logo

112 Acil Bu Defa Camili ’de Hasta Kurtardı

Borçka İlçesi Camili bölgesindeki Düzenli Köyü Baltacılar Mahallesi’nden Komuta Kontrol Merkezine 4 Ocak 2016 tarihinde hasta ihbarı yapıldı.

 

Komuta Kontrol Merkezi de yapılan çağrıyı değerlendirilerek Borçka 4 nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonundaki 112 ekibi olay yerine yönlendirdi. Yoğun kar muhalefeti nedeniyle hastaya 1 saat 15 dakika sonra ulaşıldı. Olay yerinde ilk müdahalesi gerçekleştirilen ve stabil hale getirilen hastanın hastane ortamına sevkine karar verildi.

Yoğun kar yağışı nedeni ile yolları kapalı olan Camili bölgesinden hasta sevkinin gerçekleşmesi için İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç konuyla ilgili bilgilendirildi. Hastanın hastaneye nakli için Gürcistan Batum güzergâhının kullanılması kararlaştırıldı. İlgili makamlarla iletişim kurularak Ülkeler arası Hasta Sevki protokolü yapıldı. Hasta Camili 112 ekipleri tarafından Gürcistan-Batum Çikuneti Köyü’ne kadar indirilerek hazır halde bulundurulan Hopa 3 Nolu 112 ekibi de hastayı teslim aldı. Hasta Hopa Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldı. Hopa Devlet Hastanesi’ndeki muayenesi sonucu hasta Rize Devlet Hastanesi’ne sevki yapılarak, tedavisi tamamlandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç yapmış olduğu değerlendirmelerde; “ Borçka Camili Bölgemiz coğrafya olarak kışın mevsimsel zorluklarını üst seviyede yaşadığımız bölgemizdir. Bu tarz vakalarda gelen çağrılar titizlikle değerlendirilip uygunsa hava ambulansı eğer hava ambulansına uygun değilse ülkeler arası protokol ile transfer edilmektedir. Bu tarz hasta transferlerinde bizlerden desteğini esirgemeyen Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit’ e teşekkürlerimi arz ederim ve acil sağlık hizmetlerinde görev yapan mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunar, gayretli çalışmalarının devamlılığını temenni ederim” sözlerine yer verdi.

Share
671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?