logo

07 Mayıs 2020

Vali Doruk: “Virüsle Mücadeleye Devam”

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede şehir olarak güzel bir noktaya gelindiğini söyledi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk kentte Kovid-19’la mücadele ve gelinen nokta hakkında valilik toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi.

Kovid -19, tedbirleri göz önünde bulundurularak yapılan basın açıklamasına Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Vali Yardımcıları İdris Akça, Cevat Uyanık, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle davetliler katıldı.

Vali Doruk burada yaptığı konuşmada, kovid-19’la mücadeledeki pozitif gidişatın devam etmesi için rahatlamadan tedbirlere uyulması gerektiğini söyledi.

Artvin’deki pandemi sürecini kaymakamlar belediye başkanları, kurum müdürleri ve diğer paydaşlarla birlikte ortak akılla güzel bir şekilde yönettiklerini anlatan Vali Doruk, bu çalışmalarda görev alan herkese teşekkür etti.

Vatandaşlarında alınan tedbirlere büyük oranda uyduğunu ifade eden Doruk, “Kovid-19’la mücadelede Artvin olarak bugün iyimser bir noktaya ulaştık. Bu noktaya ulaştık ama her şey bitti diye toplumda bir algı oluştu. Biz bunu sağlıklı bulmuyoruz. Toplumu doğru yönlendirmemiz gerek. Alınan tedbirlere riayet ederek geldiğimiz noktayı muhafaza edip, nihai sonuca ulaşmamız lazım” dedi.

Artvin’de pandemi sürecinde 39 Kovid-19 vakası çıktığını kaydeden Doruk, “Artvin’de tespit edilen 39 Kovid-19 hastasından 5’i hayatını kaybederken 34 vatandaşımızda tedavi olarak taburcu oldu. Filyasyon çalışmalarıyla bu 39 vakanın muhtemel temaslı olabileceği 15 yüz 35 kişiyi karantinaya aldık. 101 kişinin karantinası ise halen devam ediyor. Yani her şey bitmiş değil demek istiyoruz. İyi bir noktadayız ama Artvin’de her şey bitti havasına girip bu olumlu tablonun bozulmasını istemiyoruz. Çünkü olaylar 1 vaka ile başlıyor. Borçka’da 1 vakayla başladık. 39’a çıktı. Bugüne kadar sürdürülen bilinçli tutum devam ederse bu süreci kazasız belasız tamamlarız” diye konuştu.

Kovid-19’un yurt dışı kaynaklı bir salgın olması nedeniyle Artvin’de ilk önlemlerin Sarp Sınır Kapısı’nda alındığını anlatan Doruk, “Merkezi düzeyde gelen talimatları uyguluyorduk ama bunun dışında farklı sorunlarla da karşılaştık. Bunların başında il dışından gelen hemşerilerimizin yönetimi. Çünkü hastalığın kaynağı bu vatandaşlarımızdı. Bunu yönetmek için, talimatlar gelmeden özel bir ekip kurduk. Kente girişlerde oluşturulan emniyet noktalarında dışarıdan ilimize gelen kişileri hangi ilçe hangi mahalleye gidecek kayıtlara aldık ve izolasyon için takibini yaptık” dedi.

Artvin’e son bir buçuk ayda dışarıdan 12 bin 300 civarında vatandaşın geldiğini kaydeden Doruk, “BunValilardan 10 bin 300 civarında vatandaşımız 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamış. Halen daha 2 bin civarında takip ettiğimiz hemşerimiz var. Her şey bitti gözüyle bakıldığı için buradan uyarıyorum. Bu 2 bin kişiden vakalar çıkabilir. Bunların kimseyle temas etmemesi lazım. Bu manada hassasiyetimizin devam etmesi lazım” diye konuştu.

Doruk, Sarp Sınır Kapsındaki güvenlik önlemleri kapsamında bugüne kadar ülkemize giriş yapan 926 tır şoförünü izole ettiklerini ve bunlardan 95’inin izolesinin devam ettiğini dile getirdi.

Çay hasadı için çevre illerden Artvin’e gelecek işçilerin takibi ve kurallara uyması için özel bir takip ekibi kurduklarını anlatan Doruk, “ Çay hasadı için ilimize gelecek vatandaşlarımız olacak. Bu kişiler kalabalıklara karışmadan çarşı pazar gezmeden bağında bahçesinde işinin başında olsun. Kimseye temas etmeden bu süreci tamamlamalarını önemsiyoruz ” dedi.

Ekonomik istikrar paketi ve sosyal destek programları kapsamında bugüne kadar Artvin’de pandemi sürecinde 8 bin 68 kişiye biner liralık yardımda bulunuldu. Bunlar sosyal amaçlı yapılan ödemeler olarak kayıtlara geçti.

Share
416 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?