logo

37 Araç Ve İş Makinesi Hizmete Girdi

Artvin İl Özel İdaresi tarafından yeni satın alınan araç ve iş makinelerinin hizmete başlaması düzenlenen törenle gerçekleşti.

Artvin İl Özel İdaresi Destek hizmetleri müdürlüğü önünde yapılan törene Artvin Valisi Kemal Cirit, Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta,  İlçe belediye başkanları, Kaymakamlar, kurum amirleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program konuşmalarla devam etti. Kürsüye ilk olarak Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı çıktı. Yazıcı konuşmasında; “2015 yılı içerisinde Sayın Valimiz, Sayın vekilimiz ve il genel meclis üyeleri ve başkanlarının destekleriyle makine parkımız bir kısmını yenileyerek bünyemize kattık.  Bu makinalar hem teknoloji olarak üstün makineler, hem de daha az personelle çalışan makinelerdir.

Bunların içerisinde ilk defa teşkilatımıza giren makinelerde vardır. Bu karşımızda duran mobil kırıcı saatte 200 ton kapasiteli günde 8-10 saat çalışırsa 2 bin ton civarında malzeme üretebilecek.  Yine kompresörler var belki küçücük görünebilir ama daha önceki manikalarımız daha ebatlıydılar fakat bu kompresörlerimiz aynı işi görebilecek.  Bu makineler saatte 17-18 LT mazot yakarlardı sadece delgi delerdi.  Bu makinelerimiz ise 4- 4,5 LT mazot tüketecekler aynı iş görecekler. Aldığımız makinelerde teknolojinin getirmiş olduğu gelişmelerden dolayı da aynı zamanda ekonomik olarak da katkı sağlayacak.

Bir başka yeni makinemiz ise lastik tekerlekli silindir.  Bu asfaltımızın yüzeydeki çatlaklarını da önleyebilecek, özelliklere sahip olduğu için bunu da ilk defa bu teşkilat bünyesine katmış olduk” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, sözlerine Artvin’e devlet elinin daha çok uzanması gerektiğini en başından beri söylediklerini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. Kocatepe, “Devlet elini uzatınca sizin de gördüğünüz gibi böyle oluyor. Bunu sadece Özel İdareye verilen bir destek olarak algılamıyorum bu aynı zaman da Artvin Belediyesine de verilen bir destektir. Geldiğimiz günden bugüne bir yıldır ne yaptıysak Milletvekilimizin, Valimizin büyük destekleri ve katkılarıyla işin durumuna göre Özel İdare, Orman Dairesi, Artvin Belediyesi protokol imzalıyor ve işe giriyor. Örneğin Kafkasör yolunun genişlemesini yapıyoruz. Bir başka kurumla başka işi yapıyoruz. Bunlar Artvin’imize geldikçe belediye olarak size olan hizmetimiz iki kat artacak diye heyecanlanıyoruz. Yolumuz eksik, asfaltımız eksik ama hamdolsun bu malzemelerle inanıyoruz ki özel idare ile birlikte yapacağımız çalışmalarla Artvin’imiz her geçen gün daha güzel hizmetlere kavuşacak” dedi.

Başkan Kocatepe, 12 yıl öncesinde devletin imkânları ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Yıllarca Köy Hizmetlerine çeşitli kurumların makineleri gele gele 1975 – 1976 yıllarındaki araçlar ellerin de kaldı. Yenilenmedi. Çünkü Devletin imkânları, ihtiyaçlarını karşılayamıyordu. Elhamdülillah bu ülkenin kaynaklarını çarçur etmeden, çalmadan, çaldırmadan 12 sene adam gibi kullanınca işte tablo böyle oluyor. Sizin vergilerinizle bakın neler yapılıyor, nasıl hizmetle geri dönüyor. Belediyemiz makine parkında da 70’li yıllardan kalma araçlarımız var ama imkan buldukça parkımızı yeniliyoruz. Önümüzdeki yıl inşallah bizim de yeni bir araç parkımız olmuş olur. Hizmet için gerçekten heyecanlanıyoruz. Bu şehre gelen her şey bu şehri daha yaşanılabilir bir Artvin haline getiriyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

Milletvekili İsrafil Kışla ise, “bugün İl Özel İdaresi Makine Parkına yeni araçların katılması ile ilgili bir tören yapıyoruz. Bu töreni Artvin’de yapıyoruz ama Artvin’in en ücra köşesine varıncaya kadar 360 köyümüzün hepsine hizmet edecek bir araç parkımız var” dedi. Kışla konuşmasına şu ifadelerle devam etti, “Bundan üç yıl önce araç parkını epey yenilemiştik. Karadeniz sahilinde Artvin’de ki asfalt plenti kapasiteli bir il yok.  İki tane finişerlerimiz var, daha kaliteli asfalt döküyoruz. Şuan seyyar kompresör dediğimiz araç Karadeniz sahilinde tek bir ilde var, ikincisi Artvin’de oldu.  Dağ köylerimizde asfaltı götüremediğimiz pek çok yerde inşallah daha kaliteli yollar yapmak bunlarla nasip olacak. Yine İl Özel İdaresine 2-3 tane beton santrali, bunun birisini Arhavi’ye kuracağız,  birisini Yusufeli’ne kuracağız. İl Özel İdaremiz köylerimize daha kaliteli yollar, vatandaşımıza daha erken hizmeti sunma imkanı bulacaktır.

Maliyetleri yüksek olduğu için sularını getiremediğimiz Ardanuç’ta, Şavşat’ta, Borçka’da pek çok yerde ki su problemleri kalmayacak.  Suya çok önem verdik. Belki 7 milyona yakın kaynağı bu yıl sulara yatıracağız. İnşallah su problemi olan köyümüz kalmayacak.

Artvin’in dört bin kilometreye yakın köy yolları var.  Burada da yer yıl ciddi bir mesafe alıyoruz. Sadece geçen yıl 90 kilometre asfalt döküldü.  Artvin’i daha yaşanır bir il haline hep beraber getireceğiz” dedi.

Son olarak ise kürsüye Artvin Valisi Kemal Cirit çıktı. Cirit Konuşmasında; “Artvin’de çalışma sezonu başladı, çalışma sezonunu da verimli bir şekilde götürecek arkadaşlarımız bu makineleri kullanacak olan hem operatörler hem işçiler, bunlara yol gösterecek olan mühendisler. Bunlarla bir program çizecek olan idareci arkadaşlarımız tabi ki seçilmiş ve atanmış arkadaşlarımız hep birlikte yeni sezonun araçlarımızla birlikte hayırlı olmasını diliyorum.  Kendimize bir hedef koyuyoruz bir yönetici olarak, buradaki planlamayı yapacak olan arkadaşlarımız işin sahasında çalışacak olan arkadaşlarımız, bir hedef koyuyor ve yola koyuluyor. İşte önümüzde 2023 diye bir hedef koyduk. Bu devletimizin vermiş olduğu Cumhuriyetimizin 100. Yılını esas alan bir hedef ve çok büyük bir beklentimiz var bununla ilgili işte bu beklentiyi yerelde de sağlayacak olan bizleriz hem seçilmiş arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclisi üyesi arkadaşlarımız, belediye meclis üyesi arkadaşlarımız hem de atanmış olan idareci arkadaşlarımız ve bizler. Hep birlikte omuz omuza bu hedef doğrultusundaki çalışmalarımızı yürüteceğiz. Beş bin kilometreye yakın bir köy yolları uzunluğumuz var ve bizim işlem yapılması gereken bin 500 kilometrelik bir alanımız var.  Geçtiğimiz yıl bu işçi arkadaşlarımız ve gelen ödeneklerle birlikte 450 kilometreye yakın hem KÖYDES hem il özel idaresiyle birlikte, hem stabilize, hem de asfalt, hem beton hem de tesfiye yollarıyla birlikte 450 kilometreye yakın yol çalışması yaptık.  Bunun yanında içme sularıyla ilgili bir çok çalışma yaptık. İçme suyuyla ilgili önümüzdeki yıl bir problemimiz kalmadı diyebilir durumdayız.

Yaklaşık 6 milyona yakın harcama yapıldı. 37 civarında yeni iş makinesi alındı. Bunları kullanacak olan arkadaşlarımıza kazasız belasız hayırlı görevler diliyorum” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından hizmete alınan araçların açılışı yapıldı.

Etiketler: » » » »
Share
1390 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?