logo

450 Yıllık Macahel Yaşlılar Korosuna UNESCO Tescili

Artvin’in Borçka İlçesinde 450 Yıllık Geleneği Yaşatan Macahel Yaşlılar Korosuna UNESCO “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak tescil edildi.

 

Gürcistan sınırına çok yakın bulunan Borçka’nın Camili (Macahel) köyünde yok olmaya yüz tutan yaklaşık 450 yıllık kültürü dedelerinden bu yana devam ettiren çok sesli halk şarkılarını yaşatmaya çalışan ve yaş ortalaması en küçüğü 53 en büyüğü 88 yaşında olan koro üyeleri çeşitli etkinliklerde sahne alıyorlar.

2001 yılında tekrardan derlenip kurulan ekip profesyonel anlamda hiç bir müzik eğitimi almayan Macahel Yaşlılar Koro ekibinin Koro Şefi Hamdi Ertürk (69), Nevzat Ertürk (88), İsmail Ertürk (77), Muhammet Balcı (69), Cemal Karadeniz (67), Şükrü Cesur (65), Muhittin Gökdemir (54) ve Medeni Altın’dan (53) oluşuyor.

Macahel Yaşlılar Korosunu ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, koronun UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak tescillendiği müjdesini verdi. Müşteşar Dursun basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Somut olmayan kültürel mirasın envanterinin çıkarılması, memleketin bu konudaki kültürel derinliği, zenginliği ve çeşitliliği konusunda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bunun uzun yıllar sürdüğünü anlatan Dursun; “Bu çalışmaların değişik aşamaları ve incelemelerinin bulunduğunu bunlardan birinin de YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ’nin tescili ile duyurulması olduğunu” kaydetti.

Türkiye’de son yıllarda 10 ayrı kültürel kimliğin Yaşayan İnsan Hazinesi olarak tescili konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Müsteşar Dursun; “Bölgesel kültürün melodik, rtimik ve folklorik özelliklerini taşıyan Camili bölgemizdeki Yaşlılar Korosunun da bunlar arasında yer aldığını ‘Bir Genç Delikanlı Gibi Dimdik Ayaktalar’

Bu tescil çalışmasında sona gelindiğini belirten Dursun, şöyle devam etti:

“Grupta bulunan herkes, ihtiyar olmalarına rağmen bir genç gibi dimdik ayakta. Bu koroda yer alan herkesi Yaşayan İnsan Hazinesi’ne kaydettik. Somut olmayan kültürel mirasta UNESCO açısından bir bölgesel hazine, bölgesel kültürel renklilik ve kıymet olarak tescil oldu. Bu tescilin ülke genelinde duyurulması önümüzdeki günlerde yapılacak.

Öncelikle bu konudaki kaynak envanter çalışmalarını tamamladıklarını, Türkiye’nin daha önce ilan edilmiş somut olmayan kültürel miras listesi var. O listede bu kıymetli ihtiyar korosu da kayda geçmiş olacak. Ben de bakanlığın müsteşarı ve kültür tarihi profesörü olarak bu müjdeyi kendilerine vermekten mutluyum” dedi.

Dursun, gelecek günlerde düzenlenecek törenle, koro üyelerine UNESCO tarafından tescil belgesi takdim edileceğini kaydetti.

“Bu şarkılar artık Gürcistan’da bilinmiyor”

Macahel Yaşlılar Koro Şefi Hamdi Ertürk, “Halk Müziği sanatçısı İberya Özkan ve yine Gürcüce şarkılar söyleyen Bayar Şahin tarafından 2001 tarafından keşfedildiklerini” dile getirdi.

Koro oluşturulmadan önce birkaç deneme yaptıklarını belirten Ertürk, “Repertuarlarında Gürcistan’da yok olmaya yüz tutan geleneksel çok sesli halk şarkılarının bulunduğunu, şarkıların dedelerinden, babalarından duyduklarını bu geleneğin yaklaşık 450 yıllık bir mazisi olduğunu belirten Ertürk, “Bu şarkılar artık Gürcistan’da bilinmiyor, unutulmuş, günlük yaşayışları anlatıyor. Köy imecelerinde, düğünlerde şarkılar bunlar” diye konuştu.

 

Share
506 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?