logo

28 Mart 2020

Öğretmenler, Vatandaşları Uyararak Evlere Davet Etti

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Korona virüsüyle mücadele kapsamında vatandaşa broşür dağıtarak halkı evlerde kalması konusunda uyarılarda bulundu.

Halit Paşa Meydanı’ nda bir araya gelen öğretmenler eldiven ve maskelerini takarak şehrin tüm caddelerini gezip açık olan esnafa ve sokakta bulanan vatandaşa evde kalmaları konusunda broşür dağıtıp uyarılarda bulundu. Öğretmenler dağıtıma başlamadan önce hep birlikte ‘Evde Kal Artvin, Evde Kal Türkiye’ sloganını attı.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’ın da gönüllü olarak katıldığı bu programda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Acar yaptığı açıklamada, “Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde her kamu kurumunda olduğu gibi Artvin’de de sayın valimizin başkanlığında çok çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Virüsün etkisini azaltmak için biz de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak elimizden gelen her türlü desteği sunmaktayız. Bugün ise çok değişik bir çalışmaya imza atıyoruz 20 gönüllü öğretmenimiz ve yöneticimizle vatandaşlarımızın uyması gereken kuralları iş yerlerinde kişisel mesafeyi koruma, hijyen kurallarına uyma gibi konularda yapıcı olarak uyaracağız. 65 yaş üstü kişiler var ise sokakta ya da işi olmaksızın sokakta dolaşan insanları evlerine davet edeceğiz. Değerli eğitimcilerimiz, her alanda olduğu gibi bu alanda da örnek tutumlarıyla Artvin halkına örnek olarak insanlarımızın evde kalmasını dolayısıyla korona virüsünü engellemeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

İbn-i Sina Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri Öğretmeni Ayşe Budak ise sosyal mesafe ve hijyen kurallarının önemine değinerek açıklamalarda bulundu.

Budak konuşmasında, “Öncelikle sosyal mesafeyi korumanız gerekiyor. Sosyal mesafede en az 1.5 metre aralık bırakarak durmamız gerekiyor. Eğer hasta ile temas etmişsen en az 2 metre mesafe bırakmamız gerekiyor. Bu süre zarfında mümkün olduğunca dışarıda giydiğimiz kıyafetleri uygun yerlerde çıkartıp yıkatmamız gerekiyor. Yıkamamız mümkün değilse bir gün boyunca güneşte bekletmemiz gerekiyor. Elimizdeki takıları çıkartmamız gerekiyor. Mikroorganizmaların çok kolay bir şekilde yayılabileceğini burada yaşam sürebileceklerini bilmenizi isteriz. Dış kıyafetimizin dışında kalan saçlarımız da yine aynı şekilde mikroorganizmaların en çok yaşayabilecekleri yerlerdir. Evinize gittiğinizde mutlaka saçlarınızı yıkamanız gerekir. Gençlerin ve çocukların dışından özellikle yaşlılarımız ve özellikle kronik hastası olan kişilerden uzak durması gerekir. Bu yaştaki gruplar taşıyıcı olarak devam edebilir. Bu gruplar çok tehlikelidir çünkü kişi kendisi hasta olmaz fakat hastalık mikrobunu sürekli yanında taşır ve diğer insanlara da sürekli bulaştırır en tehlikeli olan kişiler de bunlardır. Sağlık Bakanlığının 14 kuralına uymaya özen gösterelim. “ dedi.

Artvin Esnafı Yavuz Yiğit herkesin öncelikle kendisinin korumasının gerekliliğini savunarak, “ Kişi, kendi sağlığımı düşünmüyorsa arkadaşının komşusunun sağlığını düşünsün herkes etrafını kendisini güvence altına alsın. Gelenler, gelmesin. Gerçekten psikolojimiz bozuldu. İnsanlar olduğu yerde kalsın sonuca bir an önce gidilsin. Herkesin bir ailesi var. Herkes ailesini ve kendini güvenceye alırsa toplum rahatlıkla bir feraha kvuşur. Sokakta boş boş dolaşmayı bırakalım, işi olan çıksın, işi olmayan lütfen evde kalsın. Evde kal Türkiye, Evde Kal Artvin” diyerek vatandaşa uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı 14 Kuralı

 1. Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az yirmi saniye boyunca ovarak yıkayın.
 2. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
 3. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın
 4.  Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3 4 adım mesafe koyun.  
 5. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da eteleyin.
 6. Yurt dışından dönüşte ilk 14 gününüzü evinizde geçirin.
 7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. Kapı kolları, armatürler lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 9. Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 10. Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
 11. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 12. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 13. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılara ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?