logo

2016 LYS’de Başarılı Olan Öğrenciler Ödüllendirildi

Artvin Valiliği, 2016 Lisans Yerleştirme Sınavı’nda dereceye giren öğrencileri ödüllendirdi.

 

Artvin Valiliği’nde düzenlenen ödül törenine Artvin Valisi Muhterem İnce, Vali Yardımcısı Önder Coşğun, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Ödül töreninden önce ilimizde farklı puan türlerinde dereceye giren öğrencilerin isimleri açıklandı.

LYS il birincisi öğrencilerimizin isimleri şöyle: Artvin Fen Lisesi’nden Sümeyye Öztürk, Arhavi Özel Temel Lisesi’nden Edanur Gedik, Alican Türe, İskebe Anadolu Lisesi’nden Rabia Özmen, kayra cemre Leventoğlu.

LYS il ikincisi öğrencilerimizin isimleri ise: Artvin Fen Lisesi’nden Yasemin Başköse, İskebe Anadolu Lisesi’nden Sedanur Şahin, Arhavi Özel Temele Lisesi’nden mert İnanç Lebe, Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi’nden Betül Damatoğlu.

LYS il üçüncüsü öğrencilerimiz ise: Artvin Fen Lisesi’nden  Yasin Yelkenci, Ceyhan Erdağ, Büşra nur Genç, Artvin İskebe Anadolu Lisesi’nden Atakan Doğan, Yusufeli Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesinden Ahmet Tanyürek, Artvin Anadolu Lisesinden Mehmet Akif Özer.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdul Celil Kahveci dereceye giren öğrencilerin isimlerinin okunmasının ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Kahveci düzenlenen törende yaptığı konuşmada; “2016 Lisans Yerleştirme Sınavı’nda başarılı olan öğrencilerimiz için düzenlemiş olduğumuz ödül törenine hepiniz hoş geldiniz. Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 241 eğitim kurumumuz ve yaklaşık 2 bin 700 çalışanımızla toplam 27 bin 259 öğrencimize nitelikli eğitim öğretim hizmeti sunulmuştur. Artvin’de başarıyı arttırma projesi kapsamında akademik, sosyal, kültürel ve sportif alanda birçok başarı elde edilmiştir. Bu başarıyı elde etmenin gururunu yaşattıkları için tüm kurum çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin başarı motivasyonun artmasındaki önemli etkenlerden biride elde edilen başarıların ödüllendirilmesidir. Bu anlamda bugün düzenlemiş olduğumuz ödül törenine destek veren sayın valimize teşekkür ediyorum.

2016 LYS 1. Yerleştirme Sonuçlarına göre, ilimiz genelinde 12. Sınıftan mezun olan 2051 öğrencimizin bin 123’ü yükseköğretim kurumuna yerleşmiştir. Mezun öğrencilerimizin yüzde 24’ü ön lisans programlarına yerleşirken yüzde 30’u da lisans programlarına yerleşmiştir.

2016 Lisans Yerleştirme Sınav sonuçlarında dört yıllık fakültelere yerleştirilmede 2015 yılı sonuçlarına göre yüzde 6’lık bir başarı tespit edilmiştir. Başvuruları 30 Ağustos 2016 tarihi itibari ile sona eren ek yerleştirilmelerle bu sayının daha da artacağına inanıyoruz.  Bu başarıdaki değerli katkıları için tüm öğretmenlerimize, yöneticilerimize, velilerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Sayın valim 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında, ortaokul ve orta öğretime devam eden öğrencilerimize okullarımızda 12. Sınıflarımızdan mezun olanlarımıza ise halk eğitim merkezlerimizde ücretsiz olarak düzenlemiş olduğumuz destekleme ve yetiştirme kurslarımızın bu başarıya büyük katkısı olmuştur. Kurslarda görev alan tüm yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.  22 Eylül 2016 tarihinden itibaren kayıtlarına yeniden başlayacağımız Destekleme Yetiştirme kurslarımız 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında da devam edecektir. Sürekli gelişme gösteren eğitim öğretim alanında öncü il olma yolunda tüm paydaşlarıyla emin adımlarla yürüyen Artvin milli eğitim müdürü  olarak eğitim öğretime katkılarından dolayı başta sayın valimize yönetici öğretmen yardımcı personelimize teşekkür ediyor, üniversiteyi kazanan değerli öğrencilerimize yeni öğretim hayatlarında  sağlık ve başarılar diliyor  2016- 2017 eğitim öğretim yılının büyük hedeflerin ve ideallerin gerçekleşeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kahveci konuşmasını tamamladıktan sonra 2016 LYS sonuçlarına göre, İlimizde dereceye giren öğrenciler Vali Muhterem İnce’den hediyelerini almak üzere sahneye davet edildi.

Vali İnce, öğrencilere hediyelerini takdim ettikten sonra konuşma yaptı.

Vali İnce: Her Öğrenciden Puanlarını Arttırmalarını Talep Ediyorum

Vali İnce yaptığı konuşmada; “Değerli öğretmenlerimizi, öğrencilerimiz değerli aileleri ve kıymetli öğrencilerimizi 2016 yılı LYS sınavından dereceye giren ilimizdeki başarılı öğrencilerimizi bu şeklide motivasyon amaçlı ödüllendirmek istedik. Ben bu başarılı arkadaşlarımızı öğrencilerimizi tebrik etmek istiyorum. Başarılarının her zaman hayatları boyunca daim olmasını arzu ediyorum.

Bu aşamaya gelene kadar çok büyük emekler harcandığının bilincindeyiz. Adım adım sabırla çok çalışılarak mesafe kat ediliyor eğitimde. Ama bu emeklerin sonucunda mutlaka çalışanın karşılığını aldığını görüyoruz.  Öğrencilerimiz güzel yerler kazanmışlar. Bundan sonrada kazandıkları okullarda da başarılar diliyorum. İyi bir şekilde üniversite hayatlarını tamamlayıp devletine, milletine, ailesine faydalı birey olarak ülkesine hizmet etmelerini en büyük arzumuz olduğunu ifade ediyorum.

Eğitim bizim en başta önem verdiğimiz alanımız. Eğitimde başarılı olmak en büyük hedefimiz. Eğitimde başarılı olmazsak diğer alanlarda da başarı sağlamamız mümkün olmaz. İnsanımızı en iyi eğitimli şekilde yetiştirirsek ancak güzel hizmetler yapan bir nesil yetiştirme fırsatı elde ederiz. Dolayısı ile Artvin’de de ne büyük hedefimiz eğitimde başarı olmak. Sadece iyi puanlar alarak bir yerlere gelmek değil iyi birer birey olmakta en az o kadar hedefimiz” dedi.

Vali İnce: Artvin Neden Eğitimde İlk Sıralarda Yer Almasın

Vali İnce konuşmasının devamında; “2017 yılında da eğitime olan yatırımlarımız devam edecek. hükümetimizin verdiği destekler çerçevesinde politikaları çerçevesi içerisinde bizlere ürettiği projeler kapsamında bizde onları ilimizde uygulamaya devam edeceğiz.

Kendimiz ilimiz olarak projeler gerçekleştireceğiz. Bu alanda daha fazla çalışıp daha başarılı bir şekilde eğitimde yer almak için hep gayret içerisinde olacağız. Bu konuda en fazla iş öğrencilerimize düşüyor. Öğrencilerimiz çok çalışırsa başarıyı elde eder, ama çalışmadığımız tembellik yaptığımız sürece başarıyı elde etmek mümkün değildir. Yani bu ilin sırrını ben iki alanda görüyorum. Birincisi okumak ikincisi çok çalışmak.

Bu ikisini yapmadığımız sürece sonuç almamız mümkün değil. Bu yollardaki engelleri de biz açacağız ve gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Bu anlamda öğrencilerimizden sonra da ailelerimize iş düşüyor. Onların da öğrencilerimizi bu alanda desteklemesi gerekiyor. Bu alanda en büyük iş öğretmenlerimize düşüyor. Öğretmenlerimiz onlara birer evlat muamelesi yaparak başarılı olmaları yönünde bilgi ile donatıp hem de şefkat ile yaklaşarak öğrencilerin başarıyı elde etmede önlerini açacak ve arzu ettiğimiz hedeflere ulaşacağız.

Artvin her zaman için eğitimde güzel yerlerde olmuştur. Hedefimiz daime en üst seviyede olacak.  Yani Artvin ili eğitimde en fazla başarılı olan birinci il neden olmasın? Hedefimiz sürekli bu olacak. Bunu başarmamın da bir mazereti yok diye düşünüyorum.

Önümüzdeki yıl da daha fazla başarı elde etmiş bir öğrenci nesliyle karşı karşıya olmak istiyorum. Bu alanda emeği gecen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Tören Vali İnce’nin konuşmasının ardından sona erdi. Törenin son bulması ile birlikte Artvin Valisi Muhterem İnce ve diğer katılımcılar dereceye giren öğrencilerle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Share
1971 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?