logo

1 Mayıs & ECEVİT


İsmail Akbulut
ismail.akbulut@08olay.com

1: Dünyada .
2: Türkiye’de .

 • Zonguldak’ta meydana gelen maden faciasının ardından 4 gün boyunca çalışarak ve kendi sefer tası ile işçi arkadaşlarımız ile aynı sofrasını paylaşan / kendi maaşından kesintisini yaptıran bir başbakan vardı / M.Bülent ECEVİT .. yıllar sonra 1 Mayıslarda Türkiye’nin bütün meydanlarından yükselen “Ne ezen ne ezilen
  insanca hakça bir düzen”
  Sloganı ve yaşam tarzı benimseyen bir Liderimiz vardı..
 • Ülkenin tüm yeraltı kaynaklarını küresel serma_
  yenin yerli işbirlikçilerine peşkeş çeken bir başbakan ve dahası , (301 işçi kardeşlerimizin hayatını kaybettiği Soma faciasının yıldönümünde ) ziyareti sırasında korumalarına ve özel kalem müd.yrd. madenciyi dövenlere sessiz kalan , üzerinde üstüne , üstelik “” ölüm sizin , madencinin kaderinde var “”
  diyen bir Başbakanda vardı.13.mayıs 2015 ..
 • Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde dünya ölçekli uluslararası resmi bir kuruluş Türkiye’yi 134 ülke arasından demokratik olmayan 77.sırada ilan etti.
  ( Artık otokratik bir ülke)
 • 1.Md= Dünyada 1 Mayıs:
  *1856 yılında Avustralya,da taş ve inşaat işçileri günlük 8 saat işgücü taleplerine dönük eylemleri ile başladı .”
  *ABD ,de 1880 lere kadar sessiz bir çalışma başladı küçük. Çocukların boğaz tokluğu karşılığında çalıştırılması , yetişkin iş gücüne sekte vururken .
  *1881 yılında meslek ve emek birlikleri federasyonu kuruldu.abd de tekstil işçileri günlük iş gücü 8 saat talepleri için eylemler yaptı.bilinen resmi ilk eylemdir çok tutuklalar oldu 4 işçi hayatını kaybetti.
  *1886 yılında 1 Mayıs eylemleri üzerine ABD ve Kanada 4 işçi eylemlerde hayatını kaybetti.
  *1890 dan itibaren 1 Mayıs ” uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günü “olarak kabul edildi.
 • **Osmanlı döneminde
 • 1905 yılında İzmir de .
  *1910 yılında İstanbul ,da geneli azınlıklar tarafından çok az sayıda katılım ile kutlanmıştır .
  *1923İstanbul , ” işçi bayramı olarak kutlandı ” Haliçten toplanarak tershane ve tramvay çalışanlarının katılımı ile Beyoğlu, istiklal caddesinde az sayıda katılım ile gerçekleşmiştir. Tutuklamalar olmuştur.
  **1920 1 Mayısında Türkiye sosyalist fırkası “Türkiye müstakil olacak ” “bağımsız Türkiye ” sloganı ile izinsiz olarak Haliç , karaköy,den Beyoğluna yürüyüş yaptılar .
  **1924 1 mayısında Türkiye ameleleri “sendika kanunu ” istekleri pankartı ile yürüşünde çok tutuklamalar oldu.
 • *1925 1 Mayıs dönüm noktası : Takrir-i Sükün yasası geldi .
  Amele teali cemiyeti 1 Mayısı nedir ? Diye çok sayıda bröşür dağıttı ilgili yasalar ihlal edildiğini öne süren hükümet çok sayıda insan tutukladı .
  ** 1925 Mayısında tutuklamalardan 38 kişiye Ankara ,ya istiklâl mahkemesine çıkardılar bir çoğu 7- 15 yıl arasında ceza aldı,
  ** Nazım Hikmet de bu grubun içindeydi .
  ** 1935 yılında 1 Mayıs ” bahar ve çiçek bayramı ” olarak resmi tatil ilan edildi.
  **1940 yılına kadar 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde katılım ile bir kutlama yapılmadı .
  **1947 yılında sendikalar kanunu çıktı.
  ** 1950 de bazı sendikalar kuruldu .
  ** 1960 mutirası ile yeni anayasada grev ve lokavt kanunu anayasa konulsada işçi sınıfının adına bir başarı elde edilemedi .
  ** 1961 _ 1965 İnönü hükümetinin kabinesinde çalışma bakanı olarak görev yapan ECEVİT iş güvencesi yasasını TBMM den çıkartarak tarihe not düşmekten öteye ” işçinin lideri olarak ” ün yapmıştır.
  ** 1975 yılına kadar sendikalar yoğun faaliyet gösteren işçi haklarını en ön safta savunduğu gibi TÜSİAD ve patronlara meydan okumuş işçi hakları konusunda büyük ilerlemeler katederken demokrasimizin gelişiminde öncü kuruluşlarından olmuştur.
  ***1976 Taksim’de DİSK in öncülüğünde 1 Mayıs 400 bin katılım ve çoşku ile kutlandı .
 • 1977 1 Mayısı (kanlı 1 Mayıs ) 500 bin den fazla işçi , öğrenci , kadının , çocuk taksimdeydi .
  DİSK genel başkanı merhum Kemal Türkler konuşma yaparken çevre binalardan meydana insanların üzerine açılan yaylım ateşleri sonucu 37 kişi hayatını kaybetti,200 den fazla yaralı ve 1000 cıvarı tutuklamalar oldu.
  ***1978 1 Mayıs tedirgin ve buruk kutlandı.
 • 1978 Ecevit,in başbakanlığı döneminde 4 Ekim 1978 de TBMM de madenleri kamulaştırma yasasını çıkardı ..
 • 1979 – 80 yılında 1 Mayıs sıkıyönetim nedeni ile izin verilmedi .
 • 1980 12 Eylül darbesi:
 • 1981 DPT müşteşarı ve 24 Ocak ekonomik kararları (Özal kararları)
 • Not : 1945 yılında günümüze kadar tüm 1 Mayıslar Türkiye’nin bağımsızlik mücadelesini veren aydınlar için * mutlaka en az bir gece nezarethane demektir .
 • Not : cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar yapılan tüm iyileştirme yasaları yetersiz kalmıştır. Dönem , dönem Ecevit,in katkıları ile yapılan iyileştirmeler de kısmen bay pas edilmiştır ..
 • İş güvenliği ve sendikal örgütlenme Atatürk döneminde 1 İzmir iktisat kongresinde öngörülen seviyede yürütülmediği bir gerçektir..
 • 17 ŞUBAT 4 MART *
  İzmir iktisat kongresinde iş ve iş güvenliği, sendikalar ve cemiyetlerin kurulmasına ilişkin kararlar:
  Hükümet adına : Mustafa Necati ;
  Madde 34. Fıkraları : 25 alt başlık altında imzaya açıldı .
  Ana başlıklar ile ,1 Mayıs işçi Bayramı olarak kutlanacak , derneklerin ve sendikaların kurulma hakkının tanınması ,(tatil-i
  Eşgal) tam gün yasası (8 saat günlük mesai) maden işçilerinin mesaisi (6 saat bir gün bedeli ) sanat ve gümrük çalışanlarından yıllık 3 ay çalışan daimi işçi olması , çalışan kadının doğum izni , haftalık 1 gün tatil , 1 Mayıs Türkiye işçileri bayram günü kabulü , işçi şehit çocuklarının devlet tarafından okutulması gibi yasalar teklifi hazırlandı..
 • Atatürk,ün ileriyi gören devlet adamlığı ,genç cumhuriyetimizin bir çok batı ülkelerinden dahi ileri , çağdaş , medeni ve yurttaşlarina verdiği değerin göstergelerinden yanlizca bir alanıdır :
 • iyiki Atatürk vardı
 • Yaşasın cumhuriyet
 • İyiki Ecevit vardı , ruhları şad olsun saygılarımla :

Share
406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Selahattin Akyurt’u ve Hizmetlerini Bu İlden Nasıl Sileceksiniz?

  22 Ekim 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli Köyleri sınırlarındaki Hanlı Regülatörü ve HES Projesi hakkında ilgisi olmayan köyler ve alakası olmayan vadiler nedeniyle son günlerde çok garip tartışmalar yaşanıyor. Gariplik ise projenin tartışılması yerine projeyi gerçekleştirmek isteyen şirketin ortaklarının eski valilerimizden Selahattin Akyurt’un çocuklarının olması nedeniyle, valinin çocukları üzerinden Vali’yi eleştirmek. Şimdi ben özellikle HES Projesi üzerinden tartışmalara şimdilik girmek istemiyorum. Keza projeye ilişkin her yönünden araştırma...
 • 1 Mayıs & ECEVİT

  01 Mayıs 2020 İsmail Akbulut, Köşe yazarları

  1: Dünyada .2: Türkiye'de . Zonguldak'ta meydana gelen maden faciasının ardından 4 gün boyunca çalışarak ve kendi sefer tası ile işçi arkadaşlarımız ile aynı sofrasını paylaşan / kendi maaşından kesintisini yaptıran bir başbakan vardı / M.Bülent ECEVİT .. yıllar sonra 1 Mayıslarda Türkiye'nin bütün meydanlarından yükselen "Ne ezen ne ezileninsanca hakça bir düzen"Sloganı ve yaşam tarzı benimseyen bir Liderimiz vardı..Ülkenin tüm yeraltı kaynaklarını küresel serma_yenin yerli işbirlikçilerine peşkeş çeken bir başbakan ve dahası , (301 işçi k...
 • Artvin’de Esnafa ve Vatandaşa Kesilen Cezalar Yeter Dedirtiyor

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Belki bu yazıyı kaleme almam beni belli başlı yerlerde hedef gösterilmeme neden olacaktır ancak bu yazıyı yazmam benim Artvinli olma sorumluluğumun gereğidir. Üstelikte bu yazıyı yazarken gerek halkın gerekse de esnafın uygulanan ceza uygulamaları ve denetlemeleri noktasında sabrı kalmadığını anlatmakta benim sorumluluğumdur. Maalesef ki ilimizde son birkaç yıldır itinalı bir şekilde sürdürülen ceza uygulamaları artık gerek esnafı gerekse de vatandaşı canından bezdirdi. Dağlar arasında sıkışıp kalmış ve zar zor yaşama tutunmaya çalışan in...
 • Doğalgaz Kullanmanın Avantajları

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Yüksel Kanrar

  Malum Artvin’in gündemi Doğalgaz. Devletimiz Artvin’e de Doğalgazı getirdi. İl içerisindeki Altyapı işlemlerini yüklenici firma Ak Mercan şirketi yürütüyor. Artvin Belediyesi ile AK Mercan şirketi arasında yaşanan protokol krizi sonucu Artvin Belediyesi Doğalgaz çalışmalarını durdurdu. Artvin halkı mağdur oldu. Böyle bir girişten sonra, bu yazımda temiz enerji Doğalgazın evlerde işyerlerinde ne gibi kolaylıklar sağlıyor bunu Sizlerle paylaşmak istedim. İstedim ki doğalgazın avantajlarını halkımız bilsin ve hizmete sahip çıksın. Doğal ...