logo

19 Mayıs 2020

CHP ve ADD Atatürk Anıtına Çelenk Koydu

Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 101. yıl dönümü ne Atatürk’ün Anma Gençlik Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda tören düzenledi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Yücel Aslan ev ADD Başkanı Ayla Varan Milli İrade Meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden tören konuşmalarla devam etti.

Demirhan Elçin “Bugün, Yarın ve Sonsuza Dek Sönmeyecek Olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Işığı Oldu”

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Sayın CHP İl Başkanvekilim, ilçe başkanım gençlik ve kadın kollarının il ve ilçe başkanları ve partimizin seçkin kıymetli yöneticileri cumhuriyet halk partisinin çelenk sunma törenine hoş geldiniz der her birinize ayrı ayrı saygılar sunarım.

Bu vesileyle bu gece idrak edeceğimiz kadir gecenizi kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Corona tedbirleri kapsamında temsili olarak bu törende çok kısıtlı sayı ile bu töreni birlikte ifa ediyoruz. Corona salgını bitince görkemli çelenk sunma törenlerimize inşallah yeniden kavuşmuş olacağız.

İşgalden zafere, zaferden cumhuriyete giden bu yolda, ulusal önderimiz, başkomutan gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle minnetle ve şükranla anıyor, her birinin ruhları önünde saygıyla eğiliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve partim cumhuriyet halk partisinin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün gençlere armağan ettiği bu anlamlı günde tüm halkımızın atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramını kutluyorum.  

Türk milleti olarak sevincimiz, heyecanımız hiç azalmadı, aynı sevinç ve heyecanı milletimizle birlikte yaşıyor olmaktan, büyük mutluluk ve gurur duymaktayım.

Deminde söylediğim gibi, bu yılki kutlamalarımıza corona belası gölge düşürdü, milli şuurumuza yakışır bir şekilde heyecanını ve coşkusunu içimizde yaşıyor olsak bile, salgın illeti yüzünden, halkımızla el ele kol kola meydanlarda, sokaklarda, coşkuyla kutlayamadığımız, evlerimizde pencerelerimizden balkonlarımızdan, alkışlarla, buruk bir şekilde kutluyor olmanın da ayrı bir hüznünü yaşıyoruz.

Bundan tam 101 yıl önce güneş bir kıvılcımla samsunda küçük bir ateş yaktı o ateş Amasya’da, Erzurum’da Sivas’ta büyüdü Sakarya’da güçlendi.

Bugün, yarın ve sonsuza dek sönmeyecek olan Türkiye cumhuriyeti devletinin ışığı oldu.

Bugünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Çünkü bugün bizlerin bulunduğu konumlara yarın gençlerimiz geleceklerdir. İşte bu nedenle gençlerimize yaptığımız her hizmet, aslında ülkemizin geleceğine yapılmış birer yatırım olarak değerlendirilmelidir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bekasını ilelebet devam ettirerek, daha da yükseltecek olan gençlerimize, her zaman güvendik ve güvenmeye devam edeceğiz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; gençlere şu şekilde seslenerek; “Yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Talimatı ile gençlere seslenmiş, Bu seslenişinde de gençliğe olan güven ve inancını pekiştirmiştir; “Bütün Ümidim Gençliktedir” sözüyle de beklentilerini dile getirmiştir. Sosyal barışın sağlandığı, insanların kardeşçe yaşadığı, kavgalara, çekişmelere fırsatın verilmediği ortamı, gençlerimiz için sağlamak da, bizlerinde asli görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün,  gençlerimize armağan ettiği Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramınızı bir kez daha kutluyorum” dedi.

Olgun Gümrükçü “Türk Gençliğinin ve Tüm Yurttaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı  Sevgi ve Saygıyla Kutluyorum”

 CHP İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü ’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

19 Mayıs, emperyalizme karşı bir başkaldırının adıdır. 19 Mayıs; kentleri yanmış, yıkılmış, toprakları işgal edilmiş, tersanelerine girilmiş bir ulusun her türlü olanaksızlıklara karşın başlattığı kurtuluş meşalesinin yakıldığı gündür. 

Hepimizin bildiği gibi; Türk ulusunun, özgür ve bağımsız yaşama iradesiyle, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’da başlattığı bu Kurtuluş mücadelesi, 9 Eylül 1922’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle zafere ulaşmıştır…

Hemen arkasından yapılan görüşmeler sonucu 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasıyla da yeni Türk devleti tüm dünyaca tanınarak, sınırları güvence altına alınmıştır…

Ulusal Kurtuluş Savaşımız, her aşamasında büyük derslerle dolu bir destandır. Ulusumuzun, her türlü olanaksızlıklara rağmen inanç ve kararlılığının çelikleşmiş simgesidir.  

Dünyanın en büyük emperyalist güçlerine karşı, kazanılan büyük zaferin sonucunda Türkiye Cumhuriyeti, Türk gençliğine armağan edilen en büyük tarihsel mirastır…

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, sanki bugünleri daha o yıllardan görmüş gibi, Kurtuluş Mücadelesinin tüm safhalarının çarpıtılmasını, olayların saptırılmasını önlemek amacıyla, O Büyük Nutku’nu okumuş, burada Kurtuluş Savaşını en ince ayrıntılarına kadar anlatmıştır. Nutuk”un son bölümünde tüm yaptıklarını ve tarihsel mirasını Türk gençliğine emanet etmiştir…

Ne yazık ki bugün ülkemiz, Büyük Önderimizin “Gençliğe Söylev”inde dikkat çektiği durumla karşı karşıya kalmıştır…   

Dünyanın her yanını kana bulayan emperyalist güçler ve taşeronları bugün “Yeni Dünya Düzeni” adıyla ve tüm azgınlığıyla, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri sömürge durumuna getirmek için her tür yöntemi denemekte, ulus devletimizin vazgeçilmesi mümkün olmayan ilke ve değerlerini zayıflatmaya çalışmaktadır.

Cumhuriyet tarihi boyunca komşu ülkelerle ilişkilerini Büyük Önderimizin belirlediği “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesine göre çizen ülkemizde, yönetimi elinde bulunduran siyasal iktidar, her gün savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Türk Ulusu ve Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti, devrimleri emanet ettiği Türk Gençliği; Büyük Önderinin göstermiş olduğu hedeflere, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine ve onların sembolleri olan ulusal bayramlarımıza her zaman kararlılıkla sahip çıkacaktır…

Emperyalist güçler ve onların içerideki taşeronları hak ettikleri yanıtı ulusumuzdan er geç alacaklardır. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “Belki yarın, belki yarından da yakın.”

Bu duygu ve düşüncelerimle, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Türk Gençliğinin ve tüm yurttaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı sevgi ve saygıyla kutluyorum.”

Ayla Varan: “19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin savunma refleksinin formülüdür.”

ADD Başkanı Ayla Varan yaptığı konuşmada  bugünkü stratejilerinin belli olduğunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü adım adım takip ederek tüm sorunları çözmek olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“1919’dan bu yana geçen yüzyıllık sürenin sonunda; yaşadığımız her sıkıntının altında, çıkar peşinde koşanların ve işbirlikçilerin siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanda büyük Atatürk’ü fikri takipten vazgeçmeleri yatmaktadır. Tarihte, emperyalizmi ilk kez yenen bir liderin inşa ettiği düşünsel sistemi görmezden gelenler, gerçekleştirdiği devrimi, imha edenler, ilkelerini örseleyenler, yapmış olduğu kurtuluş ve tam bağımsızlık savaşını inkar edenler,  esasen Türk Milleti’nin savunma reflekslerini zayıflatmaktadır. Çünkü; 19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin savunma  refleksinin formülüdür.

Kovid-19 salgını nedeniyle gerekli tedbirlere alınarak yapılan törene az sayıda kişi katılarak sosyal mesafe kuralına uyuldu. Töre Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve bazı partililer katıldı. 

Share
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?