logo

07 Ocak 2020

Orman Alanlarında Zarar Yapan İki Böceğe Karşı Mücadele Yapılacak

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlarda zararlara neden olan ve ağaçların kurumalarını sağlayan zararlı iki böceğe karşı mücadele başlattı. Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, iki böceğin zarar verdiği tespit edilen bölgelerde mücadelenin ivedi bir biçimde gerçekleştirilmeye başlandığını ve mücadelenin de hızlandırılarak devam edeceğini söyledi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya İşletme Müdürü Özgür Aktaş, İşletme Müdür Yardımcısı Ergün Kahraman, Emekli Biyolog Yaşar Aksu ile Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde, tarım ve orman alanlarında zarar yapan Halyomorpha halys (Kahverengi pis koku böceği) ve Ricania simulans (Kelebek Böceği) ile ilgili bölgede yaşayan vatandaşların yardım taleplerini istişare etmek üzere mahalle ve köy muhtarları ile toplantı yaptı.

Toplantıda; Artvin Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka ve İl Merkezinde, 2006 yılından itibaren başta çay bitkisi olmak üzere tarım bitkilerinde zarar yapan Ricania Simulans (Kelebek Böceği) ve 200’den fazla bitkide zarar yapan Halyomporpha halys (Kahverengi pis koku böceği)’nin 2016 yılından itibaren başta fındık olmak üzere, meyve ağaçları ve orman ağaçlarında da zarar yaptığının tespit edildiği, muhtarlar tarafından paylaşıldı.

Karşılıklı soru cevap şeklinde yapılan toplantıda vatandaşların ve muhtarların talepleri doğrultusunda, Bölge Müdürlüğü’nce mücadele amaçlı araştırma çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Toplantı Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya’nın toplantı kapanış konuşması yapması ile son buldu. Özkaya, kapanış konuşmasında konunun hassasiyetine vurgu yaparak zararların yoğun olarak görüldüğü bölgelerde mücadelenin ivedilikle yapılmaya devam edileceğini ifade etti.

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?