logo

14 Ocak 2020

Artvin Atabarı Kayak Merkezinde Kayak Sezonu Açıldı

Artvin’de Kayak severler hafta sonunu fırsat bilerek Atabarı Kayak Merkezine akın etti.

Artvin şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta 2 bin rakımlı Mersivan bölgesinde bulunan Atabarı Kayak Merkezi kayak sezonun başlamasıyla Artvin merkez ve çevre illerden gelen kayak severleri ağırlamaya başladı.

Köknar ve çam ağaçları arasında kaliteli kar yapısıyla toplam uzunluğu bin 200 metreyi bulan 3 ayrı pistten oluşan Atabarı Kayak Merkezi, kayak severlere muhteşem manzara eşliğinde kayak yapma imkânı sunuyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin yoğun olduğu kayak merkezinde öğrenciler gönüllerince eğlenerek hem kayak yaptı hem horon oynadı.

Mevsim değişikliği nedeniyle bölgeye yeteri kadar kar yağmamasıyla yaklaşık 2 ay geç açılan kayak merkezinde son yağan kar ile birlikte kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

Kayak Merkezinde yeni yağacak karlarla birlikte sezonun nisan ayının ortalarına kadar açık kalacağı ön görülüyor.

Erzurum’dan geldiğini söyleyen kayakçı Ali İrfan Kaya, Artvin Atabarı Kayak Merkezinin kısa mesafe kayakçılar için ideal pist olduğunu belirterek doğanın içeresinde ormanların arasında kayak yapmanın oldukça keyifli olduğunu ifade etti.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencisi Senem Ay, “Giresun’dan geliyorum. Artvin Çoruh Üniversitesinde okuyorum. Hafta sonu kayak merkezine kayak yapmaya geldik. Kayak yapmak bayağı zormuş çok düşüp kalktık. Arkadaşlarla horon oynadık. Çok eğlenceli bir geçirdik” dedi.

Osmaniyeli olduğunu söyleyen Burcu Melek Yarpuz ise memleketinde kar yağmadığını bu yüzden kara hasret yaşadıklarını ifade ederek kayak merkezinde kayak yapmanın ve horon oynamanın tadını çıkardıklarını söyledi.

Geçen yıl kayak kursunda eğitim aldığını belirten Kardelen Yüksel ise;” Profesyonel olarak kayak yapamasam da kendime yetecek şekilde kayabiliyorum.Atabarı kayak merkezi gerçekten çok güzel. Acemi ve profesyonel kayakçıların kayabileceği pistleri var. Herkesi buraya davet ediyorum” dedi.

Turizm Organizasyon şirketleri adına konuşan turizmci Mustafa Şişman, Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Şişman;” Yaklaşık 4 turizm firması olarak hafta sonu etkinlikleri kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerine yönelik Atabarı Kayak Merkezine gezi düzenledik. Çay, horon, kayak ve doğanın tadını çıkaracakları şekilde her türlü imkanlar sunuyor kayak merkezi bizlere. Öğrencilerimiz yaklaşan sınavlar öncesi iyi bir stres attılar.” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fikri Özkan, iklim değişikliğine dikkat çekerek bu yıl kayak sezonunun geç açıldığını söyledi.

Özkan; “Son 3 yıldır kayak merkezimiz normal sezonundan birkaç ay geç açılıyor. Kar önceki gibi çok yağmıyor. Yağan kar artık bu saatten sonra erimeyeceği için sezonunun kapanışı da Nisan ayı ortalarına kadar devam eder” dedi.

Share
423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?