logo

19 Mart 2020

Bayraktutan: Artvin Üvey Evlat Mı!

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Artvin’in hangi gerekçeyle Şehir Hastanesi kurulması yönündeki Programa dahil edilmediğini sordu.

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada; “2020 yılıbütçesinegöre Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa, Ankara-Bilkent ve Bursa’da işletilen 10 ŞehirHastanesine devlet bütçesinden 5.6 milyar TL kira bedeli, 4.8 milyar TL hizmet bedeli ödenecektir. 13 bin 423 yatağa sahip bu hastanelere yalnızca 2020 yılındayapılacaködememiktarı 10.4 milyarTL’yibulacaktır..

AyrıcaSağlıkBakanlığı, 10 ŞehirHastanesinibütçekaynaklarıylakendisi yapmaya karar vermiş, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2020 yılı yatırım programıyla Antalya, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, İstanbul ve Trabzon’a toplam 10 bin 300 yataklı 10 şehir hastanesi yapılacağı ve bu hastanelerin toplamda 10.9 milyar TL’ye mal olacağı resmen ilan edilmiştir.

Programagöre, bu 10 hastaneye 2020 yılı içerisinde yaklaşık 1 milyar TL bütçeden para aktarılacak ve 2023 yılında hepsi tamamlanacaktır.

Bu Bağlamda;

  1. Türkiye Genelinde Şehir Hastanesi kurulmasındaki kriterler nelerdir?
  2. Artvin ili hangi gerekçeyle Şehir Hastanesi kurulması yönündeki Programa dahil edilmemiştir?
  3. Yine Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin ilini Ordu, Samsun, Rize ve Trabzon’dan ayıran kriterlernelerdir? İlgili illerde bulunan tam teşekküllü Hastaneleri listeler misiniz?
  4. Bakanlığınız nezdinde Artvin İl ve ilçelerinde bulunan Hastaneleri yeterli buluyor musunuz?
  5. Ülke genelinde yetersiz koşullar nedeniyle ‘‘en çok il dışına hasta sevki’’ gerçekleştiren iller arasında ilk sıralarda bulunan Artvin İlinde tam teşekkülü bir Şehir Hastanesi veya Eğitim Araştırma Hastanesi ne zaman kurulacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?
  6. Artvin Halkının yüzlerce kilometre mesafedeki hastanelere sevklerinin önüne geçmek, Sağlık Hizmetlerinden ivedilikle yararlanabilmeleri adına bir çalışmanız var mıdır? Detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız?” ifadelerini kullandı.

Share
1187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?