logo

4 Mevsim Ürün Veren Yer, SOTİBAR!

Artvin Merkez’e bağlı Sotibar Mahallesi’ni Artvin’in Adana’sı, Mersin’i olarak değerlendiren çiftçi Mehmet Akduman, 4 mevsim sebze üzerine yaptığı tarımla ilgili sorunlarını gazetecilere anlattı.

Akduman, Sotibar’ın 4 mevsim boyunca her türlü sebze ve meyve veren çok bereketli toprağa sahip olduğunu ancak, Seyitler ’deki ağır ve yoğun yapılaşmadan meydana gelen sorunlar yüzünden sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Akduman, yolun sürekli heyelan yarattığını, bu yüzden tehlikeli bir şekilde yolculuk yapıldığını heyealnlı alanında tam kendilerinin üstündeki kısımda olduğuna vurgu yaparak;  “Köyümüzde üniversite ana kampüsü ve diğer kamu kurumlarının yapılmasıyla, yolumuzun yükü katlanarak arttı. Yolu genişlettiler, olmadı heyelan ve çökmeler bir türlü durmadı, bir daha yaptılar, Ama heyelanlar daha çok tetiklendi. 11 Kasım ‘da yoğun yağışlar sonucu meydana gelen heyelanlar sonucu alternatif bağlantı yollarımız gitti. O yol en az 150 yıllık yol ve güzergâhtı.  Orada perçemli köprü var. Ondan önce de bu yolun olduğunu büyüklerimiz söyler. Alt yolumuz koptu. Yukarıdaki yol heyelanlı.

Kamu Kurumlarının Atık Suları Açıktan Akıyor

Diğer yandan, bizi en çok etkileyen konu sulama suyumuz. Yazın sular iyice kuruyor. Yukarıdaki kamu kurumlarının atık suları açıktan akıyor, toprağın içine sızıyor. Acilen altyapıyı yapmaları gerekirken ortada hiçbir şey yok. Yetkililerimizden özellikle sayınValimizden rica ediyorum, buraya bir el atsınlar. Bu özel bağlar, bu güzel köy daha fazla mahvolmasın.Burası Artvin’in sebze ihtiyacını karşılayan Adana’dır, Mersin’dir. Bakın şurada limon ağacı var, burada mandalina ağacı. İkisi de bol miktarda meyve vermiş. Bahçemizde şu anda taze soğan, maydanoz, lahana, Marul var. Biz bunu Artvin pazarına ancak yettirebiliyoruz. Artvin’in öyle bir coğrafyası ve öyle bir iklimi var ki;  başka illerde bunu bulmazsınız.

Bu Su Bize Yetmezken Bir De HES Yapmak İstediler!

Bahçedeki ürünlere bakın. Ağaçta ki mandalinaya limona bakın. Ancak Seyitler ‘deki sorunlar buraya dayanıyor. Bu arada küçücük bir deremiz var, oraya bile HES projesi için geldiler. Biz su için neler çekiyoruz, bunlar HESiçin geliyor.  Bir kere geldiler tepkimizi koyduk, toplantıyı yaptırmadık.

Artvin’in Kurtuluş Reçetesi Organik Tarım

Ben şunu söylüyorum. Buköyün tamamında, yapılacak sebze ve meyvecilik tüm Artvin’i beslemekle kalmaz, bölgeye bile yeter.  Artvin ne HES için nede maden gibi ağır ve doğayı tahrip eden projeler için asla uygun değil. Eğitim ve Turizm kenti yanında bu şekilde organik tarımın merkezi olmak için en büyük adaydır. Bundan başka da bir şey olamaz. Aynı şekilde organik hayvancılık ta yapılabilir. Organik hayvan ürünleriyle insanlar ömür boyu geçimini sağlar” dedi.

 

Etiketler: » » »
Share
1001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?