logo

04 Ocak 2020

Çay Ürünü 2020 Yılından İtibaren TARSİM Kapsamına Alındı

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı Çay Üreticisine Önemli Duyuruda Bulundu

Artvin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Borçka Ziraat Odası Başkanı Zir.Müh.Tolga İskenderoğlu konu ile ilgili açıklamada bulundu.

İskederoğlu yaptığı yazılı açıklamada; “Bilindiği üzere, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmektedir.

Tarım Sigortaları 2020 yılı uygulamalarının yer aldığı, Tarım Sigortaları Havuzu (TAR-SİM) Tarafından 2020 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1902) 25/12/2019 tarih ve 30989 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlimizde ve bölgemizde yetiştirilen Çay Ürünü bu kararla TARSİM kapsamında yerini aldı.” Dedi.

Çayda mevsimsel dona karşı Tarsim konusunu ülke gündemine ilk taşıyan Başkan Zir.Müh.Tolga İskenderoğlu karar ile ilgili memnuniyetini dile getirerek; “

Bilindiği üzere Çay ürünümüzün mevsimsel dona karşı Tarsim Kapsamına alınması ile ilgili ciddi çalışmalarımız oldu. Üreticilerimizin Çayda mevsimsel dona karşı Tarsim sigortası yaptıramaması büyük mağduriyet yaratmakta idi.

Bu konuyu yetkililerimize ve ülke gündemine ilk taşıyan kurumuz. Önceki Bakanımız Sn.A.Eşref FAKIBABA’ya konuyu ilettiğimizde, daha önce böyle bir talebin hiçbir kurumdan gelmediğini, fakat diğer bitkisel ürünlerde Tarsim sigortası yaptırılabilirken Çayda yaptırılamamamasının yanlış olduğunu tarafımıza ifade etmiş ve Tarsim Genel Müdürüne konuyu incelemesi için talimat vermişti.

24.01.2018 tarihinde Ankara TİGEM de gerçekleştirilen toplantıda sorunlarımızı ve taleplerimizi Gençlik ve Spor Bakanı Sn.Osman Aşkın BAK, İstanbul Milletvekili Sn.Hayati YAZICI’nında bulunduğu heyete ifade etmiştik.

01.05.2018 tarihinde Rize de gerçekleştirilen çay taban fiyatı açıklaması toplantısında konu ile ilgili taleplerimizi ifade ederek yazılı rapor halinde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Sn.A.Eşref FAKIBABA’ ya ve Tarsim Genel Müdürüne sunduk.

26.10.2018 de Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından Ankara’da gerçekleştirilen Karadeniz bölge toplantısında Sayın Genel Başkanımız Ş.Şemsi BAYRAKTAR’a sözlü ve yazılı talebimizi ilettik.

19.02.2019 tarihinde konu ile ilgili talep ve raporlarımızı Sn.İsrafil KIŞLA ve Sn.Erkan BALTA’ya ilettik.

Yine 16.05.2019 tarihinde Rize’de gerçekleştirilen yaş Çay taban fiyat toplantısında Tarım ve Orman Bakanı Sn.Bekir PAKDEMİRLİ’ ye Çayın Tarsim Kapsamına alınması gerektiği ile ilgili raporumuzu sunduk.

Nihayetinde birçok bitkisel ürüne ”Mevsimsel Dona Karşı Tarsim Sigortası ”yapılabilirken Çay üreticimizin sigorta yaptıramaması ciddi bir haksızlık ve mağduriyet yaratmakta idi.

Ülkemizin çay ihtiyacını karşılayan yaklaşık 300 bin üreticimizin ve geçimini çaydan sağlayan milyonlarca insanımızın bu mağduriyetinin giderilmesi son derece sevindirici bir gelişmedir.

Konu ile ilgili emeği geçen başta Bakanımız Sn.Bekir PAKDEMİRLİ’ye TZOB Genel Başkanım Sn.Ş.Şemsi BAYRAKTAR’a ,Sn.İsrafil KIŞLA’ya, Sn.Erkan BALTA ve tüm yetkililere teşekkür ederiz.

Üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?