logo

19 Mayıs 2020

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanıyor

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Artvin’de tören düzenlendi.

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedbirleri göz önünde bulundurularak valilik önündeki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Artvin Gençlik Spor Müdürü Mustafa Demirkıran öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 

Kovid-19 tedbirleri kapsamında çok az sayıda kişinin katılımıyla yapılan tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. 

Törene katılanların maske takarak sosyal mesafe kuralını uyduğu gözlemlendi.

Mustafa Demirkıran burada yaptığı konuşmada , “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal mücadelemiz, Türk milletinin bağımsızlık umutlarını yeniden yeşertmiş ve Türk tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Bu tarihi adımın heyecanı tüm yurda dalga dalga yayılırken; vatanın düşman işgalinden kurtarılması için de büyük bir mücadele başlatılmıştır. 

“Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır.” diyen büyük önderin yediden yetmişe her insanımızı arkasına alarak başlatmış olduğu bu milli mücadele, milletin içinde bulunduğu tüm imkânsızlıkları aşarak büyük bir zaferle taçlanmıştır.

Bu bakımdan, 19 Mayıs, milli hafızamızda bağımsızlığımız noktasında yer edinen önemli bir milat olmuştur. 19 Mayıs’ın 101. yıl dönümü olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bugün artık o günlerdeki güçsüz ve zayıf Türkiye yerini, kararlı adamlarla Atatürk’ün hedef olarak bıraktığı muasır medeniyetler seviyesine ulaşma gayretinde olan Türkiye’ye bırakmıştır. Dünya nüfusunun hızla yaşlandığı çağımızda sahip olduğu genç nüfus potansiyeliyle ülkemiz bu gücün farkında olarak emin adımlarla ilerlemektedir.

Yüzyıllar boyunca gerek içerideki gerekse de dışarıdaki güçlerle mücadele ederek canları pahasına bu vatanı bize bırakan atalarımızın yolunda bizler de geleceğe azim ve kararlılıkla yürüyerek güçlü bir ülke bırakmak için çabalamalıyız.

Sevgili gençler, bizler sizlerin yarınlarımızın teminatı ve bizlerin geleceği olduğunuz bilinciyle çalışıyoruz. Sizlerin de Atamızın emaneti Cumhuriyet’e sahip çıkarak, onun gösterdiği hedefe uluşmak için çabalayacak, yarınların sorumluluğunu taşıyan, nitelikli, bilgili ve fedakâr bir gençlik olacağınıza olan inancımız tam.

Türk genci tarihten bu yana dün de bugün de Mehmet Akif’in de dediği gibi Asım’ın Nesli olmaya devam edecek; Milli mücadeledeki inanç, birlik ve beraberliği her zaman örnek alarak bunun bozulmasına asla izin vermeyecektir.

Bu düşüncelerle, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, sevgili gençlerimizin ve sizlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi. 

Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?