logo

19 Mayıs Artvin’de Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yılda büyük coşkuyla kutlandı. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı ve itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı hafta boyunca değişik etkinliklerle kutlandı. Gençlik Haftası münasebetiyle çok sayıda vatandaş gençlik yürüyüşü için hastane virajında bir araya geldi. Gençlik yürüyüşüne Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, kurum amirleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları ve Antrenörleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve müzik eşliğinde hastane virajından Artvin valiliği önüne yürüyen kalabalık burada düzenlenen tören programına katıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle valilik önünde gerçekleşen törene Artvin Valisi Kemal Cirit, Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Vali Yardımcısı Önder Coşğun, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Ak Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’in konuşmasıyla devam etti. Günün anlam ve öneminden bahseden İl müdürü Bahattin Yetim; “19 Mayıs’ın 96. yıldönümü olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla birlikte aziz milletimizin umutları canlanmış ve kendi kaderini yeniden tayin edeceği İstiklal Mücadelesi başlatılmıştır. Samsun’da atılan tarihi adımın heyecanı, dalga dalga Anadolu’nun, Trakya’nın tümüne yayılmış; bu sayede, vatanın işgalden kurtarılması için azimli ve kararlı bir mücadele başlatılmıştır.

Bu bakımdan, 19 Mayıs, bağımsızlığımız adına bir milat olmuş, milli hafızamızda önemli bir yer edinmiştir. 19 Mayıs 1919’da canlanan milli ruh, bizlere ilham olmaya, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

Son yıllarda yapılan bir araştırmada 27 Avrupa ülkesinin yaş ortalaması 41.5. Bu ülkelerin tamamındaki 80 ve üzeri yaşa sahip nüfusun oranı ise yüzde 4.9. Avrupa’da yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu Türkiye’de ise yaş ortalaması 29.7. 80 ve üzeri yaşa sahip nüfusun oranı ise yüzde 1.4. Genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 16,5. Atalarımızın üzerine çıkmayı hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinde bulunan ülkelerin durumlarını devam ettirecek genç nüfus potansiyeli hızla yok olurken; ülkemizin, hayallerini gerçekleştirecek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak genç nüfusa sahip olduğunu bu rakamlar bize gösteriyor.  96 yıl önce başlatılan bağımsızlık mücadelesini 92 yıl önce yeniden bir kez daha kazanan ülkemizi yine atalarımızın işaret ettiği hedeflere ulaştırmak bizim ellerimizde. Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi “hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.“

Üstat Necip Fazıl Kısakürek  “Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.” diyor. Atalarımızın canlarını ortaya koyarak bizlere bıraktıklarının daha fazlasını bu vatanın payidar olması için bizden sonraki nesillere bırakabilmek için çalışmalıyız.  İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy;  “Hüsrâna rızâ verme… Çalış… Azmi bırakma; Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!” diyor.

Sevgili Gençler,

Biliyoruz ki sizler, milletimizin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek kendinizi iyi yetiştirip, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.

Bu düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyor, sevgili gençlerimizin ve sizlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Ardından Gençlik Merkezi gençlerinden Yunus Emre Altuğ o geliyor atlı şiiri okudu. Törende gerçekleştirilen davul şov izleyenler tarafından yoğun ilgi gördü. Programın devamında ise Gençlik Haftası kapsamında yapılan Muhtar menajer 2015 mahalleler arası futbol turnuvasında dereceye giren mahalleleri adına ödüllerini muhtarlar aldı. Muhtarlar ödüllerini Vali Kemal Cirit tarafından aldı. Liseler Arası basketbol gençlik kupasında dereceye giren okullara ödülleri Milletvekili İsrafil Kışla takdim ederken, Voleybol gençlik kupasında dereceye giren takımlara ise ödüllerini İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip takdim etti. Son olarak ise “Hayde Artvin sahne senin” isimli ses yarışmasında dereceye giren isimlere ise ödüllerini Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe verdi.

Daha sonra Gürcistan’ın Ahmeda ilçesinin Çeçen köylerinin gösterileri ile ilde faaliyet gösteren halkoyunları ekiplerinin oluşturduğu kalabalık ekiplerin gösterileri katılımcılardan büyük beğeni topladı.  Öte yandan Vali Cirit ile eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de halkoyunları ekibinin gösterisine katılarak bir süre horon oynadı.

Kutlamalar Vali Cirit ve beraberindekiler tören alanında kurulan  “Gençlik Standı “ ile “Yetenek Avcısı” stantlarını gezdi. Burada kurulan robot masa tenisi masasında sporcularla birlikte masa tenisi oynadı.

Kutlamaların ardından Valilik Protokol Salonunda açılan Gençlik Merkezi resim sergisinin açılışını Vali Cirit,  törene katılan bir gence yaptırdı. Vali Cirit ve beraberindekiler sergideki eserleri inceleyerek eser sahiplerine teşekkür etti.

Etiketler: »
Share
505 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?