logo

21 Mayıs 2020

Aksa Elektrik, Çoruh Bölgesindeki Tüketim Rakamlarını Açıkladı

Çoruh bölgesi illerinde abonelerine kaliteli elektrik tedarik hizmeti sağlayan Aksa Elektrik, hizmet bölgelerine ait ocak, şubat, mart ve nisan ayı elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Buna göre; tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere bakıldığında Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’in yer aldığı Çoruh bölgesinde abone grubu ayırt etmeksizin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla (Ocak-Şubat-Mart- Nisan) toplam elektrik tüketiminde yüzde 11‘den fazla düşüş yaşandı.

Türkiye’nin 9 ili ve 101 ilçesinde yaklaşık 4 milyon nüfusa ve 2.2 milyon aboneye elektrik tedarik hizmeti sağlayan Aksa Elektrik, 2020 yılının ilk dört ayına ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, hizmet verilen Çoruh Bölgesinin, elektrik tüketiminde azalma yaşandığı belirtildi.

Artvin’de yüzde 11’den fazla düşüş

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2 milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik, yılın ilk dört ayındaki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 11’den fazla düşüş kaydedildiği açıklandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, geçen yılın ilk dört ayına göre yaklaşık yüzde 24 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 23, Artvin ve Trabzon’da yüzde 12 oranında gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik tüketimi yüzde 11,5 arttı.

Sanayi ve Ticarethane tüketiminde düşüş gözlendi.

Aksa Elektrik, Covid-19 sebebiyle işlerine bir süre ara vermek zorunda kalan işyerlerine dair tüketim oranlarını da açıkladı. Buna göre, Çoruh bölgesinde Mart-Nisan ayı tüketimi incelendiğinde yılın ilk iki ayına (Ocak-Şubat) göre işyerlerinde yüzde 25’e yakın daha az elektrik tüketildi.

Sanayi ve ticarethane abonelerindeki elektrik tüketimindeki azalma Çoruh bölgesinde yüzde 29’a yakın bir oranla en yüksek Artvin’de gerçekleşti.

Meskenlerde tüketim arttı

Covid-19 sebebiyle hanelerin tüketimlerinde ise artış gözlendi. Çoruh bölgesinde Mart-Nisan aylarında Ocak-Şubat dönemine göre meskenlerde yüzde 7’ye yakın oranda daha fazla elektrik tüketildi.

Çoruh bölgesinde mesken elektrik tüketiminde en yüksek artış yüzde 16 oranıyla Rize’de gerçekleşirken bu ili yüzde 13’le Gümüşhane, yüzde 9’a yakın bir oranla da Artvin izledi. Trabzon ve Giresun’da artış yüzde 4-5 seviyelerinde kaldı.

Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?