logo

20 Haziran 2020

Yeşil Artvin Derneği’nden HDP Ziyaretine İlişkin Açıklama!

Yeşil Artvin Derneğinden HDP ziyaretine ilişkin açıklama!

“KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

Son günlerde, bazı sosyal ağ sitelerinde Yeşil Artvin Derneği üzerinden yapılan önyargılı ve haddini aşan açıklamalar üzerine kısa bir bilgilendirme yapılması gereği doğmuştur. Aslında, Dernek olarak, Tolga Gül adlı “sözde gazeteciyi” muhatap almamayı yeğlerdik ancak söz konusu olayın başka mecralara çekilmesi üzerine bu açıklama zorunlu hale gelmiştir.
İşin aslı, bu “sözde gizli toplantının”, sadece Cerattepe’deki son durum ile diğer çevre konularının konuşulduğu kısa bir ziyaretten (ki bunun gibi bilgilendirmeleri Derneğimiz yılda onlarca kez yapmaktadır) başka bir şey olmadığıydı. Tüm Artvinlilerin de bildiği gibi Derneğimiz, hiçbir kurum, kuruluş, STK veya siyasi parti gözetmeksizin, herkesle, “tüzükteki amacı” doğrultusunda çevre sorunlarını (özellikle de Cerattepe ve HES projeleri) tartışma sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmaktadır. Hal böyleyken, şirketin çıkarlarını Artvin’in ve Artvinlilerin üzerinde gören “şirket kalemşorunun” söylediklerini, bir ön yargı ile kabul etmek ve buradan devamla, bu basit olayı, Cerattepe mücadelesine zarar verecek yerlere çekme girişimlerinde bulunmak sadece ve sadece abesle iştigal etmek demektir. Bu önyargılı hükümleri koyanlar, gerçekte, yaklaşık 30 yıllık Cerattepe Mücadelesine katkı sağlayan herkesi zan altında bıraktıklarını düşünemeyecek kadar kötü fikirli ve kötü yürekliler bizce. Bizim beklentimiz, kişi veya kurum fark etmeksizin, bu konuda bilgi almak isteyen herkesin, doğru-yanlış bilgileri sanal alemde paylaşmadan önce Derneğimizle doğrudan temasa geçmesiydi (ki bazıları olayla ilgili doğru olanı yaparak bizimle temasa geçmiş ve biz de kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yapmışızdır).

Sonuç olarak; tartışma konusu edilen ve ne yazık ki haksız yere kirli siyasi amaçlar için başka mecralara çekilen bu olay, gerçekte, çevre konularının konuşulduğu kısa ve basit bir ziyaretti. Ayrıca, belirtmek isteriz ki; Derneğimiz, bunun gibi bilgilendirme toplantılarını, bizi ziyaret etmek isteyenlere yılda belki de onlarca kez yapmaktadır ve bu toplantıların da çoğu medyaya yansımamaktadır.

Bu arada, bazı siyasi parti il teşkilatları ile sözde gazeteci Tolga Gül’ün yapmış olduğu açıklamalara daha detaylı cevaplar ise en kısa sürede hazırlanıp kamuoyuyla paylaşılacaktır. O zamana kadar siz Artvinlilerden şu gazeteciye; acaba “Cerattepe’deki şirketin neden haksız yere sularımızı kullandığı, derelerimizi nasıl kirlettiği, toprağımızı elimizden alarak üzerine villa yaptığı, ormanımızı delik-deşik ettiği, koca kamyonların trafikte çocuklarımızın hayatını riske attığı” vb. gerçekten önemli konular hakkında hiç haber yapmış mı diye sormanızı istiyoruz.
Saygılarımızla
Yeşil Artvin Derneği
20 Haziran 2020.”
ÇP

Share
938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?