logo

2015 Artvin’de Ulaşım Yılı Ve Artvin’in Sahibi Olmak


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Yüksek fikirler, yüksek dağlara benzer, alışık olmayanları ürkütür. (Cenap ŞEHABETTİN)

Artvin belediye başkanı Mehmet Kocatepe ile sohbet ederken “Bu yıl  ( 2015) Artvin’de  ulaşım yılı olacak” dedi. Sonrada konuyu açarak Artvin’de şehir içi ulaşım  açısından neler yapacağını anlatmaya başladı. Projeler hayata geçirildiğinde Artvin’i  ve Artvinliyi ulaşım alanında çok rahatlatacak. Yıllardır birileri “Artvin bu. Artvin’de yapılacak bir şey yok” algısını oluşturarak fikirsel açıdan Artvinlilerin ufkunu daralttı. Artvinlilerin ufkunu açmayan, vizyonsuz, yerel yöneticiler, yerel yönetimlerde yıllarca Artvin’i yönetti. Bu gün bakıyoruz ki Artvin geçmiş yıllarını kaybetmiş. Bunu derken kimseyi suçlama amacıyla demiyorum. Yerel yönetimlerdeki değişiklikle şehrin sadece  sakini değil aynı zamanda şehrin sahibi mantığı ile hareket eden şehrül emin, yeni ufuklara yelken açmaya başlayarak hizmet etmeye başladı. Buna tüm Artvinliler şahittir.

Gelelim  Şehrül Emin’in ulaşım projelerine. Her gün artan araç sayısını gören ve Artvin’in mevcut cadde ve yollarının trafiği kaldırmadığına şahit olan Kocatepe Eski Terminal’den Hastaneye giden yolu genişletmeye başladı. Yolun ilk etabı bitti ve şimdi ikinci etabını başlattı. Yolun bitmesi ile Yeni Mahalle, Çamlık, Balcıoğlu mahallelerine  ve Kafkasör’e giden araçlar bu yolu kullanacak. Böylece bu alternatif ulaşımda Artvin’i  çok büyük ölçüde rahatlatacak.

Bu alternatif yol güzergahı üzerinde Sanayi camiinin berisinde bulunan elektrik direğinin  yanından yeni bir yol ağı başlatıp Belediye binasının yanından Ata Parkı’da  daraltarak Vakıfbank Artvin  şubesinin önüne bağlayacak yol projesi. Bu çalışma Kocatepe’nin önemli ulaşım projelerinden bir diğeri.

Diğer şehir içi ulaşım projesi  ise, Cezaevi – Yeni Mahalle ( eski tomruk taşıma yolu ) eski yolunun DOKAP turizm kapsamına alınarak, genişletilip standartlara uygun hale getirilmesidir. Akabinde bu yolun Yeni Mahalleden Kafkasör’e bir ham yolla bağlanması.

Çayağzı Mahallesinde bulunan Şimşek Mermer’in yanındaki dereden, Alabalık -Yazkent –Hastane yeni bağlantı yol yapımının çalışması ulaşım projelerinden diğer biri. Bu proje tamamlandığında Artvin trafiği ziyadesi ile rahatlayacak. Bu yol  Alabalık restorana ulaştığında, ŞEHRİN çıkmaz sokak yolları Cevizdibi  yolu, Topraksu yolu,  Gökorman yolu bu yola bağlanacak ve çıkmaz sokaklar artık çıkar sokak yolu olarak  hizmete girecektir.

Bu kapsamda diğer ulaşım Projesi  ise, Atattepe yolunun asfaltlanması. Böylece bölgeye Artvinli hemşerilerimiz çok daha rahat bir şekilde erişim sağlayacak.

Merkezi hükümetin Artvin’e  Fıstıklı köyü güzergahından başlattığı ALTERNATİF YOL çalışması, ilimizi ulaşım ve turizm alanında cazibe merkezi haline getirecektir.

Siyasi karar vericilerden, bu güzel ulaşım projelerine ek olarak, ERZURUM YOLU üzerinde bulunan ÇÖP TOPLAMA alanını yanındaki pasaların üzerinden üst Şehitlik yoluna yeni bir alternatif yol yapılmalarını Artvinliler olarak bekliyoruz. Yapılacak bu yol, Artvin’e Erzurum ve Yusufeli’nden gelen araçları çok daha kısa zamanda  ulaştıracaktır.

Etiketler: »
Share
946 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hata

  18 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Özet: Bilmeyerek yapılan yanlışa hata denir. Hata sorumluluğu kaldırır. Bilerek yapılan yanlışa hata değil taammüd denir.  "Amd" veya "taammüd" eş anlamlı olup, önceden tasarlayarak, düşünerek, bilerek, isteyerek ve kasıtla yapmak demektir. Kasıtlı yapılan bir işin günaha yol açar. 1.Kavram Hata istenmeden yapılan yanlıştır. Bir yanlış bilerek ve isteyerek yapılırsa hata olmaktan çıkar (amd-taammüd) denilen suç olur. Bir terim olarak hata, kasıt unsuru taşımayan bir söz veya fiil olup, asıl iradeye aykırı olarak vuku bulur. İnsan, gaflet so...
 • Reklam

  12 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Reklam kelimesi, Latince’de (çağırmak) fiilinden türetilmiştir. Bu mantıkla reklam batı dillerinde avcıları avlanırken , kurbanlarını (avlarını) cezp edebilmek ve çağırmak için uyguladıkları hileleri, teknikleri, yol ve yöntemleri betimlemektedir. Terim olarak Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema  internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firm...
 • Şerefiye (ﺷﺮﻓﻴّﻪ)

  10 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Arapça “yüksek mekân” anlamına gelen şereften, şerefі - şerefiye olarak Türkçe’de türetilmiştir. İmar edilen bir yerdeki gayrimenkullerden değerlerinin artışı sebebiyle alınan bir çeşit vergidir. Devlet, kamu tüzel kişileri ve özellikle belediyelerin gerçekleştirdikleri bayındırlık ve altyapı hizmetleriyle imar faaliyetlerinden dolayı bazı kimselerin mal varlıklarında önemli değer artışları olmaktadır. Bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerde gayrimenkul sahibinin herhangi bir çabası, katkısı veya masrafı olmaksızın; yanıt ilgili kişinin irad...
 • Nota vermek

  09 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: Nota vermek; posta koymak, ayar vermek, uyarmak gibi algılansa da tam karşılığı bu değildir. Devletler arası diplomatik yazışmadır. Fransızca note "1. işaret, alamet, iz, hatırlatma yazısı, 2. müzik işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nota sözcüğünden evrilmiştir. Gündem konuları arasında sıklıkla iki ülke arasındaki gerilim sırasında kullanılmasından dolayı yanlış bilinen bir anlama da sahiptir. Yalnızca siyasi sorunlar sırasında kullanılmamaktadır. Askine, devletler arasındaki yazışmaların tümün...