logo

23 Nisan 2020

Makedonya’dan Artvin’e Gelen Vatandaşlara Üst Düzey Karantina Süreci

Makedonya’dan gelen 272 Türk vatandaşı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Seyitler köyündeki Çoruh Öğrenci Yurdun’da 14 günlük karantina sürecini geçirecek.

Artvin Valiliği tarafından 14 gün boyunca karantina süreci içerisindeki konaklaması yapılacak Türk vatandaşları için Çoruh Öğrenci Yurdu’nda sağlık, sosyal izolasyon başta olmak üzere üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

Edinilen bilgiye göre alınan tedbirler ise sırasıyla şöyle; 272 misafir Artvin’e gelmeden önce elçilikler aracılığıyla kendi evlerinde 14 gün boyunca izolasyona tutuldu. Misafirlere, uçağa binmeden önce her türlü sağlık kontrolleri yapıldı. Uçaktan indikten sonra da misafirler sağlık kontrolünden geçti. Gelen vatandaşların vakası pozitif olarak tespit edilen bir bulguya rastlanmadı. Otobüste gelirken ise her bir misafir ayrı koltuklarda yolculuk yaptı. Toplam 14 otobüsle Türk vatandaşlar Artvin ilimize intikal ederek misafirler gece saat 09:00 civarında karşılandı. 

Gelen vatandaşlar kapıda karşılanacak, kapıda karşılandıktan sonra kayıtları yapılacak. Her türlü sağlık tedbirleri alınmış özel kıyafetli personel tarafından kayıtları alınacak. Her bir misafir ile bir büyük masada karşılıklı görüşülecek ve kayıtlarını misafirler birer birer yaptıracak. Oda kayıt masaları büyük ve sosyal izolasyona dikkat edilecek boyutta olup herhangi karmaşaya sebep olunmaması için tedbirler alınmış durumda.  Kayıt işlemleri bittiğinde bilgileri alınan vatandaşlar hemen odalarına geçecek.

Artvin halkının endişelenmesini gerektirecek bir durumun bulunmadığını belirten yetkililer Misafirlerin 14 gün boyunca konakladıktan sonra yine hiçbir şekilde halkla ve çalışan personelle iletişime geçmeyerek Artvin’den  ayrılacağını dile getirdi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden ‘Artvin’e Hoş Geldiniz’  Karşılaması

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ise gelen misafirlere hoş bir karşılama hazırlayarak binanın girişinde “Artvin’e Hoş Geldiniz” yazısı yazdı. Gelen tüm misafirler burada karşılanarak kayıt işlemlerine geçecek. Artvin Valiliği tarafından AFAD  Müdürlüğü’nün öncülüğündeki ekip misafirlerin tüm hizmetlerini ise gerçekleştirecek

Vatandaşa 5 Yıldızlı Otel Konforunda Hizmet

Misafirlerin yemeklerinin Kızılay Derneği tarafından verileceği belirtilirken misafirlerin yemekleri görevliler tarafından  plastik yiyecek malzemeleriyle odalarının kapısına bırakılacak. Misafirler, kendi yiyeceklerini tükettikten sonra atık ürünleri görevlinin alması için sosyal izolasyona bağlı kalarak sadece kapılarının önüne bırakacak.  Aynı zamanda misafirler için odalarının içerisinde her türlü hijyenik önlem alınarak odaya her türlü malzemenin tedariği sağlandı. Alınan tedbirler ve konfor sayesinde misafirler 5 yıldızlı otel konseptinde karantina sürecinde konaklama gerçekleştirecek. Misafirlerin herhangi bir şeye gereksinimi olduğu taktirde ilgili kişiye bildirecek olup sonrasında misafirin temin edilen ihtiyaçları yine odalarının kapısına bırakılacak. Güvenlik zaiyatı vermeden her türlü gereksinim  bu şekilde giderilmiş olacak. Odalar da aynı zamanda internet sistemi (wifi) bulunuyor. Odalar geniş ve ferah olup ayrıca odaların içerisinde temizlik ve hijyen maddeleri fazlasıyla bulunuyor. Kalacak vatandaşlara diş macunundan, diş fırçasına havlularından yatak örtülerine kadar her kullanacakları ürünleri sağlanmış olup odalarında eksikleri bulunmuyor. Herhangi bir eksiklik söz konusu olduğunda ise ilgili personel anında devreye girecek şekilde hazır bekliyor olacak. Misafirlerin kaldıkları yurtta salona, koridora herhangi bir dış alana çıkmak kesinlikle yasak olacak. Her bir misafir ayrı odalarda kalacak. Bayanlar ve aileler bir bölümde baylar da ayrı bir bölümde olmak üzere iki ayrı bölümlerde konaklamaları sağlanacak. Her odada bir kişi kalacak sadece ailelerin çocukları varsa yaşı büyük olmayan çocuklar anne ile kalacak eşleri ise yan odada kalacak şekilde konaklayacaklar.

Karantina Sürecindeki Artvin’i anlatan kitaplar İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü’nden

Karantina sürecinde misafirlerin hem keyifli vakit geçirmeleri sağlamaları adına hem de Artvin’in kültürel tarihi yapısını öğrenebilmeleri adına odalarına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Artvin’i tanıtıcı kitap ve broşürler odalarına misafirlerin okumaları için verildi.

Yurdun Bir Katı Mini Hastane

Herhangi bir risk durumunda ise sağlık sorunu baş gösteren vatandaşın olması halinde yurdun bir katı hastane ölçeğinde hazırlanarak rahatsızlanan misafirlere ayrıldı. Herhangi bir sağlık problemi yaşayan kişi özel olarak ayrılan katta yer alan odalarda tutulacak. Hiçbir şekilde hasta dışarıdan ya da orada çalışan personelle dahi temas halinde olmayacak. Böylelikle sosyal izolasyonları sağlandığı için herhangi bir vaka olması halinde orada çalışan tüm personel koronavirüsünden etkilenmeyecek.  Buna rağmen bir rahatsızlıkları olursa, ateşi yükselir ya da farklı bir semptomları meydana gelirse de sağlık personelleri her şekilde hazır durumda anında müdahale edecek.

Misafirlerin ağırlanmasında AFAD Müdürlüğü, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürliüğü, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu ve Vefa Grubuna kayıtlı personellerin yardımcı olacağı belirtilirken o bölgede bulunan tüm personelin de kılık kıyafetlerinin dahi her türlü önlemin alındığının altı çizildi. Misafirler görevlilerin hiçbiriyle diyalog halinde olmayarak sosyal izolasyona ayrıca dikkat edilecek.

Yetkililer ise 14 gün süre boyunca karantina sürecinde olacak vatandaşlarla ilgili hiçbir endişe içerisinde olmamaları gerektiğini vurgulayarak her türlü üst düzey tedbiri aldıklarının altını çizdi. 

Share
561 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?