logo

22 Ocak 2020

Görme Engelli Süheyla Köse Üniversiteden Mezun Oldu

Ardanuç’ta yaşayan görme engelli Süheyla Köse Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nden mezun oldu.

Ardanuç’ta yaşayan görme engelli Süheyla Köse, 96 yaşındaki babasının kendisine okuduğu ders kitaplarıyla hazırlanarak kazandığı üniversiteden mezun oldu.

Üniversite okuma hayaliyle Milli Eğitim Bakanlığının 2006 yılında başlattığı, “Yetişkin Eğitimi Programı”na katılarak 36 yaşında eğitim almaya başlayan Süheyla Köse, ailesinin özellikle de babasının büyük desteği ile tamamladığı ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin ardından 2015 yılında kazandığı Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım bölümünü başarı ile bitirerek diplomasını aldı.

Diplomasını Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’nin elinden alan Köse, eğitim hayatı boyunca en büyük destekçisi olan ve iki yıl önce hayatını kaybeden babasının bu mutlu gününü görememesi nedeniyle buruk bir sevinç yaşadı.

Köse, doğuştan görme engelli olmasına rağmen engelli olduğunu asla kabul etmediğini ve bu süreçte en büyük destekçisinin ailesi olduğunu dile getirdi.

Çocukken ağabeylerinin kendisine kitap okuduğunu anlatan Köse, okuma sevdasının o yaşlardan itibaren artarak, katlanarak büyüdüğünü söyledi.

Eğitim hayatına yetişkin eğitimi programına katılarak 36 yaşında başladığını belirten Köse, “Yetişkin eğitim programından sonra ortaokula başladığım zaman üniversite deyince yüreğimde çok farklı bir sıcaklık hissederdim. Çok uzak bir hayal mi, bende okuyabilir miyim diye düşünürdüm. Bugünün bu hayalım gerçek oldu. Üniversiteden mezun oldum” dedi.

İlk girdiği üniversite sınavında başarılı olamamasına rağmen yılmadığını ve ikinci kez girdiği sınavda Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandığını dile getiren Köse, “Ben televizyon izlemek yerine kitap okumayı tercih ettim. Planlı programlı çalıştım. Güzel şeyler yaptığımı düşünüyorum. Yapmaya da devam edeceğim. Bundan sonraki hayalim ikinci bir üniversite okumak. Benim başarımda ailemin rolü büyük. Onlar hep destekçim oldu, halende olmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

Eğitim hayatında babasının kitap okuyarak kendisini sınavlara hazırladığını ifade eden Köse, buruk bir sevinç yaşadığını vurgulayarak, “Eğitim hayatımda bana çok büyük desteği olan babamın da burada olmasını çok isterdim. Onun şuan bizi gördüğünü biliyorum. Ailem adına, kendi adıma, hatta Artvin adına çok mutluyum, ama hüzünle beraber. Çünkü babam diplomamı göremedi. Keşke bu mutluluğumu babamda görebilseydi. Babam vefatına kadar her sınava benimle geldi. Ben sınavda iken o kantinde beni bekledi. Benden daha çok heyecanlandı. Babamdan sonrada Kemal abim bayrağı devraldı. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Rektör Fahrettin Tilki’de yaptığı konuşmada, Köse’nin başarısı ve azminin herkese örnek olacak boyutta olduğunu ifade ederek, “Kendisi görme engelli ama engeli aradan kaldıran bir ablamız. Hepimize örnek olabilecek bir başarı hikayesi var. Bu süreç içinde göstermiş olduğu azim ve kararlılıktan dolayı kendisini tebrik ediyorum.” dedi.

Share
408 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?