Maden” denkleminde düğümleniyor. Maden şirketi hem maden hem Artvin, hem turizm dese de, patrikte bunun asla gerçekleşmeyeceğini belirten bilim insanları ve mahkemeler madencilerin buraya girmesini doğru bulmadığı için 25 yıldır aynı şeyleri yazıyor ve aynı kararları veriyorlar” dedi.

25 Yıllık Cerattepe Mücadelesinde İlk Kez Orman Bölge Önünde Açıklama Yapılıyor!

Protestoya Artvin halkı ve STK’ların yanı sıra siyasi parti temsilcileri de katıldı. Artvin’in geleceğinde maden ve HES’lerin olmadığını yineleyen 25. Dönem MHP Artvin Milletvekili adayı olan Av. Muhammed Altunal’da protestoya katılarak destek veren isimlerden. Altunal yaptığı açıklamada;” Bu Konu Siyaset Ve Partiler Üstü Bir Konudur

“Maden şirketi, yangından mal kaçırır gibi işler yapıyor. Çünkü biliyor ki, yeni hükümette işleri nu kadar kolay olmayacak!. Alelacele gayri ciddi işler yapıyorlar. Tek dertleri, tek düşünceleri var, hemen girip, madeni çıkardıktan sonra aynı şekilde hızla kaçmak. Bu bölgeyi maden çöplüğüne çevirmek… Onların Artvin halkı, Artvin umurunda değil ki. Biz buna asla izin vermeyeceğiz.

Yeşil Artvin Derneği demek, tüm Artvin demektir. Artvinli olan Artvin ilçelerinde, köylerinde yaşayan herkes yaşadığı yaşam alanlarını koruyorsa derelerine, yaylalarına, dağlarına, köylerine sahip çıkıyorsa o insan Artvin’in en büyük doğa ve çevreyi kısaca Artvin’i koruma platformu alan Yeşil Artvin Derneği’nin doğal üyesidir. Bu kadar farklı düşüncede olan insanlar aynı “ARTVİN” sloganı haykırıyorsa olay bitmiştir. Ben dernek yönetimi ve Başkanımız Nur Neşe Karahan ablamızın bir anne gibi herkesi bir arada toplamasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyor, ellerinden öpüyorum.

Bakın bu açıklamayı bir siyasi kimlikle yapmıyorum. Bu partiler üstü, siyaset üstü bir konu olup Artvin ve burada yaşayan insanlar olarak hepimiz için hayati önem taşımaktadır. Bu konuda iki milletvekili, tüm siyasi partiler, STK’lar Artvin halkı bir olmak durumunda ve zorundayız. Artvin’in bir avukatı olarak, Artvin’in bir evladı, bir insan olarak yapıyorum. Artvin’in gelecekle ilgili hiçbir projede Madenler, HES’ler yada ağır sanayi hiç olmadı. Siz hiçbir yetkilinin bu yönde açıklamasını duydunuz mu? Hep Artvin’in geleceği Eğitim ve Turizm dendi. İstisnasız herkes bunu söyledi. Örneğin, Milletvekilleri, Artvin’e gelmiş, bütün valiler, seçilmiş belediye başkanları, atanmış bürokratlar, STK’lar Artvin halkından bu yönde bir açıklama duydunuz mu?

Anayasamızın 56. Maddesi der ki…

Sözde hep aynı şeyler söylendiği halde gerçekte ne yapıldı? Bu projelere karşı herkes aynı ses çıkarabildi mi? Karşı çıkabildi mi? Artvin Milletvekili olan İsrafil Kışla nerede? Neden çok sevdiğini söylediği ili için hiçbir şey yapmıyor, söylemiyor? Biz bu sıcakta neden toplandık? Neden hepimiz aynı acıyı yaşıyoruz? Çünkü ateş ocağımıza düşmüş, canımız yanıyor. Ben AKP’ye oy veren bir çok kardeşimizin aynı acıyı yüreğinde yaşadığını çok iyi biliyorum. Çünkü biliyor ki, başka Artvin yok, gidecek başka yerimiz yok. Artvin halkı kendi yaşam alanlarını koruyor. Bu anayasanın içinde yer bulmuş bir haktır. Anayasamızın 56. Maddesi der ki;

Anayasanın 56. Maddesi : A. Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması

Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”

Artvin halkı Anayasadan aldığı güçle, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak istiyor. Herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahip ise Artvin halkı bunu sonsuza dek bozacak mahvedecek bir projeye karşı çıkması kadar daha doğal ne olabilir? Artvin yerleşim alanı olarak aşağıdaki kaleden de anlayacağımız gibi 2 bin yıldır var. Bu insanlar nasıl yaşadı.? Şimdi bazıları iş mi var diyerek kendisini savunmaya kalkıyor. Madencilik çok ağır bir sanayi koludur. Madenciliğin hangisi olursa olsun, yerleşim alanı yakınlarındaysa mutlaka zarar verir.

Türkiye’de madenler maden şirketlerinin % 100 lehine yapılıyor. Kamu yararı neredeyse sıfırdır!

Türkiye’deki madenciliğin bir başka düşünülecek, tartışılacak tarafı da çıkarılma şartlarının %100 maden şirketleri lehinde olmasıdır. Çıkan maden kamu yararına değil, şirketlerin yararınadır. Dünyada maden işçilerine ödenen ücret ile Türkiye’de ödenen ücret arasında 4 kat fark var. Soma, Zonguldak, Ermenek kömür ocaklarında çalışan maden işçilerinin aldıkları maaş ve sağlık iş güvenliği ortada… İşçi senin iş senin çıkan maden senin, eti senin kemiği benim. Yeter ki bu işsizleri işe al. Nasıl alırsan al, nasıl çalıştırırsan çalıştır.

Türkiye’deki madencilik kapitülasyonlara benziyor!

Türkiye’deki maden şirketlerinin neredeyse tamamı yabancıdır. Halkın tepkisini azaltmak için Yerli işbirlikçi ortakların isimleriyle faaliyet sürdüren firmalar var.

Ne yazık ki maden şirketlerine verilen haklar 1500’lü yıllarda Avrupa ülkelerine özellikle Fransızlara verilen kapitülasyonlara benziyor. Hükümet madenciler için öyle cazip şartlar ve yönetmelikler hazırlamış ki; dünyanın tüm maden şirketleri, yerli yabancı taşeron şirketleriyle Türkiye’nin dört bir yanına üşüştüler. Bizim payımıza da yüzlerce maden ruhsatı düştü. Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik Artvin’i yok edecek bir projedir. Millete küfretmiş bir maden şirketinin sahibi ne yazık ki Artvin’de bizim insanlarımızı kandırarak, iş vererek burada tutunma planını uyguluyor. Artvin halkı aydındır. Bunların planını en kısa sürede fark edecek ve hiç kimse bu oyuna gelmeyecek.

Artvin benim evim, Artvin halkı annem, babam, kardeşlerim, canlarım dedim. Cerattepe’de madencilere asla geçit vermeyeceğiz. Artvin’i yok ettirmeyeceğiz, geleceğimizi yok ettirtmeyeceğiz, öldürttürmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: » » » » » »
Share
1421 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?