logo

29 Mayıs 2020

Artvin’de Köy Servisleri Ulaşıma Başlayacak

Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde her sektörde olağanüstü hal ilan edilirken ulaşım sektörü yaşanan salgından ayrıca etkilendi. Artvin’de belli başlı güzergahlara gidiş gelişlere ara verildi.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda ise köy servisleri alınan tedbirler kapsamında 01.06.2020 tarihinden itibaren yüzde 50 yolcu kapasitesiyle hizmet vermeye başlayacak.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şeref Öngüner,  Covid-19’un ülkemiz genelinde ve Artvin’de yaşattığı süreç, alınan tedbirler ve bundan sonra atılacak adımlar başta olmak üzere birçok konuda gazetemize değerli açıklamalarda bulundu.

Korona virüsün ülkemizde yayıldığı ilk günden itibaren gerekli önlemleri aldıklarını ve artık köy servislerinin de 01.06.2020 (Pazartesi)tarihi itibariyle aktif hale geleceğini ifade eden Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şeref Öngüner şunları söyledi: 

“ Pazartesi itibariyle köy servislerimiz ulaşım sağlamaya başlayacak. Köy ve ilçe servislerimizin ulaşım saatleri konusunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Yalnız yolcu kapasiteleri yüzde 50 olmak koşuluyla taşıma yapabilecek. Köylerden gelen arabalarımızın içerisinde dezenfekte malzemeleri, maskeler bulundurulmaya devam edilecek. Çalışan bütün araçlarımızın haftalık dezenfekteleri yapıldı. Maske dağıtımı ve araçların hijyeni sağlanması konusunda gerek valiliğimiz, gerek belediyemiz gerekse esnaf olarak bizler bu konuya ayrıca önem veriyoruz. İlçelere giden arabalarımız ve şehir içerisinde çalışan araçlarımızı kullanan yolcularımızın iletişim bilgileri alınarak kayıt tutulacak. Bu önlem Türkiye’de ilk defa Artvin’de uygulanmaktadır. Bu çalışma toplu ulaşımda şehir içinden ve ilçelerden binen yolcularımıza uygulanacak. Bu sayede olası bir vaka durumunda acil müdahale gerçekleştirilmesi gerektiğinde virüse yakalanan kişiyi çok hızlı bir şekilde takibe alacağız. Odamıza bağlı 430 üyemiz tüm tedbirlere hassasiyetle yaklaşmaktadır.”

“Her türlü mağduriyete rağmen yıkılmadık”

Artvin şoför esnafının Türkiye’ye örnek olacak şekilde büyük bir başarının altına imzasını attığını söyleyen Öngüner “ Bu süreç içerisinde ilk günden beri toplu taşıma araçlarımız ve ticari taksilerimiz büyük risk altındaydı. Millet korku içerisinde evden dışarıya çıkamazken aynı zamanda şoför esnafımız ulaşım sektöründeki aksaklıkları kahramanca başardılar. Şoförlerimiz her türlü ulaşımda sorun çıkmadan hizmet verdi. Dikkat edersek ülkemiz için çok önemli barajlarımızdan birisini yapıyoruz. Kamyon şoförlerimiz tedbiri elden bırakmadan gece gündüz barajlarımızın yapımı için aralıksız çalıştı. Kamyoncu arkadaşlarımızı ayrıca tebrik ediyorum. Her türlü mağduriyetin yaşanmış olmasına rağmen yıkılmadık.” şeklinde konuştu.

“Esnafımızın maddi olarak toparlanması bir yılı bulacak”

Korona virüsten şoför esnafının oldukça zor günler geçirdiğini ve tekrar ayağa kalkabilmek adına dayanışma içerisinde mücadele ettiklerini vurgulayan Öngüner, “Tam anlamıyla toparlanmamız biraz zamanımızı alacak, esnafımızın maddi olarak toparlanması bir yılı bulacak gibi görünüyor. Şoför esnafımızla beraber çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç içerisinde şoför esnafımız gerçekten çok mağdur oldu. Okulların tatil olduğu ilk günden itibaren aynı gün içerisinde öğrenci servislerimiz ulaşımlarına ara verdiler. İlçelerimize giden arabalarında ulaşımlarına yaklaşık nisan ayı itibariyle ara verildi. Seyitler Kooperatifimizin ulaşımına ara verildi. Taksilerimizin il dışına gitmelerinde kısıtlamalar getirildi. Bu arada toplu ulaşım araçlarımız şehir içi dolmuşlarımız da yüzde 50 kapasiteyle çalıştığı için hizmet vermeleri mecburi kılındı.  Bu süreçte onlar da çok mağdur oldular. Şoförlerimizin mazot alabilecek parası çıkmadı hem giderleri karşılanmadı aynı zamanda giderlerini kendileri karşılamak zorunda kaldılar. Aile geçindirmeleri ve ödemelerinin yanı sıra büyük bir mücadele verdiler.” diye ifadelerini dile getirdi

“Bugün birleşme ve birbirimize inanma günüdür”

En kısa sürede el birliğiyle  süreci atlatacağına inançlarının tam olduğunu belirten Öngüner, “ Başta Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Sağlık personelimiz ve kolluk kuvvetlerimiz gece gündüz çalıştılar herkese ayrı ayrı minnettarız, şükranlarımızı sunuyoruz. Biz Türk halkı olarak çok badireler atlattık bunu da atlatacağız; yeter ki biz kendimize inanalım. Ülkemiz, Türk halkımız tam manasıyla elinden geleni yapmıştır. Birbirimizle rahatlıkla iletişime geçtiğimiz günleri de göreceğiz. Güzel haberler vereceğimiz günler de elbet bir gün gelecek. Artvin’de ve ülkemizde vaka sayılarımız düşüş göstermektedir. Ayrıca önlemlerimizi alıyoruz. Artvin’de çok şükür çok fazla vaka sayımız ve vefat eden hastamız olmadı. Bundan sonraki süreci de bütün kurumlarımızla el birliğiyle mücadele ederek sıkıntısız atlatacağız. Yalnız her ne olursa olsun bizim bugün birleşme ve birbirimize inanma günümüzdür. Maddi manevi herkes zarar gördü dayanışma içerisinde üstesinden geleceğimize inanıyorum.”dedi.  

Share
484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?