logo

07 Ocak 2020

Milletvekili Erkan Balta’dan Yaban Mersini Yetiştiricisine Destek Ziyareti

Karadeniz Bölgesinin ve Türkiye’nin sayılı yaban mersini yetiştiriciliğini yapan Kemalpaşa’da bulunan genç çiftçi ve girişimci Fatih Kıran’ı AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, çiftçiyi üretim yerinde ziyaret ederek yerinde bilgi aldı.

Dünya çapında sağlık açısından birçok hastalığa çare olduğu bilinen halk dilinde Likapa olarak anılan Yaban Mersini yetiştiriciliği dünya ve Türkiye üzerinde oldukça az bulunmakta. Karadeniz bölgesinin en büyük yetiştiricilerinden olan Fatih Kıran, Kemalpaşa’da yetiştirdiği yaban mersini ihracatını yurt dışına ve ülke geneline sunuyor. Kendi bireysel çabalarıyla bölgenin en büyük geçim kaynağı olan çay bahçelerini söküp yerine yaban mersini tarımına başlayan Kıran’ın AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ziyaret ederek yaban mersini yetiştiriciliği hakkında bilgi aldı. Kemalpaşa İlçe Başkanı Ömür Poshoroğlu ve İl Genel Meclisi Üyesi Aydın Tatar ile beraber Fatih Kıran’ın yetiştiriciliğini yaptığı yaban mersini bahçelerini gezerek genç çiftçinin bu güzel ve anlamlı girişimini yerinde gözlemledi.

Ak Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Kemalpaşa’da ziyaret ettiği yaban mersini bahçesinde üretimi yerinde görerek “Yaban mersini ülkemizde çok az yetiştirilen ve büyük potansiyele sahip olan bir meyve. Bilimsel anlamda birçok hastalığa şifa olarak doğal ilaç niteliği taşıyan Likapa’nın Artvin’imizde yetişmesi bizler için gurur kaynağı olmuştur. Fatih Kıran’ın kendi çabasıyla yaptığı bu anlamlı girişimi yerinde görmek ve desteklemek amacıyla ziyarette bulunduk. Likapanın ilerde Artvin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkılar sunmasını temenni ediyorum. Hükümetimiz adına tarım ve hayvancılık desteklerimiz sürmektedir. Bu alanlarda her türlü istihdamı sağlayan girişimcilere desteklerimizi sonuna kadar sunacağız” dedi.

Yaban mersini yetiştiricisi Fatih Kıran “Asıl mesleğim öğretmenliktir, yaban mersinine ayrı bir ilgi duydum. Birçok hastalığa çare olduğunu öğrendikten sonra bütün çabamı yaban mersini bahçelerini kurmak için harcadım. Önemli ve ciddi bir yatırım yaptığımı düşünüyorum. Yurtiçinden ve dışından gelen talepler doğrultusunda ne kadar önemli bir yatırıma el attığımı anladım. Mümkün oldukça çevremdekilerinde yapması için teşvikte bulunuyorum. Her yıl yeni bahçeler açarak siparişlerimi yetiştirmeye çalışıyorum. Bugün beni ziyarete gelen milletvekilimiz Erkan Balta bu anlamlı ziyaretle devletimizin tarıma ne kadar önem verdiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kendilerine bu anlamlı ziyaretten ötürü çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Ziyaret programı karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından son buldu.

Share
559 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?