logo

08 Mayıs 2020

Pazarcı Esnafının Haklı Talebi!

Artvin’de yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında halk pazarının kapatılması ve bir süredir açılmasına izin verilmemesi pazarcıları isyan ettirdi.

Koronavirüsle mücadele de Türkiye’nin pek çok şehrinde halk pazarları bazı kural ve kaideler çerçevesinde açılırken, Artvin’de yaklaşık 1 aydır pazarın kurulmasına izin verilmiyor.

Artvin ve köylerinde yaşayan ve geçimini pazarcılıkla sağlayan üreticiler durum karşında isyan ediyor.

Üreticiler Artvin’de kovid-19’la mücadele kapsamında pazar yerine ilişkin alınan önlemlere uygun olarak kentte biran önce halk pazarının kurulmasını istiyor.

Köylerinde ürettikleri ürünlerin ellerinde kaldığını ve hepsini çöpe atmak zorunda olduklarından dert yanan vatandaşların tek isteği virüs tedbirlerine uygun olarak halk pazarının açılması.

Artvin’de bir araya gelerek basın açıklaması yapan pazarcılar adına konuşan Musa Dermirhan, 30 yıldır kendi ürettiği ürünleri satarak pazarcılık yaptığını ve geçimini bu yolla sağladığını ifade etti.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğinin fakında olduğunu kaydeden Demirhan, “Devletimiz tarımın sekteye uğraması için her türlü destek ve teşviki sağlarken Artvin’de biz ürettiğimiz ürünleri satacak pazar bulamıyoruz. Pazarlarımız kapalı. Ürettiğimiz ürünleri ne yapacağız. Bunu halka ulaştırmak için pazar gerekiyor. Marketlere de satamıyoruz. Yok fiyatına almak istiyorlar. Türkiye’nin hiçbir yerinde pazarlar kapalı değil. Her yerde pazarlar açık. Artvin’de niye kapalı. Artvinlinin, bizim suçumuz ne? biz alınan tedbirlere göre pazarı açmaya hazırız. Ürettiklerimizi çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Yazık günah değil mi? Pazarcı esnafına reva görülen bu zulüm ne zaman bitecek. Biz üreten insanlarız. Ürettiğimizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Elbette tedbir alınsın ama yasaklar kalksın. Bize haksız yere yasak uyguluyor. Üreticiyi yani bizleri hakla buluştursunlar. Pazarı açsınlar” diye konuştu.

Pazarcı esnafından Nevruz Gülçin’de çocukluğundan beri pazarcılık yaptığını ifade ederek bir pazarcı olarak kovid-19 virüsü nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Gülçin, “Yetiştirdiğimiz ürünlerin çoğu tarlada ziyan oluyor. Yetiştirdiğimiz, ürettiğimiz ürünleri marketler almıyor. Manavlar da kendi sattığı fiyatın yarısını bile vermiyor. Pazarlar zaten kapalı ne yapacağımızı bilmiyoruz. Türkiye’nin her yerinde pazarlar açık Artvin’de de artık açılsın. Biz kurallara uyacağımıza söz veriyoruz. Yetkililer sesimizi duysun. Biz sadece Artvin merkezde pazarcılık yapmıyorduk ki ilçelerde gidip halkı ucuz ve yerli gıda sebze meyveyle buluşturuyorduk. En kısa sürede pazarları açsınlar. Üretiyoruz ama ziyan oluyor çöpe gidiyor.

Nezahat Yavuz da yaptığı konuşmada, alın teriyle ürettikleri malın ellerinde kalıp çöpe gitmesinden yana çok üzüntü içinde olduklarını dile getirdi.

Yavuz, “Sadece biz değil halkımızda mağdur. Halk pazarı vatandaşın cebine göre uygun ve ucuz. Bizde tüketicide mağdur. Bu yasağı kaldırın pazarları açın” dedi.

Gurup, basın açıklaması sonrası olaysız şekilde dağıldı.

Share
711 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?