logo

39. Kafkasör Baş Boğası “Sabri”

Kafkasör Festivali Renkli Görüntüler Ve Büyük Mücadelelere Sahne Olan Güreşlerle Son Buldu

Kafkasör Arenada Boğaların Boynuz Sesleri Yankılandı

Artvin ‘de, bu yıl 39’uncusu düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali” kapsamındaki düzenlenen boğa güreşleri nefes kesti. 7 kategoride 99 boğanın katıldığı güreşlerin başboğası,  Yılmaz Köseye ait “Sabri” isimli boğa oldu.

Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği tarafından,  bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşleri kıyasıya mücadeleye sahne oldu.

Soğuk hava ve yağmura rağmen renkli görüntülere sahne olan boğa güreşlerini, Artvin Vali Yardımcıları Hasan Hüsnü Türker, Mustafa Uğur Özerden, İdris Akça, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ile 10 binlerce kişi izledi.

Baş, başaltı, büyük-orta, küçük-orta, ayak, Deste ve Süperbaş olmak üzere 7 kategoride gerçekleştirilen Rize, Artvin ve ilçelerinden toplamda 99 boğa katıldı. Boğalara verilen Muhittin, Tiko,  Karabele, Memati, Matkap, Kanca, İntikam, Virüs, Zebani, Rambo gibi birbirinden ilginç isimler dikkat çekti.

Boynuz ve doping kontrolü

Kafkasör Yaylasında güreşler öncesi kampa giren boğa ve sahipleri sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Festival kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinin son gününde “büyük orta”, “başaltı”, ve baş kategorisinde 58 boğa arenada kıyasıya mücadele etti.

Büyük orta kategorisinde Seçkin Kartal’a ait “Toto”, başaltı kategorisinde, Erkan Torun’a ait “Arap” baş kategorisinde de Yılmaz Köse’ye ait “sabri” isimli boğa birinci oldu.

Baş Kategorisi nefes kesti

15 Boğanın katıldığı baş kategorisinde bir birinden iddialı boğalar yer aldı. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı güreşlerde Tayyar Güneri’ye ait,”Noyan” isimli boğa ile, Yılmaz Köse’ye ait, “Sabri” isimli boğa rakiplerini tek tek eleyerek finale yükseldiler. Nefeslerin tutulduğu final müsabakasında “sabri” rakibini eleyerek 39. Kafkasör kültür Turizm ve Sanat festivalinin baş boğası oldu.

Birçok vatandaşta boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın etrafındaki ormanlık alanda kurdukları çadırlarda doğanın festivalin tadını çıkardı. İl Jandarma ekipleri festival güvenliğini sağlamak için yoğun mesai harcarken, 112 acil servis ekipleri de festivalde hazır bulundu.

Yaklaşık 25 bin kişinin izlediği güreşlerde 23 hakem görev aldı. Baş boğa sahibine 21 bin TL para ödülü verilirken, toplamda ise 92 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Festivalin sonunda dereceye giren boğaların sahiplerine ödüller takdim edildi. Ödülleri  Artvin Vali Yardımcısı İdris Akça, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin takdim etti.  

Öte yandan Festival, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bu yıl emekli olan boğa güreşi hakemlerine ve boğa güreşlerine gönül vermiş ve yakın zamanda hayatlarını kaybeden Ayşe Beyaz’ın eşi Fikret Beyaz ile Erol Alkan’ın kızı Gonca Alkan’a plaket verdi.

Share
534 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?