logo

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Borçka’da Kutlandı 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Borçka ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Tören Atatürk anıtı önünde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk ve iki görevli tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi.

Törene Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Garnizon Komutanı V. Jandarma Üsteğmen Özgün Deniz Gezici, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, acarlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ardıç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk, Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Amirleri, Öğrenciler ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı. Türk yaptığı konuşmada; “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96. Yıldönümü.

19 Mayıs; Türk Milletinin kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunmayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı gündür.

19 Mayıs, Gençlik;  Gençlik ise Gelecek Demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Sevgili Gençler; Bizler İstiklalini gencecik şehitlere borçlu bir milletiz. 96 sene önce, müthiş bir hızla şahadete koşan gençler sayesinde yen bir hayatımız oldu. İstiklal Harbi’nde gençlik, makineli tüfekleri yendi.  Gençlik, bize karşı birleşmiş büyük orduları alt üst etti. Gençlik, ümitsizliği kovdu, çaresizliği aştı, korkuyu unutturdu! Ulu Önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda bu kadar önem taşıyan ve Cumhuriyetimizin temel taşı olan 19 Mayıs 1919’u, ülkenin geleceğinin teminatı olan sizlere armağan etti. Türkiye’de genç olmakla, dünyanın herhangi ülkesinde genç olmak aynı şey değildir.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinmeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiçbir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

“Gençler; Size bakarken milletimizin sizin gibi güzel yarınlarını, sizin gibi bahtiyar geleceklerini görüyoruz. Bu güven verici vasıfları ahlakınızla, çalışmanızla, rahat ve bedende sağlamlığınızla kazanıp devam ettireceksiniz.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak amacımız;

Gençlerimizin daha sosyal, girişimci, sağlıklı, pozitif düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı bireyler olmaları konusunda çaba sarf etmektedir. Yetenekli gençleri keşfetmek, onları yeni nesile uygun bir model olarak sunmak, bu sayede gençlerin spora olan yönelimini artırarak sporla disipline edilmiş, güçlü bünyeye ve ruhsal dengeye sahip bir nesil yetiştirmektir.

Sizlere kültürel ve sportif açıdan bu şirin ilçemizde daha iyi imkânlar sunmak için hepimiz el ele verdik. Kendi bünyemizde yetişip, Ulusal ve Uluslar Arası Müsabakalarda İlçemizi, İlimizi ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden ve şu anda bu alanda bunan sporcu gençlerimizin sayısının artması bizim için gurur kaynağı olmaktadır.

Sevgili Gençler Unutmayınız ki;

“Vatanını En Çok Seven, Görevini En İyi Yapandır.” “Güçlü Yarınlar İçin” Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, siz, gençlerimizin bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Anadolu Lisesi Öğrencisi tarafından Gençlik adına yaptığı konuşmada; “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Savcım, Protokolün değerli üyeleri, kıymetli misafirler ve değerli genç arkadaşlar,

Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, bizim bayramımız. Bir kere daha bu coşkuyu ve sevinci paylaşmak için bir araya toplandık. Gençlik yani bizler, 19 Mayıs’ın anlamını ve önemini bilmeden gerçek birer vatansever olamayız. Çünkü bu milletin hayat bulduğu hareketin başlangıcı burada atılmıştır. Kurtuluş meşalesi buradan yakılmıştır. 19 Mayıs’ta yakılan meşaleyi gelecek nesillere ulaştırmak da bizim vazifemizdir.

19 May. 15 Mayıs 1919 Türk tarihindeki kötü gidişin dönüm noktasıdır. 96 yıl evvel yapılan bu hamle ile hasta zannedilen adam yeniden hayat bulmuştur. İstiklal harbi kazanılıp Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk, 19 Mayıs Türk gençliğine hediye etmiş ve bu günün bayram olarak kutlanmasını sağlamıştır. Bu günlere kolay gelinmemiştir. Dedelerimiz, bizleri hür yaşata bilmek ve bir vatan sahibi yapabilmek için ölüm kalım mücadelesi vermişlerdir. Bizler bu günleri o fedakâr insanlara borçluyuz. Bize emanet edilen bu vatanı, bizler de bizden sonra gelecek nesillere emanet olarak bırakmamız gerekiyor.

Bu günlere nasıl gelindiğini asla ve asla unutmamalıyız.

İşte bu gün, Anadolu’ya milli birlik tohumlarının ekilmeye başladığı günün yıl dönümüdür.

Bugün, Türk İstiklalinin temellerinin yeniden atıldığı günün yıldönümüdür. Bugün, Atatürk’ün, kararan kaderimize bir güneş gibi Samsun ufuklarından doğuşunun yıldönümüdür.

Bugün, Atatürk’ü ve İstiklal Harbinde Atatürk’le kader birliği yaparak  “ya istiklal ya ölüm!” parolası ile hareket edip zafer kazanan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz. Ruhları Şad olsun. Saygılarımla” ifadelerine yer verdi.

Tören daha sonra sırasıyla Anadolu Lisesi ve Şehit Savaş Gedik Lisesi Öğrencileri tarafından şiirlerin okunması, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri tarafından Mahalli ve Milli Halkoyunları sunumu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde bulunan Güreş antrenörü Zaza Vardidze ve güreşçi öğrencileri tarafından çeşitli gösteri sunumu, Borçka HEM ve ASO Müdürlüğü bünyesinde bulunan Karate antrenörü Şirin Ali Öz ve Karate öğrencileri tarafından gösteri sunumu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Haftası münasebetiyle yapılan çeşitli spor etkinliklerinde dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyelerin takdiminden sonra Borçka Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Halkoyunları gösterisi ve son olarak protokol, kurum müdürleri, öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda Borçka halkının katılımıyla ilçe merkezindeki cadde ve sokaklarında yapılan Gençlik Yürüyüşüyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 96. Yıldönümü kutlama töreni sona erdirildi.

Etiketler: »
Share
1564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?