logo

reklam

37.Kafkasör Festivali Renkli Görüntülerle Sona Erdi

Artvin’de bu yıl 37’ncisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali bir birinden çekişmeli boğa güreşleriyle sona erdi. Bu yıl 125 boğanın katılması nedeniyle güreşler uzarken, ancak 3 Temmuz 2017 Pazartesi’nin ilk saatlerinde tamamlanabildi. Boğa güreşlerinin süper ligi olarak kabul edilen Kafkasör Festivali’nin baş boğası ise İbrahim Eren’e ait Küçük Enişte’yi yaklaşık yarım saat süren mücadele sonrasında mağlup eden Çağlar Çavuş’a ait Noyan adlı boğa kazandı.

 

Boğaların Mücadelesi renkli görüntülere sahne oldu

Artvin Belediyesinin organizasyonunda Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği tarafından bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşlerinin son gününde, büyük orta, başaltı ve baş boğa kategorilerinde toplam 125 boğa arenada kıyasıya mücadele etti.

Büyükorta kategorisinde kiloları 500 ile 580 arasında 32 boğa güreşirken, başaltı kategorisinde de kiloları 581 ile 680 arasında değişen 28 boğa yarıştı.

Kiloları 681-ile 790 arasında olan baş boğa kategorisinde ise 12 boğa birincilik için kıyasıya güreşti.

İki gün süren ve dünyada ki görüntülerinin aksine barışçıl, insancıl, hayvan sevgisinin ön plana çıktığı renkli görüntülere sahne olan boğa güreşlerinde toplam 65 bin lira ödül dağıtıldı.

Artvin’de 37 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen güreşleri yaklaşık 10 bin kişi izlerken sıcaktan bunalan vatandaşlar arenanın etrafını çevreleyen ormanlarda serinlemeyi tercih etti.

Sabah 9’da boğa başlayan boğa güreşleri aralıksız olarak gün boyu devam ederken güreşlerin tartışmalardan uzak güzel bir ortamda centilmence geçmesi için 15 boğa hakemi görev aldı.

Yeşil Artvin Derneğinden Cerattepe Pankartı

Festivalde tribünler tıklım tıklım dolarken bir ara Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir grup tribünde ‘Cerattepe’den Vaz Geçmeyeceğiz’ yazılı büyük bir pankart açtı. Yaklaşık 10 dakika boyunca açılı kalan pankart Artvin Belediye Başkanın “Sevgili arkadaşlar vereceğiniz mesajı verdiniz. Lütfen festivalimize gölge düşürmeyelim” anonsu üzerine kaldırıldı.

Boğa güreşlerini Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.

Güreşlere İlgi Büyüktü

Kafkasör Yaylasında iki gün süren boğa güreşlerine ilgi büyüktü. Kafkasör Festivali’nin ana etkinliği olan ve 200 yıllık gelenek olarak gerçekleştirilen boğa güreşlerine bu yıl 125 boğa katıldı. Boğaların mücadelesini izlemek üzere binlerce boğa güreşi meraklısı Kafkasör’e akın etti. 1 Temmuz 2017 Cumartesi günü erken saatlerde başlayan güreşler 3 Temmuz 2017 Pazartesi gününün ilk saatlerinde ancak tamamlanabildi. Yüzlerce yerli ve yabancı turistin yanı sıra binlerce Artvinli de güreşleri ilgiyle takip etti. Güreşleri ayrıca yüze yakın yerel ve ulusal basın mensubu da takip ederek bağlı bulundukları kuruluşlara haber olarak aktardı.

Güreşler Pazartesi’nin ilk saatlerine sarktı

37.Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali, 30 Haziran 2017 Cuma günü akşam saat 17.00’de Kortej yürüyüşü ile başladı. Boğaların Artvin Belediyesi’nce yaptırılan şehir yeni giriş yolu olan Dr. Kadir Topbaş Bulvarı’ndan

eKafkasör’e yolcu edilmesi ile start verilen festival, geçmiş yılların aksine ilk kez Pazartesi gününe sarktı. Boğaların fazla olması ve güreşlerin uzaması nedeniyle Baş Boğa kategorisindeki güreşler 3 Temmuz 2017 Pazartesi gününün ilk saatlerine sarktı. Gecenin ilerleyen saatlerine rağmen güreşlere ilgi azalmadı. Kafkasör Yaylası’nda binlerce boğa güreşi meraklısı arenadan ayrılmazken, güreşler ise nefesleri kesti. Baş boğa finali öncesinde kategorilerinde dereceye giren boğaların sahiplerine çeşitli miktarlarda para ödülü ile sponsorlarca verilen ödüller Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan tarafından sunuldu. Ayrıca boğa güreşlerinin yaşatılmasında büyük emekleri olan emektar boğa sahiplerine plaketler sunuldu. Boğa güreşlerinde kıyasıya mücadeleler gerçekleşti. Ufak tefek kazalarında yaşandığı güreşlerde zaman zaman yüreklerde ağızlara geldi. Boğaların rakiplerini havaya kaldırdığı anlar ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Baş boğa güreşleri yarı finalinde rakibinden kaçan boğa, bir boğa yetiştiricisini ezerken, yaralanan boğa yetiştiricisi Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralanan vatandaşın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bu kazanın haricinde bu yıl festivale yakışmayan bir görüntü yaşanmazken, kazasız belasız güzel bir festival gerçekleştirilmiş oldu.

Süper Ligin Baş Boğası Noyan Oldu

Boğa güreşlerinin süper ligi olarak kabul edilen Kafkasör Boğa Güreşleri’ne bu yıl katılım fazla oldu. Bu nedenle ilk kez 3’üncü güne sarkan Kafkasör Boğa güreşlerinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar heyecan sürdü. 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü saat 01.30’da ancak tamamlanabilen güreşlerde baş boğa güreşi finali ise nefesleri kesti. Yaklaşık yarım saat süren baş boğa final müsabakasında bir önceki yılın baş boğası Küçük Enişte ile Noyan adlı boğa güreşti. Büyük bir mücadeleye sahne olan final müsabakasını Noyan kazanırken, Noyan’in sahibi ve yetiştiricileri ile destekleyicileri zaferi arenada halay çekerek kutladılar.

Baş boğa finali sonrasında ikinci olan Küçük Enişte adlı boğanın sahibi İbrahim Eren’e Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, birinci olan Noyan adlı boğanın sahibi Çağlar Çavuş’a ise Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ödüllerini verdiler. Ayrıca ödül töreninde bu festivalin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Artvin Boğa Yetiştiricileri Derneği’ne de plaket verildi.

Kapanış konuşması Başkan Kocatepe’den

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ödülü sunduktan sonra kapanış konuşmasını gerçekleştirirken ilk kez bu yıl 3.güne boğa güreşlerinin sarkması ve buna rağmen ilginin azalmamasının tam da Artvin’e yakışan bir görüntü olduğunu ifade ederek bu güzelliğin bu festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen derneğin, Artvin Belediyesi çalışanlarının ve boğa yetiştiricilerinin ve de boğa güreşi meraklılarının eseri olduğunu söyledi. Başkan Kocatepe gelecek yıl Cuma gününden güreşleri başlatabileceklerini de ifade ederek bu festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu konuşma ile festival son bulurken, vatandaşlar sabahın erken saatine kadar arenada halaylar çekerek gönüllerince eğlendiler.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?
#

37.Kafkasör Festivali Renkli Görüntülerle Sona Erdi” için 1 yorum

  1. ALİ VELİ : diyor ki:

    FESTİVAL ÇOK GÜZELDİ FAKAT; TRAFİĞİ KONTROL EDEN BELEDİYE JANDARMA ORGANİZASYON KONUSUNDA SINIFTA KALDILAR. ÇÜNKÜ HER GELEN İSTEDİĞİ YERE PARK EDİYOR. RAMPALARDA YÜKLÜ ARAÇLARLA KALKMAYA ZORLANIYORUZ. BİŞEY SÖYLEYİNCE DE ÜZERİMİZE UĞRUYORLAR. İŞİNE GELMEDİYSE GELME DİYEN BİLE OLDU. TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNSA MÜKEMMEL OLACAK. İNANIYORUM. BU SORUN HARİCİNDE FESTİVAL MÜKEMMELDİ.