logo

21 Yaşında Tam Bir Artvin Aşığı

artvin_asigi (2)

 

Köy yaşantısına aşık, tam bir doğa sever olan İstanbul Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 3.sınıf öğrencisi, 21 yaşındaki Artvinli Evren Bayraktutan, Büyükşehir’in yoğun, gürültülü ve bunaltıcı ortamında bir günlük de olsa uzaklaşa bilmek için, karalastik ve yün çoraplarını giyip İstanbul’un ünlü caddelerinde dolaştı.

Artvin Devlet Hastanesi sağlık çalışanı Erhan Bayraktutan ve Sağlık Müdürlüğü Sağlık çalışanı Emine Bayraktutan’ın 21 yaşındaki üniversite öğrencisi oğulları Evren Bayraktutan, üniversite okuduğu İstanbul’da öyle bir şey yaptıki görenler şaşkına döndü. Artvin Ardanuç İlçesi Soğanlı köyü doğumlu Evren Bayraktutan, annesi ve babasının meslekleri nedeniyle çocukluğunun büyük bir bölümünü Artvin merkezde geçirmiş. Küçük yaştan itibaren köy yaşantısına düşkün olan Evren Bayraktutan tatillerde fırsat buldukça köylerine, dedesi Ali Bayraktutan’ın yanına giderek, kuzeni Savaş Ergin’le birlikte köy işleriyle uğraşmış.

Üniversiteyi Kazanması Buruk Bir Sevinç Yaşattı

Köyde doğayı, yaylaları, mezraları gezen hayvanlarla zaman geçiren, doğal yaşamın tadını çıkaran Evren Bayraktutan, lise eğitiminin sona ermesinin ardından üniversiteyi kazanmasıyla buruk bir sevinç yaşadı. Üniversite’de istediği bölümü kazanan bu nedenden dolayı çok mutlu olan fakat, Artvin’den, o çok sevdiği köy yaşantısından uzak kalacağı için üzülen Evren Bayraktan, bu nedenden dolayı hayatını değiştirecek bu gelişme için buruk bir sevinç yaşamış.

Karalastik ve Yün Çorapla İstanbul Caddelerinde Dolaştı

İstanbul Maltepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde eğitimini sürdüren üçüncü sınıf öğrencisi doğasever Evren Bayraktutan, üniversite hayatında da fırsat buldukça Artvin’in muhteşem köyleri ve yaylarında giderek özlem gideriyor.

Üniversite hayatında da oldukça başarılı olan Evren Bayraktutan, hayatında eksik olan köy yaşantısını İstanbul’da bulmasının zor olduğunu biliyordu. Fakat çok özlediği Artvin’i, köyünü, yaylalarını her an güzünde canlandırıyordu.  Genç Artvinli, bir gün annesi Emine Bayraktutan’ı arayarak kendisinden karalastik ve yün çorap göndermesini istedi. Bu duruma şaşırmayan anne Emine Bayraktutan İstanbul’da bulunan oğluna istediği karalastik ve yün çorabını gönderdi.

“Yaylaya Gidemezsem Yaylayı Ayağıma Getiririm”

Uzun süredir Artvin’e gelemeyen, o çok sevdiği köy yaşantısını, yaylasından uzak kalan Evren Bayraktutan yayla yaşantısını İstanbul’a taşıdı. Bir günlükte olsa İstanbul’un o yoğun gürültülü hayatından kurtulup köy yaşantısını insanlara hatırlatmak için böyle bir farkındalık yaratan Evren Bayraktutan, meraklı bakışlar altında İstanbul’un ünlü caddelerinde karalastik ve yün çorap giyerek dolaştı. Evren Bayraktutan,  karalastikli ve yün çoraplı fotolarını facebook hesabından “Yaylaya gidemezsem Yaylayı Ayağıma getiririm” ibaresini kullanarak paylaştı.

Artvinli Evren Bayraktutan’ın köy yaşantısı sadece doğa gezmelerinden ibaret değil. Bayraktutan,  köyde bulunduğu sürece çobanlık yapıyor, tarla kazıyor, hasat topluyor, ot biçiyor ve amatör olarak tulum çalıyor. Tam bir doğa düşkünü olan Evren Bayraktutan’ın ikizi KTÜ Mimarlık Bölümü son sınıf öğrenci, İrem Bayraktutan ise tam tersi köy yaşantısından uzak ve şehir yaşantısına daha çok alışık. Aynı zamanda tulum çalan ve köy mezralarına çıktığı zaman ilk yaptığı iş tulum çalmak olan genç doğa sever, bu yıl 15 -19 Nisan tarihlerinde İstanbul Feshane’de gerçekleşecek olan Artvin Günlerini iple çekiyor.

Share
4502 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?