logo

25 Mart 2020

İnsan Hayatını Tehdit Eden Her Şey Kaygı İçerir

İnsan hayatını tehdit mların herkeste kaygı ve endişe yaratmasının son derece normal olduğunu belirten uzmanlar, özellikle panik atak ve takıntı (OKB) tanılı kişilerin bu durumdan daha fazla etkilenebileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre hassas yapıdaki kişiler, asılsız haberlerden uzak durmalı ve bilim insanlarına itibar etmeli.Evrensel, koronavirüs ile ilgili söylenti ve haberlerin toplumun her kesiminden kişiyi etkilediğini hatırlatarak bazı psikiyatri hastalık gruplarının bu haberlerden daha fazla etkilenebileceğine dikkat çekti.

İnsan hayatını tehdit eden durumların tüm insanları olumsuz etkileyebileceğini kaydeden uzmanlar dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler, savaşlar, trafik ya da uçak kazaları hemen herkesi üzer. Bu haberlere basın yoluyla vâkıf olan duyarlı insanlar sanki bu zorluklara kendileri maruz kalmışçasına duygusal tepkiler gösterebileceğini belirterek koronavirüsün bu kadar geniş yankı uyandırmasının en büyük sebebinin kaygı olduğuna dikkat çekti..

Takıntıların Ortaya Çıkması Doğaldır

Koronavirüs hakkında takıntıların ortaya çıkmasının doğal olacağını belirten uzmanlar kaygılı beklentiler içine giren kişilerde ise uyku ve dikkat bozuklukları hatta panik ataklar bile ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Haberlerden mümkün olduğunca hassas insanların uzak durması gerektiğini belirten uzmanlar hassas yapıdaki kişilerin koronavirüs ile ilgili haberlerden mümkün olduğunca kaçınmasının önemli olduğunun altını çizerken hastalığın belirtileri ve korunma yolları ile ilgili sadece resmi kaynaklara ve bilim otoritelerine itibar etmeleri gerektiğini

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?