logo

1 Kilometre Yolu Oğullarının Sırtında Gidiyor

Borçka ilçesi İbrikli, Köyü Kvabikar Mahallesi’nde evi bulunan 85 yaşındaki Şevket Yaşar yaklaşık 7 yıldır, çeşitli hastalıklar nedeniyle sürekli doktora götürülmek zorunda kalınıyor. Ancak evine yol olmadığı için çocukları sırtına alarak yaklaşık 1 kilometrelik yukarıdaki yola götürüyorlar. 5 yıl önce İbrikli Köyü Kvabikar Mahallesi’ne yapılan yol, Şevket Yaşar’ın evine kadar götürülmedi. Bu yol sürekli kaymalar nedeniyle de kullanılamaz yol oldu.

 

Şevket Yaşar’ın oğlu Soner yaşar, babasının 7 yıldır çeşitli hastalıklar nedeniyle sürekli doktora götürdüğünü, yol olmadığı için eskiyen evini tadilat yapamadığını belirterek, yetkililerden yardım istedi. Yaşar; “Babam yaklaşık 7 yıldır yatalak hasta durumuna geldi. Sürekli doktora götürmek zorunda kalıyoruz. Parkinson, tansiyon, kalp yetmezliği, alzehimer gibi hastalıkları nedeniyle sürekli doktora götürmek zorunda kalıyoruz. Kvabikar Mahallesi’ne 5 yıl önce yol geldi. Ancak bizim eve yol ulaşmadı. Öylede kaldı.  Babamın hastalığında yolun ne kadar önemli olduğunu anladık. Ben yetkililerden acilen buraya yol yapılmasını talep ediyorum.  Bunun için Borçka Kaymakamlığı’na bir dilekçe yazdık verdik.  Aradan üç ay geçti, henüz bir cevap alamadık. Artvin’de yolu olmayan yaylalar bile kalmamışken, Borçka’ya en yakın köy olan İbrikli Köyü Esentepe Mahallesi, Kvabikar yerleşkesinde böyle bir sorun yaşanması başta babamı, annemi hepimizi çok üzüyor. Yaklaşık 1 kilometre diyorum ama daha az olabilir. Kısa sürede yapılabilecek bir yol maalesef bugüne kadar yapılamadı. Ayrıca bu yol sık sık kapanıyor ve bakılmıyor. Yani çalışmıyor. Hastamız olmasa bu kadar sıkıntı olmayacak. Ama ağır denebilecek durumda olan bir hastamız var. Sayın valimizden, kaymakamımızdan yardım talep ediyoruz” dedi.

İbrikli Köyü Kvabikar Mahllesi Borçka’ya 8 kilometre mesafede bulunuyor. Vatandaşlar, “İbrikli Esentepe yolu gerçekten içler acısıdır. Ecevit zamanında 1978’lerde yapılmış yol. Çok kötü durumda. Borçka’ya en yakın köy biziz. Ama buraya özel araçları olanlar pek çıkmaz istemez. Çünkü 6 kilometrelik bir off-road yoluna benzeyen yola kimse aracını sürmek istemiyor. Şevket Yaşar köyümüzün en yaşlı kişisidir. Evine yol yapılmadı. Oysa hep evinin kapısında yol hayal ederdi.  İnşallah o sağ iken bunu yaparlar. İstense bir hafta sürmez. Hem de kopan yollar yapılır ve ulaşıma açılmış olur” İfadelerine yer verdiler.

Share
1027 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?