logo

Artvin’de Esnafa ve Vatandaşa Kesilen Cezalar Yeter Dedirtiyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Belki bu yazıyı kaleme almam beni belli başlı yerlerde hedef gösterilmeme neden olacaktır ancak bu yazıyı yazmam benim Artvinli olma sorumluluğumun gereğidir. Üstelikte bu yazıyı yazarken gerek halkın gerekse de esnafın uygulanan ceza uygulamaları ve denetlemeleri noktasında sabrı kalmadığını anlatmakta benim sorumluluğumdur.

Maalesef ki ilimizde son birkaç yıldır itinalı bir şekilde sürdürülen ceza uygulamaları artık gerek esnafı gerekse de vatandaşı canından bezdirdi. Dağlar arasında sıkışıp kalmış ve zar zor yaşama tutunmaya çalışan insanlarımız o veya bu sebeple kesilen cezalar nedeniyle artık bu şehirde yaşamak istemiyor. Bir çok komşu ilde dahi bu derece titizlikle uygulanmayan uygulamalar ilimizde hassasiyetle uygulanırken, Artvin halkı göç etmek, esnaflar ise artık ticaret yapmak istemez hale geldi. Buna kim dur diyecek açıkçası onu da çok merak ediyorum.

Devlet memurunun başlıca görevi vatandaşa ceza kesmek değil vatandaşın hayatını kolaylaştırmak ve onu korumaktır. Evet, ülke genelinde bir çok kanun ve yönetmelik çıkıyor ancak hepsinin ilk olarak ve en sert bir biçimde ilimizde uygulansın denilmiyor ki.

Bakın bugün benim bu yazımı okuyan herkes bana hak verecektir. Gerçi herkes benzeri sorunlar yaşıyor ve sessiz kalıyor olabilir ancak bir delinin de bu yazıyı kaleme alması gerekir. Buradan başta ilimizin Valisi Yılmaz Doruk olmak üzere tüm kamu kurum kuruluş daire amirlerine ve siyasilere seslenmek istiyorum. Halkın ve esnafın bir dinleyin. Halkımız adeta isyan haline gelmiştir. Neden mi? Yazıyorum.

Bıçak Kemiğe Dayandı

Son dönemlerde sigara ve tütün ürünlerini denetleme noktasında inanılmaz bıktırıcı uygulamalar gerçekleştiriliyor. Adeta işyeri sahiplerine burayı kapatın gidin dercesine sıkça gerçekleştirilen ve ardı arkası kesilmeyen tarzda yapılan denetimler kafe, restorand tarzı işletmecileri canından bezdirmiş durumda. Bırakın Artvin’den gerçekleştirilen denetlemeler yetmezmiş gibi Ardahan’dan gelen ekiplerin gerçekleştirdiği denetimler ise artık olayı infiale çevirmiş durumda. Evet, yasalar uygulansın, uygulansın da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi ilinde uygulanmayan uygulamalar, denetlemelerin belki de hemen hemen hiç gerçekleştirilmediği Ardahan’dan ekiplerin gelerek gerçekleştirmesi inanın çok ama çok yanlış. Ya Artvin’de esnaf zaten yılın 6 ayında ancak iş yapıyor. Bu kadar esnafı canından bezdirmenin anlamı ne? Ben bu cezaları kesen ve kestiren mercilere bir tek tavsiyede bulunmak istiyorum. Gitsinler bir Rize’ye baksınlar. Olmadı Trabzon’a, olmadı Ankara’ya gitsinler. Meclisin hemen yanı başında Çankaya’da esnafa gösterilen hoşgörüyü bir görsünler. Fazla değil orada yapılan uygulamalar ve esnafa gösterilen toleransların onda birini bu esnafa gösterseler yeter. İnanın Artvin’de emin olun ki esnaf güçlükle ayakta duruyor. Bu uygulamalar devam ederse belki de denetleyecek bir tek esnaf bulamayacaksınız.

Gelelim gıda denetimlerine. Onun da tütün ürünlerine ilişkin yapılan denetlemelerden farkı yok. Sürekli, sürekli ve bıktırıcı bir tarzda esnafın üzerine gidiliyor. Her türlü belge ve izin soruluyor. Yetmiyor sıkça, sıkça denetimler yapılıyor. Yetmiyor bir hata bulundu mu hemen ceza yöntemi uygulanıyor. Yeter ki esnafın bir açığı bulunsun.

Trafik uygulamalarının fazlaca gerçekleştirilmesi ve bu uygulama noktalarında genellikle Artvin plakalı araçların daha yoğunlukla durdurulması da bir başka sıkıntı. Artık Çayağzı Mahallesi’ndeki uygulama merkezinin kaldırılmasının zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. Bu konuda da halkın sıkıntısı büyük. Evet, tabi ki denetleme yapılsın ancak denetleme yapanlarda bir denetlensin. Bu konuyla ilgili gerekli yerlerle gerekli görüşmeleri yaptığımdan dolayı konuyu çok fazla açmak istemiyorum ama uygulamalardaki sıklık ve sürekli aynı araçların ısrarla durdurulması bu bölgedeki personelin ciddi bir eğitimden geçirilme gereksinimini doğurmaktadır. Ben, ilimizdeki Emniyet Müdürlüğü’nün üst düzey kadrosunun ciddi iyi niyet içerisinde olduğunu görüyorum ve onlarında kısa sürede bu konuya el koyacaklarını düşünüyorum.

Gelelim siyasilere. Siyasilerin de artık bu konuların üzerine gitmeleri elzemdir. Artvin’de siyaset yapan insanların ve başta bu ildeki esnafı temsil eden odaların da mutlaka bu olayların üzerine gitmesi lazım. Bakın belki bürokratların ve siyasilerin yanında kimse bu dertlerini anlatmıyor olabilir ancak bıçak kemiğe dayandığını herkes bilmelidir. Ben bu yazıyı yazarken ileride oluşabilecek olumsuz olayların önüne geçmek maksadıyla yazıyorum. Unutulmamalıdır ki tüm varlığını ve geçmişini ortaya koyarak bu ilde esnaflık yapan insanlarımızın ve yine kıt kanaat bu topraklarda yaşamaya çalışan vatandaşlarımızın üzerine bu tür ceza denetlemeleri ve kesilen cezalar ile gidilmeye devam edilirse, sabrını kaybetmiş insanların farklı tepkiler göstermesi beklenebilir. Bu ilde üzücü olaylar yaşanmaması adına lütfen kim bu konuda insanların derdini dinleyecekse dinlesin. Zaman geçmeden.

Share
1402 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Selahattin Akyurt’u ve Hizmetlerini Bu İlden Nasıl Sileceksiniz?

  22 Ekim 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli Köyleri sınırlarındaki Hanlı Regülatörü ve HES Projesi hakkında ilgisi olmayan köyler ve alakası olmayan vadiler nedeniyle son günlerde çok garip tartışmalar yaşanıyor. Gariplik ise projenin tartışılması yerine projeyi gerçekleştirmek isteyen şirketin ortaklarının eski valilerimizden Selahattin Akyurt’un çocuklarının olması nedeniyle, valinin çocukları üzerinden Vali’yi eleştirmek. Şimdi ben özellikle HES Projesi üzerinden tartışmalara şimdilik girmek istemiyorum. Keza projeye ilişkin her yönünden araştırma...
 • 1 Mayıs & ECEVİT

  01 Mayıs 2020 İsmail Akbulut, Köşe yazarları

  1: Dünyada .2: Türkiye'de . Zonguldak'ta meydana gelen maden faciasının ardından 4 gün boyunca çalışarak ve kendi sefer tası ile işçi arkadaşlarımız ile aynı sofrasını paylaşan / kendi maaşından kesintisini yaptıran bir başbakan vardı / M.Bülent ECEVİT .. yıllar sonra 1 Mayıslarda Türkiye'nin bütün meydanlarından yükselen "Ne ezen ne ezileninsanca hakça bir düzen"Sloganı ve yaşam tarzı benimseyen bir Liderimiz vardı..Ülkenin tüm yeraltı kaynaklarını küresel serma_yenin yerli işbirlikçilerine peşkeş çeken bir başbakan ve dahası , (301 işçi k...
 • Artvin’de Esnafa ve Vatandaşa Kesilen Cezalar Yeter Dedirtiyor

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Tolga Gül

  Belki bu yazıyı kaleme almam beni belli başlı yerlerde hedef gösterilmeme neden olacaktır ancak bu yazıyı yazmam benim Artvinli olma sorumluluğumun gereğidir. Üstelikte bu yazıyı yazarken gerek halkın gerekse de esnafın uygulanan ceza uygulamaları ve denetlemeleri noktasında sabrı kalmadığını anlatmakta benim sorumluluğumdur. Maalesef ki ilimizde son birkaç yıldır itinalı bir şekilde sürdürülen ceza uygulamaları artık gerek esnafı gerekse de vatandaşı canından bezdirdi. Dağlar arasında sıkışıp kalmış ve zar zor yaşama tutunmaya çalışan in...
 • Doğalgaz Kullanmanın Avantajları

  08 Mart 2020 Köşe yazarları, Yüksel Kanrar

  Malum Artvin’in gündemi Doğalgaz. Devletimiz Artvin’e de Doğalgazı getirdi. İl içerisindeki Altyapı işlemlerini yüklenici firma Ak Mercan şirketi yürütüyor. Artvin Belediyesi ile AK Mercan şirketi arasında yaşanan protokol krizi sonucu Artvin Belediyesi Doğalgaz çalışmalarını durdurdu. Artvin halkı mağdur oldu. Böyle bir girişten sonra, bu yazımda temiz enerji Doğalgazın evlerde işyerlerinde ne gibi kolaylıklar sağlıyor bunu Sizlerle paylaşmak istedim. İstedim ki doğalgazın avantajlarını halkımız bilsin ve hizmete sahip çıksın. Doğal ...