logo

27 Ağustos 2020

İstilacı Böceklere Karşı Mücadele Başlatıldı

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Arhavi ve Borçka İşletme Müdürlüğü sınırları içinde 200’den fazla tarım ve orman bitkisinde zarar yapan ve halk dilinde vampir kelebek olarak bilinen Ricania simulans ve 100’den fazla Tarım ve Orman bitkilerinin tohumlarında zarar yapan ve halk dilinde kahverengi kokorca olarak bilinen Halyomorpha halys ile biyoteknik ve mikrobiyal mücadele yapmak için 2020 yılında iki adet proje yapılarak uygulamaya başlandı.

2006 yılından itibaren Artvin’de zarar yapmaya başlayan bu iki tür zararlı böceğe karşı proje kapsamında; Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele laboratuvarında a geliştirilen Beauveria sp türündeki Entomopatojen fungus (mantar) ile Borçka ve Arhavi İşletme Müdürlüğü sınırları içinde lokal alanlarda deneme amaçlı mücadeleye başlandı.

Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan Özkaya, Biyolog Yaşar Aksu ile birlikte; deneme amaçlı biyoteknik ve mikrobiyal mücadele yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Vampir kelebek ve Kahverengi kokarca böceğine karşı yapılan mücadelede olumlu sonuçlar elde edildiği gözlendi.

Share
305 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?