logo

40 Yıldır ki Başarısızsınız Kocatepe! 


Melih Sıddık Dalkılıç
melih_dalkilic@08olay.com

Tüm Selamların Yegane Sahibinin Adıyla BİSMİLLAH

Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’a hamd olsun yeniden yazmak nasip oldu.

Evet söz sırası bize de geldi. Yaklaşık 15 gündür yazmıyorum. Çünkü gerek duymuyorum. Zaten herkes istediği gibi yazıyor ve de bu şehirde bazıları gibi düşünmeye herkes zorlanıyor. Bende bundan sonra gerek duymadıkça yazmayacağım. Herkes diledi gibi yazsın bakalım sonu nereye çıkacak, yakında kimin eteğinde ne var belli olur. O zaman bizde düşüncemizi dile getirir.

Bu haftaya CHP ilçe teşkilatının Artvin Belediyesine yaptığı eleştiri ile başladık. Eleştiri ne şekilde olursa olsun eğer hakaret ve de rencide edici kelimeler kullanılmadıktan sonra gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü eleştiri daima yapıcıdır, kişileri olumlu motive eder. Ak Parti’nin bu kadar başarılı olmasının ana sebebi de eleştirilere kulak tıkamamasıdır. Peki, Artvin’de ne oldu da Belediye eleştirilir oldu. Öncelikle daha önce birkaç yazımda paylaştığım gibi Sayın Kocatepe’nin şahsının eleştirilecek bir yönünü bulamadığımdır. Belediye işlerine gelince Sayın Kocatepe’nin bir handikapı da Belediye tecrübesi olmamasıdır demiştim. Lakin bu durumu da Sayın Aydemir Akköy Beyle iyi şekilde dengelediğinden söz etmiştim. Ayrıca CHPbelediyesinden kalma ekibe takviye olarak bir sürü yeni eleman da alındı. Yani bugün belediyenin ekip anlamında bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Personel olarak yeterli olduğu kanaatindeyim. Yatırım ve Hizmet anlamında ise çok kötü bir döneme denk geldiğinden de önceki yazılarımda bahis etmiştim. Çünkü bugün ülkenin doğusunda fiilen devam eden temizleme operasyonları sonucunda maddi anlamda devlet sıkıntı çekecekti ve başta büyük şehirler olmak üzere bazı hizmetler ve projeler askıya alınacaktı. Yani bugün seçim öncesinde vaat edilen projelerden bazıları yapılmazsa ya da yapılamazsa kimse kusura bakmamalı, Bu devlete ki yedi düvel düşman iken ayakta duruyor ya o bile çok ama çok büyük başarı. Peki, yine konumuza geri dönecek olursak; iddia edildiği gibi Kocatepe Başarısız mı? Başarısız! Lakin bu başarısızlık hizmet etmemekten değil. Bugün Artvin Belediyesi Artvin’e uzay istasyonu kursa ve ilk Türk Astronotu uzaya yollasa yine de başarısız sayılacak. Sebebi hizmet falan filan değil. İki seneye aşkın zamanı olan seçime şimdiden start verildiğidir. Yakın Zamanda Eleştirinin dozajı da artacağa benziyor. Bu eleştirilere de Kocatepe’nin hizmetle cevap vereceğini bilenlerdenim. Kalkıp da yapılan hizmeti kimseye pazarlamak gibi bir gayesi yoktur. Hizmeti halk için yapılacağı aşikârdır. Amaç üzüm yemek değil beyler bağcıyı dövmek. Biz yıllar yılı bu şehirde yaşadık ve askerlik haricinde bu şehirden 15 günden fazla uzakta durmadık. Kim ne kadar hizmet etti herkes çok ama çok iyi bilir. İnanın bana Artvin belediyesini ciddi manada eleştirmek istiyorum ama ne hikmetse bir türlü bana sıra gelmiyor. Çünkü; öyle şeyler oluyor ki; sanki biz başka şehirde yaşamışız daha önceleri Artvin’de tek sorun vakti gelen ihtiyarlarmış, onun haricinde insanların tek bir sorunu yokmuş. Şimdi tek, tek sayacağım. O sorunları.

 1. Türkiye’nin belki de tek giriş çıkışı olan tek kentidir. Artvin, baypas edecek bir tane bile yolu yoktur. Bunun sorumlusu sizsiniz Kocatepe 40 senedir şehri siz yönetiyorsunuz.
 2. Bu şehrin Mezbahanesi son 2 senedir yok. siz yıktınız Kocatepe, nitekim sanki eskiden vardı da yenisini siz yapıyorsunuz.
 3. Bu şehir de cenaze merasimleri a’dan z’ye kadar ücretsizdi sayın Kocatepe neden ücretli yaptınız. Öyle ya Cenazelerimizi defin ederken şimdi cenaze ücretini nasıl veririz diye düşünüyoruz. Geçmişte böyle bir derdimiz yoktu.
 4. Suya geldiğiniz zaman % 50 zam yaptınız. Belediyenin tek gelir kaynağı olan su’ya zam yapmak işinize geldi. Şimdi o gelirle Artvin halkı sizden olmazın yapılmasını bekliyor.
 5. Belediyenin bütün kaynaklarını siz sattınız. Erzurum’daki Yeşil Artvin Otelini, Çarşıda ki Dükkanları, Hele Ankara’da ki oteli de siz sattınız. Ne kadar da çelişkidesiniz.
 6. 40 yıldır belediye başkanısınız daha 1996’dan sonra ikinci bir sokak ya da cadde açmadınız. Sosyal anlamda bir tane bile belediye tesisi bulunmuyor. Peki Kocatepe’siz kendi misafirlerinizi nerede ağırlıyorsunuz.
 7. Şehir içi otoparkını da siz çıkardınız. Herkes para vermek zorunda kalıyor. Kendi arabanızı park etmiyorsunuz sanırım.
 8. Belediye spor takımının da üst liglere çıkmasına siz engel oldunuz. Aktif olan takımı neden kapattınız Kocatepe

ALLAH aşkına daha çok şeyler yazacağımda korkarım ki yazım çok ama çok uzayacak o nedenledir ki Kocatepe geçmişte Artvin Belediyesinde ki 40 yıllık başkanlığınızda yapmadıklarınızı neden ola ki bu 5 yıla sığdırmak istemenizdir. Anladığım o ki sizden başka bir kişi olurda gelirse bütün yatırımların eksik olacağını ve de yapılanların dahi yok sayılacağının farkında olduğunuzdandır ki bu 5 seneniz yoğun çalışmakla geçecektir. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Etiketler:
Share
1090 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...