logo

09 Nisan 2020

Tolga Gül’den Önemli Açıklama!

Artvin’de artan vaka sayılarına ilişkin yetkililerin enformasyon akışının habercilere sağlanamaması ve edinilen bilgi sürecinde haberin işleyişle alakalı farklı bir algı oluşmaması adına Ajans Çoruh Gazetecilik imtiyaz sahibi Tolga Gül kamuoyuna açıklamada bulundu.

Tolga Gül yaptığı açıklamada, bilgi edinirken haber kaynaklarının niteliğine ve niceliğine dikkat ettiğinin altını çizerek basın mensuplarına da öneriler de bulundu.

Gül, açıklamasında; “Bazı arkadaşlar hasta sayılarına ulaşmam ve rakamları veriyor olmam nedeniyle elinde bilgileri bulunan tek kişi olmamı eleştiriyorlar. Ancak ben dört beş farklı kaynaktan bilgi alıyorum. Önemli kaynaklarımda il dışından olmaktadır. Benim verdiğim bilgilerin tamamı pozitif sonuç veren hastalara ilişkin. Hastaneye her şüphe ile yatanı Korona saymıyorum. Test sonucu pozitif ise ancak o kişiyi Korona vakası sayıyorum. Gerek meslektaşlarıma gerekse de meslektaş olma sevdasina girenlere tavsiyem sizlerde kaynaklarınızı kullanın. Bana Artvin’de rakamları verdiği yok. “ dedi.

Gazetecilere bilgi verilmemesinin doğru olmadığını vurgulayan Gül, “Bilgilerin açıklanmaması ise ciddi anlamda yanlıştır. Bu ili yönetenlerin ara ara rakamları vermesinde fayda vardır. Tüm gazeteci arkadaşlara tabi ki sadece gerçek gazetecilere bilginin açık açık paylaşılması doğru olan yöntemdir.Burada gazeteci arkadaşların eleştirilerine kesinlikle hak veriyorum ancak bilgi verilmiyor diye kaynaklarınızı harekete geçirerek bilgi ediniyor olmanız hem mesleki başarı hem de mesleğimizin etik davranışı olarak algılanmalıdır.” şeklinde ifadelerine yer verdi.

Share
669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?