logo

23’üncü Veliköy Kar Güreşleri Nefes Kesti!

Sakin Şehirde 23’üncü Kar üstü Karakucak Güreşleri Yapıldı. Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy’de bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Festivali nefes kesti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği`nin ortaklaşa düzenlediği 23’nci Veliköy Kar Güreşleri Festivali’nde, Artvin’in yanı sıra, İstanbul, Samsun, Sivas, Tokat, Erzurum, Rize, Ardahan, İzmit ile Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’dan katılan 174 sporcu, 11 kategoride mücadele etti.

Şavşat’ın bin 370 rakımlı Veliköy köyünde düzenlenen güreşlere Artvin Valisi Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güneşli bir havada karla kaplı alanda mücadele eden sporcular rakiplerini duş etmek için büyük çaba harcadı. Başpehlivana 4 Bin TL para ödülünün verildiği güreşlerde, toplam 60 Bin TL para harcandı. 7 hakemin yer aldığı güreşlerde köyün gençlerinden oluşan 20 kişi görev aldı.

Artvin Şavşat Veli Köy Muhtarı İrfan Avcı; “Şavşat İlçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşu münasebetiyle, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kar güreşlerimiz devam ettiriyoruz. Yaklaşık 300 yıldır kar üstü karakucak güreşleri yapılmakta, festival olarak bu yıl 23’cü yılı gerçekleştirmekteyiz. Güreşlerimiz uluslararası olup şampiyonluk yaşamız çok sayıda sporcu katılmakta” dedi.

Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın ise, “Veliköy’de bu yıl 23’üncüsünü düzenlediğimiz kar üstü karakucak güreşlerimiz var. Bu yıl kar miktarında azalma olsa da katılımcı sayısında artma var. Zor günler geçirdiğimiz bu günlerde toplumumuzun nefes lamasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Ülkemizde organizasyon anlamında tek olduğunu ifade eden Kaymakam Yalçın, “bizim için farklı ama güzel bir tecrübe oldu” dedi.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, “Bu gün sakin şehir Şavşat’ımızda 23’üncü kar üstü karakucak güreşlerini icra etmekteyiz. Sakin şehir kriterlerine uygun olarak geleneksel ve kültürel değerlerimizin geleceğe taşınması anlamında 300 yıllık bir geçmişi olan kar üstü karakucak güreşlerimizin de bizim için farklı bir önemi var. Ata sporumuz olması insanımızın gelenek ve geçmiş kültürünün özleminin bir ifadesi olmasından dolayı gelecek nesillere taşıma arzusu içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

 

Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?