logo

13 Eylül 2020

İletişim Çalışmaları Pandemi Dinlemiyor

Korona Virüs Pandemisi nedeniyle bu yıl Artvin İlçelerinde ve kırsal köylerinde internet kullanımında patlama yaşandı.

Özellikle okulların kapanması sonucunda üniversitelerin ve Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim yapması nedeniyle hem de diğer şehirlerde yaşayan vatandaşların kendilerini köylerde daha güvenli his etmeleri nedeniyle köylere mevsimsel göç arttı. Bu mevsimsel göç sonrasında köylerde internete olan rağbette de aynı oranda artış görüldü.

Köy muhtarlarından edinilen bilgilere göre 2020 yılı içerisinde Artvin’de Türk Telekom tarafından 30’un üzerinde köyde hat yenileme çalışması yapıldı ve üst kalitede fiber internet köylere kadar bağlandı. Ayrıca yine Fatih Projesi kapsamında ilimizde Sadece Camili bölgesinde birkaç köy okulu haricinde köy okulları dahil bütün okullara hızlı internet bağlandı.

Yine edinilen bilgilere göre ilimizde internet abone artışı ve kullanımı göz önünde bulunulduğunda 240 bin kişi civarında vatandaşın fiziki olarak Artvin il sınırları içinde yaşadığı, 160 bin civarında görünen il nüfusunun fiziki olarak gerçekliği yansıtmadığı belirtildi. Ayrıca yapılan son çalışmalar neticesinde İlimizde internetin ulaşmadı köyün de kalmadığı sadece lokal olarak bazı köy mahallelerine internetin ulaştırılamadığı belirtildi. 
Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığının projesine göre 2023 yılı sonuna kadar tüm Türkiye’de mobil olmak üzere internet ve cep telefonunun çekeceği ve iletişimde kör noktaların olmayacağı özellikle öğrenildi.

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?