logo

22 Nisan 2020

Livane Sanayi Sitesi Kurulması Çalışmaları Devam Ediyor

Livane Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik: Artvin’in İhtiyacını Görecek Orta Ölçekli Bir Sanayi Sitesi Kuracağız

Artvin’e Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kurulması Çalışmaları Devam Ediyor

Artvin Merkez Salkımlı Köyü hudutları içerisinde inşaatına başlanan Livane Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özçelik, Livane Sanayi Sitesi kurulması çalışmalarının 99 hak sahibi ile birlikte başladığını belirterek, yeni sanayi sitesi 187 dönüm açık alan üzerine 50 Bin Metre Karelik 360 dükkandan oluşan orta ölçekli bir sanayi sitesi kurulduğunu söyledi. Sanayi Sitesi’nin tamamlanması ile birlikte içerisinde 10 adet orta ölçekli fabrika kurulabilecek dükkanlarında olacağının altını çizen Ahmet Özçelik, tamamlandığında Livane Sanayi Sitesi’nin 3 ila 5 Bin arasında kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

Özçelik: Livane Sanayi Sitesinde 3 ila 5 Bin kişi istihdam edecek

Livane Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özçelik, “Şuana kadar 99 üyemiz ile Livane Sanayi Sitesinde 3 Bin ile 5 Bin kişi istihdam edecek” dedi.

Livane Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özçelik Livane Sanayi Sitesinin yapımının yaklaşık iki yıl kadar süre içerisinde biteceğini söyleyerek planlanan projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

2016 yılı içerisinde AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ile görüşmelerinin ardından Artvin’de sanayinin ileriye gitmemesinden dolayı kooperatifi kurmaya karar verdiklerini belirten Özçelik; “ Bu arada Esnaf ve Sanatkârlar odasıyla da iletişime geçtik onlardan da yardım aldık. Düşündüğümüz başka şeyler de vardı ama olmadı” dedi.

Artvin şartlarında bu bölgeyi devletimiz bize tahsis etti

Özçelik açıklamasının devamında; “Aslında burayı Organize Sanayi Bölgesi yapmak istedik ama ölçümleri yaptırdık ve olmadı. Bizde ona göre bir yapılanma içerisine girdik. Dört kez çağrıda bulunduk. Artvin’deki sanayi esnafı, sanayi de dükkanı bulunup yetmeyen ve eski sanayi sitesinde yer bulamayıp etrafta dükkanı veya işletmesi olan sanayi esnaflarına çağrıda bulunarak 99 hak sahibi ile çalışmalara başladık. Gerçekleştirdiğimiz toplantılar neticesinde işe başladık. Her üyemizden bir paya 250 TL ayda aidat alarak çalışmalarımıza başladım. Toplam üye sayımız başta 120 idi yeni alımlar sırasında büyük sıkıntılar yaşadık. Üyelerden para toplamak zorunda kaldığımızda üyeler geri çekildi” ifadelerine yer verdi.

Devlet bize yeteri kadar destek sundu

Süreci anlatmaya devam eden Ahmet Özçelik, “Biz de kendi imkanlarımızla bu bölgenin kirasını ödedik. Yerleri bu şekilde aldık. Geri çekilen üyeler sonucunda şuan 99 üyemiz var. 99 üyemizle yola devam ediyoruz. Yeni üye alımı dondurulmuştur. Devlet bize yeteri kadar destek sundu. Öte yandan biz bir şeyler yapmaya çalışırken zorlanıyoruz. Sağolsun Cumhurbaşkanı Başdanışmanız Dr. İsrafil Kışla, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta’nın sürece çok önemli katkıları oldu. Bu arazinin tamamının sanayi sitesi üzerine alınmasında ciddi katkıları oldu. Nihayetinde burası DSİ tarafından kamulaştırılmış araziydi ve baraj inşaatı bitmişti. İnşaatın tamamlanması sonrasında atıl durumda kalan bu araziyi üzerimize aldık ve çalışmalarımıza başlama fırsatımız oldu” ifadelerini kullandı.

Buradaki Çıkan Malzemeyi Hazır Beton İle Takas Ederek Maliyetleri Düşürüyoruz

Sanayi Sitesi’nin inşaatını gerçekleştirecekleri alandaki malzemeyi kaldırarak belli bir eğimle birlikte düz bir alan oluşturarak sanayi sitesini bu bölgeye kuracaklarının altını çizen Ahmet Özçelik, alanı ortaya çıkarırken çıkan malzemeyi de hazır beton ile takas ederek maliyetleri düşürdüklerini belirtti. Bu konuda başta Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve onun şirketinden eleştiri aldıklarını vurgulayan Ahmet Özçelik, bu noktadaki eleştirilere de yanıt verdi. Özçelik; “ Buradaki malzeme Yılmazlar A.Ş’ ye veriliyor ve onun karşılığında beton alınıyor. Aidatlar düzenli yatırılmadığı için beton alacak paramız yok. Giderlerimiz çok fazla devletimize güvenerek bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sayın valimiz de çok destek verdi. Yaklaşık 1-2 ay içerisinde eğer alanımız genişler ve araçlarımızı artırırsak gelirimiz daha fazla olur. Bizim yaptığımız takas başta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve onun şirketi tarafından eleştiriliyor. Bence Sanayi Odası başkanı burada bizden fazla mücadele etmelidir. Bizim hazır beton aldığımız firmanın rakibi olan firmanın bizi eleştirmesi noktasında çok haklılık payı olduğunu düşünmüyorum. Bizim buradaki malzemeyi Yılmazlar A.Ş.’ye veriyor olmamız eleştiri konusu oluyor ancak biz böyle maliyeti düşürdük. Ayrıca açılan ihale ile de Yılmazlar A.Ş. bu malzemeye para da ödüyor. Daha ne yapabilirdik. Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde Yılmazlar A.Ş. sanayi sitesinin temel betonunu da verecek. Oldukça sevindirici bir gelişme. Zaten Artvin’de inşaat temele kadar yapılan çalışmalar ve temel betonu dahil ettiğinizde yüzde 70’ini kapsıyor. Kalanı zaten sıkıntısız kısım. Bizde temel betonu attıktan sonra üyelerimize çağrıda bulunarak karar vereceğiz. Ya üst yapıyı biz yapacağız ya da ” Şeklinde konuştu.

Livane Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, açıklamalarının devamında “Bize üye olan arkadaşlarımızdan ayrılanlar oldu dediğim gibi şu anda 150 metrekarelik dükkanlara yatırılan para 30 bin lira satışı 80 bin lira şu an üye olmak isteyen çok sayıda kişi var. Devletin ciddiyetini de gördüler. Buranın ucuz maliyetle ortaya çıkarılmış bir proje olduğuna inandılar. Buradan pay alamayanlar şimdi üzülüyorlar. Şimdiden bu sanayi sitesi bile ihtiyaç görmemeye başladıysa bu bizim başarımızdır” şeklinde konuştu.

360 Dükkan Çıkacak

Artvin’e orta ölçekli ikinci bir sanayi sitesi kazandırdıklarının altını çizen Özçelik, inşaat tamamlandığında içerisinde orta ölçekli 10 fabrika kurulabilecek 360 işyeri kurmuş olacaklarını ve işyerlerinin kapısını taktıktan sonra içerisini pay sahiplerinin kendi arzularına göre düzenleyeceklerini söyledi. Özçelik, halen arazi sorunu yaşadıklarına da vurgu yaparak “Bizim sorunumuz şu an alan yetersizliği, yeni projelerimiz var ama alan çıkmasını genişlemesini bekliyoruz. Bu konuda arazimizin üst noktasında bir alan daha var. Orayı da alabilirsek arzu ettiğimiz büyüklükte bir sahaya kavuşmuş olacağız” dedi.

“Proje çıktıktan sonra siz kendiniz mi yazacaksınız?” şeklindeki soruya yanıt veren Ahmet Özçelik; “Şu an biz bunun üzerine çalışıyoruz. Kredi almak istiyoruz kışın Büyükşehirleri dolaştık sanayi sitelerini gezdik, gördük. Oradaki alanlar buraya göre çok daha ucuz, biz kendimiz yapacağız prefabrik olması daha tasarrufludur. Muhtemelen prefabrik yapıya karar vereceğiz. Bu bizi hızlandırmışta olacaktır. Önemli olan bu çalışmaları tamamlayarak biran evvel temel betonu atabilmektir” şeklinde kanıt verdi.

Temel Atma Aşamasına Yaklaşık 3 Ayda Geliriz

Röportajın son bölümünde temel atma çalışmalarına yaklaşık 3 ay içerisinde geleceklerini ifade eden Özçelik; “Bu çalışmalar yaklaşık 3 ay içerisinde gibi biter. Temmuz ya da ağustos gibi biteceğini düşünüyoruz. Eğer dükkanları kendimiz yaparsak 1 yıl içerisinde kaba inşaat biter. Sonucunda projenin taslağı 3 aya biter. Sanayi sitesinin bitimi de 1 yıla biter. Sanayi sitesine yeni bir sanayi sitesi daha ekleniyor. 3000 ile 5000 arasında kişi Livane Sanayi Sitesinde istihdam edilecektir. Bizlere destek olan Sayın Cumhurbaşkanı Başdanışmanız Kışla’ya, Sayın Valimiz Yılmaz Doruk’a, Sayın Milletvekilimiz Balta’ya ve tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz ” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Geçtiğimiz günlerde burada bir toplantı gerçekleştirildi Sayın Cumhurbaşkanı Başdanışmamız, Sayın Valimiz ve Artvin ileri gelen protokol üyeleri, Milletvekilimiz Sayın Erkan Balta ve bunun dışında da siyasi ve iş dünyasının önemli aktörleri buradaydılar o toplantının ardından bugün Livane sanayi sitesinin ciddi anlamda altyapısının kurulmasına başlandığını gördük öncelikle o toplantıdan sonra neler yaşandı ondan kısaca bir bahsedelim daha sonrada Artvin’e nasıl bir sanayi sitesi kurulacak onları konuşalım

Demirhan Elçin: Öncelikle böyle bir medya grubu olarak Artvin’in yatırımlarıyla, sorunlarıyla ilgilenmeniz bizleri gururlandırıyor sizlere teşekkür ediyorum yıllarca Artvin’de biz siyasette yaptık tabiri caizse masanın her tarafında bulunduğumuz oldu ama bizim o zamanlarda bir eksikliğimiz vardı tanıtımları yapamadık, Artvin’i 2000’li yıllarda dereden alıp dereye götürdü siyaset yaptığımız dönemde biz bunu insanlara anlatamadık basın oluşturamadık bu bizim bir eksikliğimizdir ama görüyoruz ki bugün bu artık tamamlanmış durumda bu kuruluşu tamamlayıp buraya getirenlere ayrı ayr ı teşekkür ediyoruz yapmış olduğunuz çalışmalarda başarılar diliyorum şimdi tabi ki biz yatırımcılar olarak Artvin’e baktığımız zaman bir çok şeyden mahrumuz ben bugün mahkemeciyim benim elimde 7-8 tane makine var bu makinelerin hiçbir tanesini tamirini, tadilatını burada yaptıramıyoruz tamamiyle dışarı götürüyoruz sanayimiz var ama şuan yeterli gelmiyor aradan 15 yıl geçti sanayi Artvin’e hizmet veremiyor hal böyle olunca bazı planlamaları yaparken uzun yıllara yayarak yapmak ve geniş düşünmek gerekiyor şuanda burada nasip olursa 188 dönüm arazi üzerine inşaat yapacağız 50.000 m2 kapalı alan yapacağız 360 tane dükkan 10 tanede fabrika yapacağız yani burası küçük sanayide değil büyük sanayide değil orta ölçekli bir sanayi olacak.

Ne yazık ki Artvin’de birtakım insanlar yatırımı ve büyümeyi sevmiyor Artvin’in gelişmesini istemiyor bu durum bizi üzüyor tabi ki sen zaten coğrafya sıkıntısı olan bir yerde yatırım yapacaksın öbür taraftan birileri önüne takoz oluyor yani biz bunu ilk kongrelerde, üyeliklerde yaşadık yani her aşaması sıkıntılı geçti yani söylemek istemiyorum ama söylemeden de olmuyor bugün Artvin’in Esnaf Sanatkarlar Odası, Ticaret Sanayi Odası Artvin’in ilerlemesi gelişmesi için gayret göstermesi gereken 2 tane odadır halktan vatandaştan daha ileride olması gerekiyor ama bakıyoruz ki kimsenin umurunda değil.

-Tahmini olarak sanayimiz ne zaman faaliyete geçecek?

Mayıs ayında bu duvarları bitirip arkasındaki hafriyatı düzenlemesini yapınca ve alanı düzenledikten sonra eğer genel kurul derse ki binaları biz yapalım yani kooperatif olarak banka kredisine girerse mayıs ayında temelleri atıyor oluruz, sanayi bakanlığımız şuan Şavşat ta yapıyor bir bakıyoruz ki m2 si 1000 TL 1200 TL, 1800 TL ye çıkanlarda var ama bizi şimdi hesap ediyoruz kendimiz yaparsak 800 liraya mal oluyor sanayi bakanlığının bize vermiş olduğu imkanlardan çok daha uyguna hallediyoruz öbür taraftan da bakıyoruz ki bu işin %40 ı zaten beton betonu zaten biz bedavaya çıkarıyoruz onun için eğer bu dükkanları kooperatif olarak biz yaparsak %40 daha maliyeti düşürerek müteahhit kârını da ortadan kaldırarak çok daha erken bir şekilde dükkanları teslim ederiz. Çünkü niye biz burada ne ihaleyi ne yatırımları bekleriz bir şeyi beklememek bizim kârımızadır.

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?