logo

Selahattin Akyurt Artvin Küçük Sanayi Sitesi’de Bir Yılda Ne Değişti? Hani Sanayi Esnafına Verilen Sözler nerede?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bugün ki köşe yazımda geçtiğimiz yıl yaptığım bir haberi sizlere hatırlatarak başlamak istiyorum. Bir yıl önce yaptığım bir haberde Selahattin Akyurt Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu’nun açıklamalarına yer vermiştim ve sanayi sitesinin sorunlarının çözümü için birçok kişi ve kuruluştan destek sözü alındığını haberleştirmiştim. Şimdi o haberi kısaca bir hatırlayarak derdimizi bir anlatalım.

İşte o haber:

“Yeni göreve başlayan site yönetiminin çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunduklarını anlatan İsmail Ustael, ilimize yakışır bir sanayi sitesi haline gelmek ve işyeri sahipleri ile müşterilerinin rahatlıkla işlerini görebilecekleri güvenli bir sanayi sitesi haline gelmek için çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Ustael; “ Bilindiği üzere sanayi sitemizin fiziki sorunları vardı. Biz göreve başlar başlamaz bu sorunları gidermek için çeşitli ziyaretler gerçekleştirdik. Öncelikle Artvin Belediye Başkanımız Demirhan Elçin’e giderek sanayi sitesinde yıllarca unutulmuş ve kimlere ait olduğu bile bilinmeyen araçların kaldırılmasını talep ettik. Kendisi de yardımcı olacağını sağolsunlar bize ifade ettiler. Gerçekten de sanayi sitemizin içerisinde hurda halinde bulunan onlarca araç gelişi güzel bir biçimde bulunmakta. Bunlar sanayi sitesi esnafımızın çalışmalarını engellediği gibi sanayi sitesine gelen müşterileri içinde görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Bunların kaldırılması için basın yoluyla varsa sahiplerini uyarmak istedik.

Sanayi sitesinde gelişi güzel park edilmiş hurda araçların varsa sahiplerini son bir kez basın yoluyla uyarmak istiyoruz. Hurda aracı sanayi sitesinde unutulmuş araç sahipleri ya gelip araçlarını kaldırsınlar ya da biz kaldırdığımızda gelip bize kesinlikle sitem etmesinler. Artvin Belediyesi’nden bu konuda yardım talebinde bulunduk. Onlarla birlikte en yakın zamanda bir temizlik çalışması başlatacağız. Bu şekilde aracı olanlar ya gelip araçlarını kaldırsınlar ya da sonra gelip bize kesinlikle sitem etmesinler. Biz bu araçları kaldırıp atacağız. Sadece araçları değil tabi yine görüntü kirliliği oluşturan yedek parçalar, hurdalar, hurda tuğla ve çeşitli malzemelerinde sahipleri var ise onlarda gelip kaldırsınlar. Biz tamamını temizlemeyi düşünüyoruz. Biz bu konuda son bir kez uyarıda bulunmak istedik. AK Parti’nin yeni il başkanı Fatih Tahtalı beye de hem hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik hem de kaldıracağımız hurdaları koyabileceğimiz bir arazi gösterilmesi noktasında destek istedik. Sağolsunlar kendileri bize bu konuda yardımcı olacağının sözünü verdi. Kısa süre içerisinde bunu da bulacağımızı düşünüyoruz. Bu yüzden zaman daralmaktadır. Hurdaları bulunan vatandaşlarımız gelip sanayi sitesinden hurdalarını alsınlar. Sonra sorumluluk kesinlikle kabul etmiyoruz. Sanayi sitesinde öncelikle temizliğe önem vermek istiyoruz. Görüntü kirliliğine neden olan veya boşuna yer kaplayan hiçbir şeyi sanayi sitemizde barındırmayacağız. Sanayi esnafındaki arkadaşlarımıza da ricada bulunmak istiyoruz. Sizlere de ait kullanılmayan ve atıl durumda duran malzemelerinize sahip çıkmaz iseniz onları da kaldırmak durumunda kalacağız. Hepimizin iyiliği için bunu yapacağız. Sanayi sitesinde görüntü kirliliğine müsaade etmememiz gerekiyor. Bu sanayi sitesine gelen müşterilerimiz ve misafirlerimiz buraya geldiklerinde çevre düzenlemesi ile, güvenliği ile güzel bir sanayi sitesi ile karşılaşmak durumundalar.

Bir Yılda Yeterince Destek Alınabildi Mi?

Şimdi kamuoyuna, Artvin Sanayi Sitesi’ne ve Artvin Sanayi Sitesi’nin yönetim kurulunun o gün yaptığı açıklamalarda destek istediği kesimlere bir soru sormak istiyorum. Acaba bir yılda ne değişti?

Evet, sanayi sitesi yönetim kurulu ciddi bir değişim yaşatmak için çaba içerisine girdi. Bir çok şeyleri de değiştirdi. Önümüzdeki sayımızda bu konuya ilişkin güzel bir haber yapacağız ancak bugünden bir takım uyarılarda bulunmayı bir gazeteci olarak görev addederek soruyorum. Artvin Sanayi Sitesi’nin sorunlarını çözmek için ne yapıldı? Site yönetiminin yardım beklediği kişi ve kurumlar ne kadar destek verdi. Önümüzdeki sayımızda kimin ne kadar görevini yaptığını röportajımızda sizlere aktaracağız fakat geçtiğimiz günlerde görüntülediğim bazı fotoğraflar o görevlerin yapılmadığını gün yüzüne çıkarıyordu. Artvin Sanayi Sitesi’nin içerisinde her gün yaşanan trafik sıkışıklıkları ve beraberinde gelen trafik kazaları daha fazla can yakmadan, bu sanayiye ciddi el atılması gerekiyor. Bu sorunları çözmek sadece bir sanayi yönetim kurulunun sorumluluğuna bırakılamaz. Gerek Belediye, gerek özel idare gerekse de il trafik komisyonunun da acil yapması gereken çalışmalar var. Sanayi sitesinin acilen eski hurdalık konumundan çıkarmak gerekiyor. Bence önümüzdeki sayımız ciddi ses getirecek. Bugün köşe yazımda yayınladığım fotoğraflarda gösteriyor ki maalesef bir yılda bir çok şey sadece gazetemizin haber sütunlarının arasında kalmış. Üzülüyorum, henüz ancak ikincisini yapmaya çalıştığımız bu günlerde birincisinde bunca sorun var ve çözememiş iken, ikinciyi mükemmel yapabilmek ne mümkün olacak.

Unutmamak gerekir ki Küçük Sanayi Sitesi bu şehrin ekonomisinin kalbinin attığı bir bölgedir. Bu bölgeye dikkatimizi de, enerjimizi de vererek bu bölgenin sorunlarını çözmek hepimizin görevidir. İğneyi bize batırmadan çuvaldızı başkasına batırmak olmaz. Hani, bence herhangi bir şekilde hiçbir yere ciddi anlamda bir zarar vermeyen Hanlı HES projesi için Küçük Sanayi Sitesi’nde adı olan Selahattin Akyurt’un isminin kaldırılmasını talep eden bazı aklı kıt gazetecilere de soru sormak istiyorum. O Selahattin Akyurt’un ismini kaldırtmak istediğiniz Sanayi Sitesi’nin hangi sorunlarıyla ilgilendiniz de kendinizde böyle bir hak gördünüz?

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Selahattin Akyurt Artvin Küçük Sanayi Sitesi’de Bir Yılda Ne Değişti? Hani Sanayi Esnafına Verilen Sözler nerede?

  14 Kasım 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Bugün ki köşe yazımda geçtiğimiz yıl yaptığım bir haberi sizlere hatırlatarak başlamak istiyorum. Bir yıl önce yaptığım bir haberde Selahattin Akyurt Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu’nun açıklamalarına yer vermiştim ve sanayi sitesinin sorunlarının çözümü için birçok kişi ve kuruluştan destek sözü alındığını haberleştirmiştim. Şimdi o haberi kısaca bir hatırlayarak derdimizi bir anlatalım. İşte o haber: “Yeni göreve başlayan site yönetiminin çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunduklarını anlatan İsmail Ustael, ilimize yakışır bir ...
 • Selahattin Akyurt’u ve Hizmetlerini Bu İlden Nasıl Sileceksiniz?

  22 Ekim 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli Köyleri sınırlarındaki Hanlı Regülatörü ve HES Projesi hakkında ilgisi olmayan köyler ve alakası olmayan vadiler nedeniyle son günlerde çok garip tartışmalar yaşanıyor. Gariplik ise projenin tartışılması yerine projeyi gerçekleştirmek isteyen şirketin ortaklarının eski valilerimizden Selahattin Akyurt’un çocuklarının olması nedeniyle, valinin çocukları üzerinden Vali’yi eleştirmek. Şimdi ben özellikle HES Projesi üzerinden tartışmalara şimdilik girmek istemiyorum. Keza projeye ilişkin her yönünden araştırma...
 • 1 Mayıs & ECEVİT

  01 Mayıs 2020 İsmail Akbulut, Köşe yazarları

  1: Dünyada .2: Türkiye'de . Zonguldak'ta meydana gelen maden faciasının ardından 4 gün boyunca çalışarak ve kendi sefer tası ile işçi arkadaşlarımız ile aynı sofrasını paylaşan / kendi maaşından kesintisini yaptıran bir başbakan vardı / M.Bülent ECEVİT .. yıllar sonra 1 Mayıslarda Türkiye'nin bütün meydanlarından yükselen "Ne ezen ne ezileninsanca hakça bir düzen"Sloganı ve yaşam tarzı benimseyen bir Liderimiz vardı..Ülkenin tüm yeraltı kaynaklarını küresel serma_yenin yerli işbirlikçilerine peşkeş çeken bir başbakan ve dahası , (301 işçi k...
 • Artvin’de Esnafa ve Vatandaşa Kesilen Cezalar Yeter Dedirtiyor

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Belki bu yazıyı kaleme almam beni belli başlı yerlerde hedef gösterilmeme neden olacaktır ancak bu yazıyı yazmam benim Artvinli olma sorumluluğumun gereğidir. Üstelikte bu yazıyı yazarken gerek halkın gerekse de esnafın uygulanan ceza uygulamaları ve denetlemeleri noktasında sabrı kalmadığını anlatmakta benim sorumluluğumdur. Maalesef ki ilimizde son birkaç yıldır itinalı bir şekilde sürdürülen ceza uygulamaları artık gerek esnafı gerekse de vatandaşı canından bezdirdi. Dağlar arasında sıkışıp kalmış ve zar zor yaşama tutunmaya çalışan in...