logo

24 Haziran’da Ağırlıklı Olarak Artvin Merkez’in Adayları Yarışacak


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artık seçim yarışı başladı. Siyasi Partiler milletvekilliği için aday listesini kamuoyuna açıkladılar. Listeler incelendiğinde görüyoruz ki ağırlıklı olarak Artvin Merkez’in adayları yarışacaklar. Öncelikle milletvekili aday listelerine ilişkin haberimize bir göz atalım ve yorumlarımıza devam edelim.

Artvin’in Milletvekili Adayları Belli Oldu

24 Haziran’da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini açıklayarak kamuoyuna listelerini açıkladılar.

Artvin’de merakla beklenen 24 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nde kimlerin partilerinden milletvekili adayı olacaklarına ilişkin belirsizlik ortadan kalktı. Siyasi partiler milletvekili listelerinin YSK’ya verilmesi gereken süre olan 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü saat 17.00’dan önce listelerini teslim ettiler. Listelerin teslim edilmesinin ardından partilerin milletvekilliği için 1. Ve 2. Sıra adayları da belli olmuş oldu.

AK Parti’de İl Başkanlığından İstifa Eden Balta, 1.sıra adayı oldu

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Milletvekilliği listesi belli olurken, İl Başkanlığı’ndan istifa ederek milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan Av. Ertunç Erkan Balta, partisinin Artvin Milletvekili 1.sıra adayı olurken, işadamı Muzaffer Çorbacı ise 2.sıradan listeye girmiş oldu. Mevcut Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bu seçimlerde yeniden aday olmamıştı.

CHP’de Bayraktutan Devam Ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise beklendiği gibi mevcut milletvekili, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Bayraktutan, yeniden Artvin 1.sıra Milletvekili adayı olarak açıklandı. CHP’nin ikinci sıra adayı ise eski Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu oldu.

MHP’nin Listesi Açıklandığı Gibi Gerçekleşti

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili aday listelerini daha önce açıklanmıştı. Listelerin teslim edilmesi ile birlikte daha önce açıklanan liste kesinleşmiş oldu. Buna göre MHP’de birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, ikinci sıra adayı Esnaf İsmihan Özcihan oldu.

İYİ Parti’de İstifa Eden İl Başkanı Akyüz Liste Bir Oldu

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde ilk kez seçimlere girecek İYİ Parti’de ise milletvekili listesi belli oldu. Açıklanan listeye göre il başkanı iken milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Filiz Akyüz, partisinin birinci sıra milletvekili adayı oldu. İYİ Parti’nin ikinci sıra adayı ise Doktor Kamil Aksu olarak belirtildi.

Saadet Partisi’nde İl Başkanı Soydan, İkinci Sıra Adayı Oldu

Seçimlerde Artvin Milletvekili adaylığı için hangi isimleri açıklayacağı merak edilen bir diğer parti ise Saadet Partisi idi. Saadet Partisi’nin Artvin Milletvekili aday sıralamasının 1.sırasında Av. Salih Berber yer aldı. İl Başkanlığı’ndan istifa ederek partisinden milletvekili aday adayı olan Gültekin Soydan ise 2.sıradan milletvekili adayı olarak listeye girmiş oldu.

HDP’nin Adayları Belli Oldu

Seçimlere girecek olan bir diğer parti olan HDP’nin ise Artvin Milletvekili aday listesi de belli oldu. Buna göre Recep Demirci 1.sıra milletvekili adayı olurken, 2.sıra adayı ise Emin Üçüncü oldu.

Vatan Partisi

Vatan Partisi’nin birinci sıra adayı Nevzat Acar olurken, ikinci sıra adayı ise Naci Yaşar Kaya oldu.

Bağımsız Türkiye Partisi Seçimlerden Çekildi

Seçimlerde Artvin’den kimleri milletvekili adayı olarak göstereceği merak edilen bir diğer parti Bağımsız Türkiye Partisi olurken, listelerinin açıklanmasına kısa bir süre kala Bağımsız Türkiye Partisi 24 Haziran Genel Seçimleri’ne katılmama kararı alarak seçimlerden çekildiği için Artvin’den ve herhangi bir ilden milletvekili adayı açıklamadı.

Partilerin Adaylarının Yoğunluğu Artvin Merkez Oldu

Seçimin iddialı partilerinin milletvekili aday tercihleri Artvin Merkezli adaylar oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Merkezli ve Yusufeli kökenli eski il başkanı Av. Ertunç Erkan Balta’dan yana tercihini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı ise yine Artvin Merkezli bir aday. CHP’de arka arkaya 3 dönemdir milletvekilliği yapan CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Bayraktutan, arka arkaya 4.dönem milletvekilliğine aday gösterilerek bir rekora imza atmış oldu.

Yine Artvin Merkez’den yana tercihte bulunan seçimin iddialı partilerinden biri de Milliyetçi Hareket Partisi oldu. MHP’de Artvin Merkezli bir adayı liste bir yaparken MHP’nin Artvin Merkezli adayı Mali Müşavir Okan Aktaş oldu. Aktaş, MHP İl Başkan Yardımcısı iken görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olmuştu. Seçimlerde iddialı partilerden bir diğer parti olan İYİ Parti’de yine Artvin Merkezli bir adayı ilk sıraya koyarak diğer partiler gibi Merkez ilçeden aday tercihinde bulunurken İYİ Parti’nin adayı ise il başkanlığı görevinden istifa ederek partisinden aday adayı olan Filiz Akyüz oldu. Böylelikle seçimlerin dört iddialı partisi vekil adayı tercihlerini Artvin Merkez ilçeden yana kullanmış oldular.

AK Parti İkinci Kez İl Başkanı İle Yarışa Giriyor

Aday değerlendirmesinde baktığımızda zaman Adalet ve Kalkınma Partisi ikinci kez bir il başkanını aday yaparak meclise taşımayı düşünüyor. AK Parti’nin katıldığı ilk seçimlerde İl Başkanı Av. Orhan Yıldız istifa ederek partisinden milletvekili aday adayı olmuş idi. Yıldız, 2002 seçimlerinde AK Parti’nin birinci sıra adayı olmuş ve seçilerek TBMM’de Artvin’e temsil etmişti. Orhan Yıldız’dan sonra milletvekilliği veya belediye başkanlığı için AK Parti il başkanlığı görevinden istifa eden hiçbir il başkanı aday yapılmamıştı. 2002 seçimlerinden bu yana AK Parti ilk kez bir il başkanı tercihinde bulunurken, 8 aday adayı içerisinde bu sefer liste bire yine bir il başkanı tercihinde bulmuş oldu. Av. Erkan Balta, siyasi bir gelenekten gelirken, babası Merhum Ali Balta’nın yapamadığını yapmak için bu yola çıkarken, Erkan Balta’nın seçilme şansı yüksek görünüyor.

Uğur Bayraktutan Arka Arkaya En Uzun Süre Aday Olan Chp Milletvekili Adayı Oldu

1960’lı yıllından sonra TBMM’de Milletvekilliği değerlendirmelerine bakıldığı zaman Av. Uğur Bayraktutan, bir çok rekora imza atmış oldu. 1960’dan bu yana arka arkaya dört dönem milletvekili adayı gösterilen ilk CHP’li milletvekili adayı olmuş oldu. Aynı zamanda 1960 yılından bugüne kadar Artvin siyasi tarihinde arka arkaya dört dönem milletvekili adayı gösterilen ilk isim olma unvanını da eline geçiren Uğur Bayraktutan, seçildiği taktirde 1960 yılından bu yana TBMM’de arka arkaya 4 dönem milletvekili olarak görev yapan ilk CHP Artvin Milletvekili olacak. 1960 yılından bu yana siyasi tarihimizde arka arkaya en uzun süre milletvekilliği yapan isimler ise TBMM Başkanlığı’da yapan Sabit Osman Avcı ile Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci idi. Avcı, 1961, 1965, 1969, 1973 seçimlerinde seçilerek TBMM’ye arka arkaya giren Adalet Partili Milletvekili olmuştu. Sabit Osman Avcı, 12-13-14-15.dönemlerde TBMM’de Artvin Milletvekilliği görevinde bulunmuştu. Eski Orman Bakanlarından Hasan Ekinci ise 1987,1991, 1995 ve 1999 Doğru Yol Partisi’nden Milletvekili adayı olarak gösterilerek TBMM’ye girme hakkı kazanmıştı. Ekinci, TBMM’de arka arkaya 18-19-20-21.dönemlerde arka arkaya dört ve 1977 seçimlerinde seçilerek 16.dönemde dahil olmak üzere toplamda 5 dönem milletvekilliği görevinde bulundu. Uğur Bayraktutan, seçildiği taktirde Sabit Osman Avcı ve Hasan Ekinci’nin en uzun süre arka arkaya Artvin Milletvekilliği yapma unvanını da egale etmiş olacak. Bayraktutan, bu alanda 1960 yılından bu yana arka arkaya en uzun süre TBMM’de görev yapan ve yine arka arkaya en fazla dönem milletvekili adayı gösterilen ilk milletvekili unvanını eline geçirmiş oldu. 1960 yılından önce Çoruh Milletvekilliği olduğu için değerlendirmeye tabi tutulmazken 1960 yılından önce arka arkaya en uzun süre Milletvekilliği yapan isimler ise CHP’den arka arkaya 6 dönem görev yapan Asım Us ile arka arkaya dört dönem görev yapan Mehmet Atıf Tüzün olurken, bu isimler Çoruh Milletvekili olarak görev yapmışlardı.

İYİ Parti’nin Tercihi Kadın Aday Oldu

Köşe yazımın son bölümünde İYİ Parti’nin kadın adayına yer vermek istiyorum. Seçimlerin iddialı görünen partilerinden biri olan İYİ Parti ise tercihini hem Artvin Merkez’den, hem il başkanından hem de kadın adaydan yana kullanarak dikkat çekti. Uzun yıllardır genel seçimlerde iddialı partiler kadın aday ile yarışa girmemişlerken, Filiz Akyüz tercihinde bulunan İYİ Parti, bu seçimlerde 1.sıradan kadın aday tercihinde bulunan ilk parti olmuş oldu. Artvin’in siyasi tarihinde TBMM’ye seçilen kadın milletvekili bugüne kadar çıkmaz iken İYİ Parti’nin adayı Filiz Akyüz, seçildiği takdirde Artvin’in ilk kadın milletvekili olacak.

MHP’nin Aday Tercihi Teşkilattan Olurken Listede Kadın Aday Da Bulunuyor

Liste değerlendirmesi yazımızın son bölümünde MHP’nin listesine bakarken MHP’nin de yine tercihini diğer partiler gibi teşkilattan yana kullandığını görüyoruz. MHP İl Başkan Yardımcısı iken görevinden istifa eden Okan Aktaş’ı birinci sıradan aday yaparken, MHP’nin ikinci sıra için tercihi İYİ Parti gibi yine kadın aday oldu. MHP’nin ikinci sıra adayı İsmihan Özcihan, seçildiği taktirde Artvin’in ilk kadın milletvekili olacak.

Aday listelerinin ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Adaylar üzerinden değerlendirmelerimiz sürecek.

Share
251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...