logo

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yıl dönümü, Artvin’de Törenlerle Kutlandı

Artvin Valiliği önünde gerçekleştirilen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene Artvin Valisi Ömer Doğanay,  İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Doğanay, Garnizon Komutanı Çerçi ve Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan’ın askeri araç üzerinde törene katılan vatandaşların bayramını kutlamasıyla devam eden törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Bakım Astsubay Kıdemli Çavuş Muhammet Karkili okudu.

Karkili, bugünün Türk ordusunun, ebedî başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, omuz omuza vererek yaptığı var olma mücadelesinden, destansı bir zaferle çıkışının 95’ncü yıl dönümü olduğunu söyledi.

Bu zaferle Türk ordusunun milletiyle beraber dünyaya “Türk esir edilemez ve Anadolu işgal edilemez” mesajını verdiğini kaydeden Karkili, “Türk’ün gücünün ne demek olduğunu bir kez daha kanıtlamış, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiştir” dedi.

Bu zafer, Türk vatanını işgal ve Türk’ü esir etme hayalini gerçekleştirmeye çalışan güçlere karşı; “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla yola çıkan gazi Mustafa Kemal’in ve ona yürekten bağlı olan Türk milletinin inanç ve azminin zaferidir.

Bu zafer yüce Türk ulusunun; bütün dünya devletlerinin “tükendi” dediği bir anda, vatanın işgali karşısında şahlandığı, yurdun her köşesinden ordusuna katılan kahraman evlatlarıyla sımsıkı kenetlenerek, hürriyet ve istiklali için giriştiği milli mücadelede, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir.

Ulu önderin 19 mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan kurtuluş savaşında, Sakarya Meydan Muharebesi’nde kazanılan zaferle düşmana ağır bir darbe indirilmiş, bir yıl sonra 30 ağustos 1922’de “Başkomutanlık Meydan Muhaberesi” sonucunda düşman birliklerinin büyük bir bölümü etkisiz hale getirilmiştir.

Müteakiben Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emriyle başlayan takip harekâtı neticesinde, kalan düşman birliklerinin, 9 Eylül’de İzmir’den çıkarılmasıyla tüm yurt düşmandan temizlenmiştir. Esaret altında yaşamaktansa bağımsızlık yolunda ölmeyi tercih eden Artvin’in kahraman halkı da istiklal savaşına katılmış, bunlardan 211’i şehit düşerken, diğerleri gazi unvanını alma şerefine erişmişlerdir.

 

Yoksulluk içerisindeki fedakâr Türk ulusuyla çıktığı bu yolda, kazanılan zafer sonucunda elde edilen bağımsızlığın, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktaki ilk adım olduğunun bilincinde olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, siyasi, sosyal ve hukuk alanında ortaya koyduğu ilkeler ve yaptığı devrimlerle bu eşsiz başarıyı taçlandırmıştır.

İstiklal savaşı ve onun sonucundaki 30 Ağustos zaferi esaret altındaki diğer milletlere de umut ışığı olmuştur. Milletini tanıyan ve ona yürekten inanan Ulu Önder Atatürk, en zor şartlar altında bile umutsuzluğa kapılmadan ancak; hayalperest de olmadan, eldeki imkânları akılcı bir şekilde kullanarak, karanlıktan çıkış yolunu tüm dünyaya göstermiştir. Kazanılan zafer sonrasında cumhuriyet ilan edilmiş ve galip devlet olarak imzaladığımız Lozan Antlaşmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti uluslararası ortamdaki yerini almıştır.

30 ağustos zaferi; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından hazırlanan projelerden birisi olan Sevr Antlaşmasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk ulusunun ve kahraman Türk ordusunun en zor şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyerek, bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda nasıl şahlanacağını dünyaya gösterdiği, tarihte benzeri bulunmayan eşsiz bir örnek olmuştur.

Milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak bizler; bu milletten aldığımız güç ve kuvvetle; Atalarımızın emaneti olan; Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları ile güçlü ordumuzun bize miras bıraktığı, şehit kanları ile sulanmış aziz vatan topraklarını korumaya, bu uğurda dün olduğu gibi bugün de canımızı seve seve vermeye hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle; büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ve Başkomutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve bu toprakları kanları ile sulayan milletimizin, aziz şehit ve kahraman gazilerinin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. ruhunuz şad olsun. Emanetiniz ilelebet var olacaktır.” diye konuştu.  Konuşmaların ardından 30 Ağustos konulu şiirler okundu. Tören Artvin Gençlik Merkezi öğrencileri ve askeri tören kıtasının geçişiyle sona erdi. Artvin Valisi Doğanay, daha sonra makamında tebrikleri kabul etti.

Share
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?
#

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yıl dönümü, Artvin’de Törenlerle Kutlandı” için 1 yorum

  1. Tüm Şehitlerimiz ve Atamıza rahmet olsun, binlerce kez teşekkür ederiz, iyi ki var olmuş iyi ki yaşamışsınız. 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.