logo

4. Artvin Tanıtım Günleri’ne Muhteşem Açılış

Kısa adı ARDEF olan Artvin Dernekler Federasyonu’nun öncülüğünde gerçekleşen 4. Artvin Tanıtım günleri Maltepe Sahil Etkinlik alanında 25 Ekim 2018 Perşembe günü Akşam 19.00 itibariyle açılışı gerçekleştirildi. 4 Gün sürecek olan Artvin tanıtım günlerine katılım yoğun olurken, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl tanıtım günlerinin daha organize ve profesyonel mantıkta gerçekleştirilmesi dikkatlerden kaçmadı.

İstanbul’da bu yıl 4.sü düzenlenen Artvin Dernekler Federasyonu’nun organize ettiği Artvin Valiliği ve il ve ilçe belediyelerinin desteklediği Artvin Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılım yoğun, etkinlikler muhteşemdi.

Açılış programına Artvin Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Ertunç Erkan Balta, eski Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, İstanbul AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Gebze Artvinliler Dernek Başkanı Osman Alkan, Bursa Borçkalılar Dernek Başkanı Yüksel Odabaş, Bursa Bertalılar Dernek Başkanı Ali Kiliçel’in yanı sıra İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu’na üye Artvin Dernekleri’nin başkan ve temsilcileri, işadamları, İstanbul’daki ilçe belediyelerinin temsilcileri, işadamları, yerel ve ulusal basın mensupları, yazarlar, Artvin ve İstanbul’daki esnaf ve tacirler ile çok sayıda Artvinli katıldılar.

Artvin’deki kamu kuruluşları ve STK’lar, esnaflar ile İstanbul’daki STK ve esnafların kurdukları stantların görücüye çıkmasından önce etkinlik alanında 4.Artvin Tanıtım Günleri’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Nazım Kara’nın yaptığı Artvin Tanıtım Günleri’nin açılışı saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Halk oyunları gösterisi ile devam eden açılış İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının gösterisi ile açılış merasimi devam etti.

ARDEF Başkanı Ferman Erşahin, açılış konuşmasını yaparak her geçen yıl bir önceki yıldan daha başarılı bir etkinliği imza atmaya çalıştıklarını belirterek Türkiye’nin en büyük kentinde Artvin’in tanıtımını yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Artvin tanıtımına katkı sağlayan tüm kişi, kuruluş ve resmi kurumlara teşekkür ederek konuşmasına devam eden Ferman Erşahin, Artvin’in turizm potansiyelinin ve Artvin ürünlerinin İstanbul’da tanıtarak Artvin’in tanıtımına büyük katkı sağlamanın peşinde olduklarını, zorluklara rağmen üstlendikleri misyonu başarıyla gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe selamlama konuşmasını yaparken bir şehrin tanıtımı yapılacak ise mutlaka önce o şehirden yapılması gerektiğine inanarak Artvin’de Artvin günlerini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, İstanbul’da düzenlenen bu tanıtım günlerine de aynı ciddiyetle hazırlandıklarını ve güzel bir tanıtım organizasyonuna imza atmak için İstanbul’a geldiklerini söyledi. Artvinlilerin en çok göç verdiği illerin başında İstanbul’un geldiğine vurgu yapan Başkan Mehmet Kocatepe, Artvin’in geriye göç aldığı illerin başında da İstanbul’un geldiğini, artık Artvin’e geriye dönen hemşerileri için Artvin’i daha yaşanılabilir ve modern bir kent haline getirmek için 4.5 yılda çok önemli çalışmalara imza attıklarını sözlerine ekledi.

Artvin’in 24-25 ve 26 Dönem Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ise alkışlar arasında sahneye çıkarak Artvin tanıtım günlerine katılım ve katkı gösterenlere teşekkür ederek, bu tür etkinliklerin Artvin’in turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da kısa bir selamlama konuşması yaparak Artvinli hemşerilerinin yanında yer almaktan ve İstanbul’da Artvin rüzgarının esmesine tanık olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek Artvin Tanıtım Günleri etkinliğinin düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamza Çebi ise Türkiye’nin en fazla okuma oranına sahip iki ilinden biri olan Artvinlilerin kendileriyle ne kadar övünseler o kadar az olacağını söyledi. Tiyatrocu, şair ve oyuncu Nejat Uygur’un Artvin için yazdığı şiirin son bölümünde ‘Artvin’i görmeden ölme’ dediğini hatırlatarak henüz Artvin’i görmeyenleri Artvin’e gitmelerini öneren Çebi, Artvin’in Türkiye’nin en güzel coğrafi güzelliklerine sahip illerin başında geldiğini söyledi.

Artvin Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, açılışın son konuşmacısıydı. Artvinlilerin İstanbul’da tanıtım organizasyonu gerçekleştirmesinin her şeyden önce cesaret işi olduğunu dile getiren Seda Başoğlu bu tür etkinliklerin Artvin’in turizmine ciddi katkısının olduğunun da görüldüğünü vurgulayarak başarılarından dolayı emeği geçenlere ve ARDEF’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi açılışa katılan protokol üyeleri ve diğer misafirlerin katılımı ile kesildikten sonra protokol üyeleri kamu kurum kuruluşları ile STK’lar tarafından açılan stantlar gezildi. Artvin Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Artvin Belediyesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Hopa Kaymakamlığı, Hopa Halk Eğitim Merkezi ve Hopa Belediyesi, Arhavi Kaymakamlığı, Arhavi Halk Eğitim Merkezi ve Arhavi Belediyesi, Ardanuç Kaymakamlığı ve Ardanuç Belediyesi, Şavşat Halk Eğitim Merkezi, İstanbul Berta ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Dayanıma Derneği, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile diğer STK, kamu kuruluşları, özel müteşebbisler ile Artvinli yazar ve sanatçılar tarafından açılan stantlar büyük bir ilgiyle gezilirken, stantların büyük bir özen ile açılmış olması beğeni topladı. AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Seda Başoğlu stantları tek tek gezerlerken kendilerine yapılan ikramları tadarlarken gezdikleri stantlardaki görevlilerden bilgi almayı ihmal etmediler. Stant gezi sırasında Ebru sanatçısının standında ebru yapan Milletvekili Balta, Belediye Başkanı Kocatepe ve Vali Yardımcısı Başoğlu güzel bir ebru yapmanın keyfini yaşadılar. İstanbul Ümraniye Berta ve Civar Köyleri Derneği standında protokol üyelerine Berta patatesi ikramında bulunulurken, stantlarda küme, pestil, baklava gibi ürünler ön plana çıktılar.

Stant alanlarında zaman zaman Artvin havası yaşatılmak için halaylar ve horonlar çekilirken bu anlarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu. 4 gün açık kalacak olan Artvin Tanıtım Günleri İstanbul Maltepe’deki etkinlik alanında ilgiyle takip edilmeyi bekliyor.

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?