logo

12 Mart 2020

Artvin’de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Artvin’de İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde saygı duruş, istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Belediye Başkan Vekili Zafer İnce, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İL Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bazı kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerince hazırlanan program, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin okunan şiirlerin ardından İstiklal Marşı konulu kısa bir belgesel filmin izlememesiyle devam etti.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Zeynep Şahin Kaya, toplumların dokusunu dil, tarih, kültür, yurt ve bayrak birliği gibi değerlerin oluşturduğunu kaydetti

Şahin , “Bu değerler toplumları anlamsız kalabalıklar olmaktan kurtararak millet olabilme bilincini yükseltir istiklal marşımızda bu ortak değerlerden biridir. Birlikteliğimize anlam ve önem katan milli duygularımızın simgesini oluşturan milletimizin özgürlük ve egemenlik türküsüdür. Bu nedenle ulusal marşımızın birlikte söylenmesi milli birliğimizi pekiştirmek ve bağımsızlığımızı haykırmaktır. Sevgili gençler, İstiklal marşımızı sevmek ülkemizi sevmektir onu coşkuyla söylemek ülkemize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Sizlerin İstiklal Marşımıza gösterdiği saygı ona verdiği değer size bırakılan mirasa ne denli sahip çıktığınızı gösteren en güzel belge olmakla birlikte bağımsızlık sevdası için toprağa düşmüş şehitlerimize boynumuzun borcu olmalıdır. İşte kara günlerin göstergesi kahramanlık destanımız yurtseverlik ve özgürlük sevdamız İstiklal Marşımızı hayalle yoktur alışverişim her ne demişsem görüp de söylemişim diyen Mehmet Akif Ersoy’dur Milletlerin hayatlarından geleceklerine yön veren önemli olaylar ve abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi geleceğe yön verebilmesi milli şuuru ayakta tutabilmesi için bu olayları ve şahsiyetleri unutmamak gerekir. Mehmet Akif Ersoy’da bu destansı marşı yazarak hem yüreğimize hem de tarihimize imzasını atmıştır” dedi.

Tören İstiklal Marşı’nın Kabulü isimli tiyatronun sahnelenmesinin ardından, etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?