logo

Doğalgaz Kullanmanın Avantajları


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Malum Artvin’in gündemi Doğalgaz. Devletimiz Artvin’e de Doğalgazı getirdi. İl içerisindeki Altyapı işlemlerini yüklenici firma Ak Mercan şirketi yürütüyor. Artvin Belediyesi ile AK Mercan şirketi arasında yaşanan protokol krizi sonucu Artvin Belediyesi Doğalgaz çalışmalarını durdurdu. Artvin halkı mağdur oldu.

Böyle bir girişten sonra, bu yazımda temiz enerji Doğalgazın evlerde işyerlerinde ne gibi kolaylıklar sağlıyor bunu Sizlerle paylaşmak istedim. İstedim ki doğalgazın avantajlarını halkımız bilsin ve hizmete sahip çıksın.

Doğal gaz, etan ve metan gibi hidrokarbonlardan oluşan, kokusuz ve renksiz, yanıcı bir gaz olarak bilinmektedir. Ülkemizde oldukça yaygınlaşan doğal gaz kullanımı ile, hem insanların hayatında büyük oranda kolaylık sağlar hem de çevreci bir gaz olmasından dolayı birçok zararın önüne geçmektedir. Günümüzde doğalgazın kullanım alanları oldukça geniş.

Konutlarda ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz ayrıca mutfakta yemek pişirmek ve sıcak su amacıyla kullanılır. Ticari sektörler tarafından da kullanılan doğal gaz fabrikalarda ve elektrik üretiminde de kullanılır. Sayısız kullanım alanı olan doğalgazın ayrıca birçok avantajı da mevcuttur. Doğalgazın avantajlarını sizlerle paylaşmak istedim. İşte Evde doğalgaz kullanmanın avantajları;

* Doğalgaz temiz bir yakıttır. İçeriğinde kükürt ve kül bileşikleri bulundurmaz.

* En önemli özellikleri arasında çevre kirliliği oluşturmaması, bu enerjinin diğerlerinden üstün olduğunun göstergesidir. Bu sebeple günümüzde her alanda sık sık kullanılmaktadır.

* Eski zamanda kullanılan odun sobası ve kömür sobası, tüm odaları eşit ısıtmayarak, enerji tasarrufunu sağlamamaktaydı. Fakat doğalgaz sayesinde tüm odalar eşit ısınır ve ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlar.

* Doğalgazın zararlı bir gaz olmaması da doğalgazın avantajlarından birisidir. Solunduğu anda vücuda zararı yoktur. Ancak fazla solunduğu halde tehlikeleri olabilir.

* Doğalgazda ne kadar sıcaklıkta tüketilmek isteniliyorsa o kadar doğalgaz harcanır ve herhangi bir kayıp yaşanmaz. İsı derecesi ayarlanır.

* Doğalgazın kullanılmadığında kapatıp açılabilmesi inanılmaz bir tasarruf sağlar.

* Doğalgazı banyoda, mutfakta ayrıca ısınma için de kullanılması gereksiz bir güç zorluğundan kurtarır.

* Doğal gazın kalıcı atığı olmaması da bir diğer önemli avantajdır.

* Doğal gaz evde dumana sebep olmaz. Bir diğer avantajı ise budur.

* Doğal gazın ısıl değeri hava gazına göre daha fazla, tüp gaza göre daha düşüktür. Bu nedenle doğal gaza dönüşen ocaklarda yemekler daha çabuk pişmektedir. Böylece zamandan tasarruf sağlanır.

* Stoklama veya sipariş gerektirmez.

* Doğalgazlı sistemde tüp kullanılamamaktadır ve tüp e ödenen para artık cepte kalacaktır.

* Kömür alma, nakliye, boşaltma, depolama, yakma derdi ortadan kalkmaktadır.

* Kömürlü sistemde kalorifer yakan için ödenen para, doğalgaz sisteminde olmamaktadır.

* Tüp vb gibi patlama riski düşüktür.

* Doğalgazda yakıt en minimum düzeyde kullanılır.

* Kömür ve odun ile ısıtma sistemlerinde önceden bir hazırlık gerekirken doğalgazda böyle bir ön hazırlık gerektirmez. Zamandan ve güçten tasarruf sağlar.

* Her şeyden önemlisi güvenli bir yakıttır.

* En önemlisi temiz enerjidir ve çevreye kömürde olduğu gibi hava kirliliği yoktur.

* Hayat standartları yükselen bir Toplumda, Artvin halkı hayatımızı kolaylaştıran bu temiz enerjiyi ivedilikle ve acilen beklemektedir.

Share
384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Selahattin Akyurt’u ve Hizmetlerini Bu İlden Nasıl Sileceksiniz?

  22 Ekim 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli Köyleri sınırlarındaki Hanlı Regülatörü ve HES Projesi hakkında ilgisi olmayan köyler ve alakası olmayan vadiler nedeniyle son günlerde çok garip tartışmalar yaşanıyor. Gariplik ise projenin tartışılması yerine projeyi gerçekleştirmek isteyen şirketin ortaklarının eski valilerimizden Selahattin Akyurt’un çocuklarının olması nedeniyle, valinin çocukları üzerinden Vali’yi eleştirmek. Şimdi ben özellikle HES Projesi üzerinden tartışmalara şimdilik girmek istemiyorum. Keza projeye ilişkin her yönünden araştırma...
 • 1 Mayıs & ECEVİT

  01 Mayıs 2020 İsmail Akbulut, Köşe yazarları

  1: Dünyada .2: Türkiye'de . Zonguldak'ta meydana gelen maden faciasının ardından 4 gün boyunca çalışarak ve kendi sefer tası ile işçi arkadaşlarımız ile aynı sofrasını paylaşan / kendi maaşından kesintisini yaptıran bir başbakan vardı / M.Bülent ECEVİT .. yıllar sonra 1 Mayıslarda Türkiye'nin bütün meydanlarından yükselen "Ne ezen ne ezileninsanca hakça bir düzen"Sloganı ve yaşam tarzı benimseyen bir Liderimiz vardı..Ülkenin tüm yeraltı kaynaklarını küresel serma_yenin yerli işbirlikçilerine peşkeş çeken bir başbakan ve dahası , (301 işçi k...
 • Artvin’de Esnafa ve Vatandaşa Kesilen Cezalar Yeter Dedirtiyor

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Belki bu yazıyı kaleme almam beni belli başlı yerlerde hedef gösterilmeme neden olacaktır ancak bu yazıyı yazmam benim Artvinli olma sorumluluğumun gereğidir. Üstelikte bu yazıyı yazarken gerek halkın gerekse de esnafın uygulanan ceza uygulamaları ve denetlemeleri noktasında sabrı kalmadığını anlatmakta benim sorumluluğumdur. Maalesef ki ilimizde son birkaç yıldır itinalı bir şekilde sürdürülen ceza uygulamaları artık gerek esnafı gerekse de vatandaşı canından bezdirdi. Dağlar arasında sıkışıp kalmış ve zar zor yaşama tutunmaya çalışan in...
 • Doğalgaz Kullanmanın Avantajları

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Yüksel Kanrar

  Malum Artvin’in gündemi Doğalgaz. Devletimiz Artvin’e de Doğalgazı getirdi. İl içerisindeki Altyapı işlemlerini yüklenici firma Ak Mercan şirketi yürütüyor. Artvin Belediyesi ile AK Mercan şirketi arasında yaşanan protokol krizi sonucu Artvin Belediyesi Doğalgaz çalışmalarını durdurdu. Artvin halkı mağdur oldu. Böyle bir girişten sonra, bu yazımda temiz enerji Doğalgazın evlerde işyerlerinde ne gibi kolaylıklar sağlıyor bunu Sizlerle paylaşmak istedim. İstedim ki doğalgazın avantajlarını halkımız bilsin ve hizmete sahip çıksın. Doğal ...