logo

18 Nisan 2020

Yusufeli Yeni Yerleşkesinde Taşınan Ağaçlar Çiçekler Açtı

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak “daha yeşil bir Yusufeli için” yeni yerleşkenin etrafında yaklaşık 10 Ha’lık bir alanda ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak “daha yeşil bir Yusufeli için” yeni yerleşkenin etrafında yaklaşık 10 Ha’lık bir alanda ağaçlandırma çalışmalarını tamamladı

Bu Çalışmalar için; Yusufeli İlçesinde su altında kalacak olan meyve ağaçlarının devamlılığının sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması için Bölge Müdürlüğü tarafından, Artvin Orman Bölge Genel Müdürlüğünce 1 adet ağaç sökme aracı görevlendirildi.

Aralık 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında Ülkemizin en büyük ağaç taşıma operasyonlarından birini gerçekleştirerek, , Yusufeli barajı altında kalacak olan bin 144 adet boylu meyve ağacı yeni yerleşkeye taşınarak toprakla buluşturuldu. Bu ağaçlar arasında zeytin, dut, kayısı, hurma, ayva, incir, elma, erik, kiraz, muşmula, şeftali, vişne, kızılcık, ceviz, nar, ıhlamur gibi meyve ağaçları bulunuyor. Ayrıca sahaya 12 bin 020 adet çeşitli türlerde fidan dikildi. Yine bunlara ek olarak 40 kilogram fiğ ve korunga tohumunu toprakla buluşturuldu.

Yeni yerleşim alanındaki ağaçlandırma çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni yerleşim yerinde geçtiğimiz aylarda dikilen ağaç ve fidanlar, çiçek ve yaprak açtı. Hatta bazı ağaçların ise meyveleri oluşmaya başladı.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya yaptığıinceemeer sonrası bir acıkama yaptı. Özkaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tüm bu çalışmalar için her zaman maddi ve manevi olarak yanımızda olan, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ye, Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’ e Artvin Valimiz Sayın Yılmaz Doruk’a, bu yerleşkenin yeşermesi için büyük emek ve çaba sarf eden değerli çalışma arkadaşlarımıza, emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak daha yeşil bir Yusufeli için yerleşke etrafındaki çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecektir. Bu çalışma Orman Genel Müdürlüğümüzün çok değerli Yusufeli Halkına hediyesidir”

Share
353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?