logo

09 Ocak 2020

ELÇİN: Herkes aklını başına alsın ve sorumluluklarını yerine getirsin!

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Çayağzı mahallesinde doğalgaz firmasının çalışmalarının durdurulması ile ilgili basın açıklaması yaptı.
basın açıklamasına, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Artvin Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Öztürk, Emrah Özkan, CHP Artvin Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, belediye çalışanları ve birçok vatandaş katıldı.
Başkan basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Akmercan Doğalgaz Şirketi 02.04.2019 Tarihinde Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne Fevzi Çakmak Caddesi Artvin şehir girişi köprüsü ve devamı olan şehir merkezindeki AVM kavşağına kadar olan alanlarda kazı yapma izni istemiş ancak Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 17.04.2019 Tarihinde bu alanlarda Doğalgaz hattının kazı iznini vermemiştir.

Akmercan Doğalgaz şirketi 04.07.2019 Tarihinde Belediyemize müracaat ederek karayolları izin vermediği için Doğalgaz getirme şanslarının olmadığı bu nedenle karayoluna ait yolun Belediyemizce Karayollarından devir alınmasını talep etmiştir.

Belediyemiz Artvin halkının Doğalgaz’dan mahrum kalmaması için aynı gün 04.07.2019 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında yolun Karayollarından devir alınmasını; Belediye Meclisindeki tüm üyelerin mutabakatı ile yani oybirliğiyle kabul ederek karar almıştır.

04.07.2019 Tarihli 74 Sayılı Meclis kararımız kesinleştikten sonra 06.08.2019 tarihinde Artvin şehir giriş köprüsünden AVM kavşağına kadar olan Karayolu güzergahının, Bakım-Onarım-Temizlik vs. dahil olmak üzere yolun tüm sorumluluğunun Belediyemize devrini Karayolları Genel Müdürlüğünden talep ettik.

Karayolları 05.09.2019 tarihinde yolun Belediyeye devrini kabul etti ve yolun tüm sorumluluğu Belediyemize geçti.

Zaman kaybetmeden 06.09.2019 Tarihinde Akmercan Doğalgaz şirketi ile Protokol imzalandı.

24.10.2019 Tarihli Artvin İl Emniyet Müdürlüğü yazıyla 26.10.2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile yani 09 Kasım 2019 tarihine kadar doğalgaz hattı kazı çalışması için Trafiğin kesileceğini belirtmiştir. Akmercan Şirketide kamuoyununda bildiği gibi en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar tüm evlere doğalgaz verileceği taahhüdünde bulunmuştur. 27.12.2019 Tarihine kadar Akmercan şirketince taahhüt edilen 15 Kasım 2019 Tarihinden yaklaşık 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen Doğal Gaz şebeke çalışmaları bitmediği gibi yapılan Hatların Testini yapabilmek için bile Doğal Gaz bağlantısı sağlayamadıklarını tespit ettiğimiz için, söz gider yazı kalır misali bir Ek protokol hazırladık ve Akmercan şirketinin imzalamasını istedik. Şirket bu yük çok fazla ben bu yükümlülüğe girmem dedi ve protokolü imzalamadı.

Değerli hemşerilerim ve Basın Mensuplar yolun halini görüyorsunuz bu yol yama yapılarak halkımızın hizmetine sunulur mu?

Protokolde Şirketten bu yolun eski haline getirilmesini talep ettik.

Hatta Sn. Valimiz Yılmaz DORUK’un talimatları ile bu yolun önemli bir maliyetini Özel İdare üslendiği halde, Akmercan Şirketi ben Özel İdare ile birlikte olsa bile tüm Caddenin Asfaltlanmasını yapmayı kabul etmiyorum dedi,

Akmercan Şirketinin Belediyemize ödemesi gereken yol tahribat bedelini almayacağımızı protokole yazmış olmamıza rağmen, Ek protokolü imzalamayı reddetti ve bizde aynı gün Akmercan Şirketi ile Belediyemiz arasında imzalanan Ana Protokolü tek taraflı olarak fesih ettiğimizi yazılı olarak kendilerine bildirdik ve tüm çalışmaları durdurduk.

Bu durumu yazılı olarak Artvin Valiliğine ayrıca bilgi için bildirdik. Ne yapsaydık yani durdurmasaydık da tahrip ettikleri yolu asfaltlamayı sulamayı reddeden şirkete buyur gel yap sen ne büyük hizmet getiriyorsun yaşa var ol diye alkışlasa mıydık ?

Yaptıkları işi bedavamı yapıyorlar parayla iş yapıp yıllarca para kazanacaklar onlar kazanacak diye, Artvin Belediyesi olarak Hemşerilerimizin mağdur olmasına asla izin vermeyeceğimiz için imalatı durdurduk.

Kimse Artvin’i sahipsiz sanmasın, Artvin bizim Belediyeciliğimizde asla sahipsiz ve yalnız kalmayacaktır. Belediye Meclisimizin bütün siyasi partileriyle beraber Artvin’i ilgilendiren hayati konularda tek yumruk olmuşuzdur.

Şu anda bu yolu görüyorsunuz toz toprak içerisinde 26 Ekim 2019 Tarihinde işe başladılar bir gün bile bir kez bile toz toprak olmasın diye sulama yapmadılar taahhütlerini yerine getirmediler.

Yolu sürekli olarak Belediyemizce İtfaiye araçları ile suluyoruz. Bu bizim değil Şirketin görevi. Ayvaz hırsız ev sahibini bastırır misali şirket zeytinyağı gibi üste çıkıyor buna asla müsaade etmeyeceğiz.

Az öncede belirttiğim gibi 27 ARALIK 2019 Tarihinden beri bütün faaliyetlerini durduğumuz halde ve kendileri de Belediye bizim iş yapmamızı durdurdu diye yaygara yapmasına rağmen halen daha Artvin Erzurum yolu üzerindeki Halis YILMAZ köprüsünün orada Belediyemiz sınırlarında çalışmaya izinsiz devam etmektedir sabahleyinde zabıta ekiplerimiz çalışmlarını tekrar durdurdu. Şirketler alışmışlar önce yap sonra izin al ya da işi geçiştir. Karına kar kat yağma börek keten helva !!!

Yok öyle bir şey bundan sonra herkes kurallara ve kamu otoritesine eksiksiz uyacak.

Son kez söylüyorum Ben Belediye Başkanı olduğum müddetçe ARTVİN’ i, ARTVİN’ liyi asla ezdirmeyeceğim, asla sahipsiz bırakmayacağım bunun bedeli ne olursa olsun Hemşehrilerimizin mağdur olmaması için her türlü mücadele ve çalışmayı yapacağım.

Herkes aklını başına alsın ve sorumluluklarını yerine getirsin!”

Share
869 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?