logo

MHP’li Aday Demirci: Belediye İnşaat İşi İnşaat Benim İşim

Milliyetçi Hareket Partisi Yusufeli Belediye Başkan Adayı Erdal Demirci özel bir TV kanalında katıldığı programda sunucunun sorularını yanıtladı.

Sunucu Nusret Durur’un ‘Vatandaş size neden oy versin’ sorusuna Durur’un aslen Artvin’in Yusufeli İlçesi’nden olmasından kaynaklı esprili bir cevap veren MHP Yusufeli Belediye Başkan Adayı Erdal Demirci; “Yaklaşık 1 saattir konuşuyoruz şimdi ben size bir sorayım. Siz üç adaydan birini tercih etmeniz gerekirse objektif olarak düşünürseniz kimi tercih edersiniz. Ben size tercih ederken birkaç bilgi vereyim ve size yardımcı olayım. Mevcut belediye başkanı öğretmendir. Bize göre hitabı güçlü olabilir, iktidar partisi belediye başkan adayının verdiği özgüvenle konuşuyor olabilir. Tabi iktidarın gücünü halkın yararına çok kullandığını görmedik o ayrı bir mesele. Diğer aday avukat işi gereği konuşur ikna eder ama uygulamada henüz hak sahipliği noktasında tabi ki bir fikri vardır ama yine mühendis bilgisine ihtiyacı olacaktır. Tabi ki kazandığı davalar vardır iş gönülleri kazanmakta. Şaka bir yana avukatlığı iyidir arkadaşımızın ama belediye işi inşaat işi inşaat benim işim. Bilirkişi heyetini sayarken bile sürekli mühendisler sayılır avukat mühendisin verdiği bilgilerle yetinir. Doğal olarak hakim de bilirkişinin verdiği rapor doğrultusunda değer tespiti yapar. Her halükarda bir mühendis her işi çözer Bizde bu işe talip olanlardan biriyiz. Neden biz diyorum, ben Yusufeli’nin öz evladıyım, esnafım, iş verenim, hak sahibiyim ve mağdurum. Sizi en iyi ben anlarım. Bu işe gönüllüyüm. Şimdi siz bu bilgilerle kimi tercih ederdiniz. Objektif olarak. Yada durun siz cevap vermeyin seçimden sonra tekrar konuşalım. Belediyeyi devraldığımızda sizin de kıymetli fikirlerinizden yararlanalım” ifadelerini kullandı.

Ekranda tek tek projelerini sıralayan Demirci, Yusufeli’nin sorunlarını çözme noktasında gönüllü olduklarını, Yusufeli’ni bir adım daha öteye götürmek için projeleri olduğunu dile getirdi.

Demirci Projelerini şu şekilde sıraladı;

1- Otopark:

Mevcut yerleşim yerinde esnafımızın kaldırımlara sıkıştığını görüyoruz. Ya da sadece biz mi görüyoruz. Hâlbuki ki halkımız görüyor ama Mevcut belediye başkanı sorunu çözmek yerine esnafa ceza kimseyi tercih etmiş. Halbuki yapılacak otoparkla bu sıkıntı çok rahat çözülebilirdi. Biz sürekli çözüm odaklı çalışacağız. yaklaşık 300-350 araçlık otopark yapacağız. Bu süreç kimseyi mağdur etmeyecek.

Otopark sorununu çözdüğümüzde trafik zabıtası ekibi kurulup olması gerektiği gibi herkesin aracını yol kenarına değil otoparka çekmeleri sağlanacak Yusufeli rahat nefes alacak. Esnafın ticaret yapmasına engel olmamak için belirli saatlerde parka müsaade edeceğiz.

2- AVM yapmak istiyorlarmış

Yaptırmam. Bu yerel esnafa ihanettir. Güçlü esnaf güçlü Yusufeli olsun isterken katma değeri ilçemizde saklamaya çalışırken bu anlayışa çanak tutmak olmaz. Mümkün olduğu kadar ilçemizdeki ihalelere ilçe esnafımız dahil olacak. Belediyemiz tarafından korunup kollanacak. İlçe merkezimizi canlı tutmanın başka yolları var. Canlılğı sağlayacak esnaflarla görüşülüp konumları belirlenir en yoğun olan yer diye bir şey yapmayız. Canlılığı her bölgeye yayarız. Kimse bu durumdan madur olmaz. Mesela 1. Bölgede 1000 kişi var 5 kafe yeterli 6. Açmaya müsaade edilmez. Diğer bölgeye yönlendirilir. Hazırcılık anlayışı bize göre değil.

3- Viyadük:

Esnaf ve konut sahipleri yeni yerleşim yerinde yer göstermeden konteynırlara hapsetmek çok büyük bir problem. Yusufeli halkına bu reva görülemez. Gerekirse ayaklı bir proje yerine asma köprü tarzında bir uygulama için elimizden geleni yapıcak. Ama bizim öncelik olarak viyadük yerini değiştirip Sarıgöl öğdem yolu ilçe merkezinden geçmek zorunda. Nedenine gelince şuan mevcut durumda düşünülen viyadük mantıksız. Vatandaş şehir dışından Sarıgöl veya yaylalara gidecek. Zaten yol yorgunu birde Yusufeli’ne girip vakit kaybetmek istemeyecek köyüne çıkacak. Bu durumda ilçe esnafına fayda sağlamıycak. Bu da kalkınmayı geri götürcek. İlçe esnafının bu durumdan maksimum fayda sağlaması için viyadükproblenmini çözümünü cumhur ittifakının desteğiyle ortadan kaldırıcaz. Biz onlar gibi görmezden gelmeyiz. uğraşacağız.

4- Danışmanlık hizmeti

Belediye bünyesindeki hizmetleri size anlatıp nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşabileceğiniz bir birim oluşturduk. Hak mağdurlarının istimlak sıkıntıları olanların işe ihtiyacı olanların fikre ihtiyacı olan vatandaşlarımızın her konuda yardımına koşan bir ekibimiz olacak. Avukatların siyasilerin mühendislerin alanında uzman insanların sizlere kesin net bilgiler vereceği bir ekibimiz var. Yusufelinde buna ihtiyacımız var. Bu hizmetimiz tamamen halkın yararına ve ücretsiz olacak. Psikolog ve pedagog desteği sunacağız.

5-Mezarlık:

Yeni yerleşim yerinde mecvut projede düşünülen mezarlık şu anda bile çok uzak. Kullanılabilir değil. Şimdiden yeni yerleşkeye ulaşılabilir konumda mezarlıklar projemiz var. Belediye bünyesinde mezarlıklar müdürlüğü kurulacak. Taşınma işlemini şimdiden başlatıp manevi anlamda kimseyi sıkıntıya sokacak bir iş yapmayacağız.

6-Hak sahipliği mağdurlar yeni yerleşim yeri evler iş yerleri kamulaştırma bedelleri

Belediye rayiç bedeline yakın istimlakların yapılması insanların madur edilmemesi için milliyetçi hareket partisi genel başkanımız sn. devlet bahçeli bey ile görüşülüp cumhur ittifakı kapsamında gerekli desteğin sağlanabileceğini bilmenizi istiyorum. Kamulaştırma bedellerinde iyileştirme yapılması konusu da buna dahildir.Gereken ne varsa yapılması konusunda bana güvenebilirsiniz. Bende burada yaşıyorum bu durumdan herkes gibi madurum. Yasa gereği geçmişe dönük yusufelinde 3 yıl yaşama şartı gibi insanları sıkıntıya sokan maddeler mevcut. Bu da mağduriyet oluşturmaktadır. Yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan insanların ne yapacağını bile düşünmemiş bir belediye başkanı var. Bunu nasıl reva görmüş bilmiyorum ama bu bizim asli vazifemizdir. Size hizmet etmek için bu yola çıktık bu süreci iyi yönetip mağduriyetlerin giderilmesi konusunu yasal olarak iy irdeleyip çözüme kavuşturacağız. İstimlak yapılan yerlerde dükkanlarla evlerin bedelleri aynı sayılmış. Bu anlamsız bir uygulama. İşyerinin bedeli daha yüksek veya ev gerçekten yüksek maliyetli lüks olabilir. Bu mağduriyet oluşturur. Taşınmaları için bile maliyeti karşılayamayacak esnafımız var. Bu durumun çözümü var.Yeni yerleşim yerinde istimlak bedelinin 3 katı bile maliyet çıkabilir. Diyelim yasa değişmedi ve bu sıkıntı çözmek gecikecek. O zaman bu süreyi iyi değerlendirip belediye bünyesinde borçlandırılma yapılarak ödeme koşulları düzenlenip kimseyi yersiz yurtsuz bırakmayacağız benim içim bu. İnşaat işinde aklınızın kalacağı bir durum olmayacak. Ben işimi iyi yaparım takip ederim.

7-Sanayi sitesi

Mevcuttaki sanayiye yapılacak bir şey yok diye düşünebilirsiniz ama şu anda bölgemizde yerel esnafımız büyük araçlar kamyon ve tırlara hizmet etmekte zorlanmakta. Bu araç sahipleri ilçe dışına gitmeye zorlanmakta. Burada kalması gereken paranın dışarı gitmesine sebep oluyor. Yerel esnafın görüşleri alınarak büyük araçlar için servis hizmeti sunulması gerekiyor. Bizde bu konuda öncülük edip yatırım yapmak isteyenlerin destekçisi olup hizmet alanını genişleteceğiz.

8-İtfaiye güçlendirmesi

Mevcut durumda itfaiye var fakat teknik anlamada yetersiz olduğunu görüyoruz. Son birkaç yılda yaşanan yangın olaylarda amatörce ekip ruhu olmadan müdahale yapılmış çoğunda başarısız olunmuştur. Mağdur olan halk oluşmuştur. Biz görevi devralınca kaliteli bir itfaiye aracı alacağız teknik bilgiye sahip olması için itfaiye çalışanlara gerekli seminerler verilecek. Tam manasıyla doğru müdahale için tam teçhizatlı olunacak ekipmanlar temin edilecek.

9-Beton santrali

Yeni yerleşim yerinde kurulacak beton santrali parke taşı imalatı gibi hizmetler planlıyoruz. İş imkanı istihdam sağlanacağı için halkımızın yararına kullanılacak işlerin bütçesi hazırlanmış olacaktır. Hizmet etmek için nasıl hizmet edeceğini ve kaynağı nereden bulacağını bilmek gerekir. İşinin ehline emaneti verin derken bunu sadece bir slogan olarak görmeyin. Bu işte ciddiyiz. Bu santrali belediye bünyesinde de yapabiliriz ve ya iş ortağı şeklinde yatırım yapmak isteyen sermaye koyan girişimcilerimizle beraber de yapabiliriz. Yeni yapılacak konutların,çevre düzenlemesiyle alakalı tüm işlerde betonu bu işletmeden karşılayacağız. Sadece beton vermeyeceğiz. Yerel esnafın tedarik edebileceği bütün iş kolu ilçeden tedarik edilecek. İşçilik dahil her şey mesela kalıp, kapı, baca, çatı ,mutfak dolabı, mermer, parke bir evin iş yerinin aklınıza gelen her şeyi önce yerel esnaftan halktan temin edilecektir.

10-Hayvan barınağı

Başı boş sahipsiz gezen saldırmasa bile insanları çocukları tedirgin eden ama yaşama hakları olan hayvanları da düşünüyoruz. Tedaviye ihtiyacı olanları tedavi merkezine, olmayanları da çeşitli STK lara destek vererek barınmaları sağlayacağız. Görsel anlamda ziyaret edilebilir istenildiği sürece sahiplendirme yapılabilecek bir merkez planımız var. Burada hayvanların bakımı için gönüllülerin dışında belediye personeli de alınacak. Veteriner hekim ve bakım elemanları olacak.

11-Yusufeli markalı ürünler

Yusufeli kokusunu üretecek. Kimya bölümünü bitirmiş ama iş bulamamış değerlendirilmesin mi (: Bal reçel pekmez paketleme fabrikası tere yağı peynir fabrikası gibi. Bunu nenden düşünüyoruz. Kahvaltılarda hazır mekanların açık büfelerinde gördüğünüz kutu ürünler neden Yusufeli markasıyla satışa sunulmasın. Yöresel ürünleri tanıtacak bayanlarımızın iş imkanı için Yusufeli evleri gibi iş yerleri tasarladık. Yani belediye güvencesiyle gelip oturup sohbet edebilecekleri evde yaptıkları ürünleri dantel felan satıp gelir elde edebilecekleri bir iş yeri düşünün. Yusufeli sporun tanıtılacağı atkı bere konç gibi ürünlerin satış reyonu.

12-Tarım ve hayvancılık

Yeni yerleşim yerinde hayvancılıkla alakalı bir yer düşünülmemiş. İlçemizde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan azımsanmayacak insanlar var. Hat ta bizde boğacılık kültürü var biliyorsunuz. Sadece boğa besleyen 100 den fazla aile var. Bu kültürün yaşatılması için bile modern ahırlar planımız var. İstiyen her vatandaşımıza bireysel olarak ahır yapabiceği alan oluşturucaz ihtiyaç gideren yada ticaret yapabiliceği bir imkan sunacağız. Yine her isteyen vatandaşımıza Tarım arazisi tahsis edip bu arazide hem kendi ihtiyacını karşılamasını hem de ticaret yapmasına imkan sağlayacağız. Arazi için toprak taşınıp verimli hale getirilicek. Hobi bahçeleri gibi alanlar oluşturucaz. Yeni yerleşim yerinde çevre düzenlemesi için süs ağacı bahçe çiçeği kesme çiçek gibi lazım olacak ürünleri dışardan tedarik etmek yerine sera yöntemiyle iş imkanı sunarak bu hizmeti ilçemize kazandıracağız.

13-Öğrencilere barın ve ulaşım hizmetlerinden faydalandırma

Üni. Öğrencileri kalacak yer olmadığı için ysufelinden gittiler. Bu yüzden ilçemize genel öğrencilerin barınabileceği apart ve yurt yapmak hedefimizde var. Ama geçici çözüm olarak prefabrik tarzı yapılarla biz sorunu ortadan kaldıracağız. Mevcut mahallelerden öğrencilerin okullara ulaşımı için gereken servis veya dolmuş hattı projemzi var.

14-Evlerin kura sistemi

Konutların ve iş yerlerinin dağıtımının kurayla yapılacak olması bir çok sorunu da beraberinde getirecektir. Alışılmış toplumsal yaşam şartları, mahalle kültürü, akrabalık bağlarının kaybolmaması açısından düzenlemeyi mevcut mahallelerle uzlaşı sağlayarak planlama yapmak gerekir. Örnek olarak Anne Baba 2. Bölgede, çocukları 3.bölgede kura çıktığını düşündüğümüzde iki bölge arası yaklaşık 4 km olacaktır. Bakıma muhtaç olan anne babalar mağdur olacak çocuklarda anne babalarına bakmakta sorun yaşayacaktır.

Burda esas olan kişinin komşu seçme hakkı olmasıdır.Bu sebeple her mahalleden birkaç temsilci belirlenerek bir bütün olarak hareket edip herkesin memnun kalbileceği bir yerleşim planacaktır.

15-Hayvan barınağı

Başı boş sahipsiz gezen saldırmasa bile tedirgin eden ama yaşama hakları olan hayvanların tedaviye ihtiyacı olanları tedavi merkezine olmayanların da çeşitli STK lara destek vererek barınmaları sağlanacak. Görsel anlamda ziyaret edilebilir istenildiği sürece sahiplendirme yapılabilecek bir merkez planımız var. Burada hayvanların bakımı için gönüllülerin dışında belediye personeli alınacak. Veteriner ve bakım elemanları olacak.

17-Misafirhane Yapılması ve Gündüz Bakımevi-Kreş yapılması

Mevcut yerleşkemizde hastası olan günü birlik işi olupta kalacak yeri olmayan vatandaşlarımızın ihtiyacını giderebilmek için bir konaklama evi faaliyete sokacağız.Ayrıca Memur ve Esnaflamızın çocukları için gündüz bakım evi ve kreş açacağız.Bualnlarda 8 kişi istihdam edilecek.

16-Turizm bacasız sanayi

Yöresel ürünlerden tutun da yaban hayatı tarihi mekanlar ilçemiz için eskiden beri önemlidir.Şimdi sıra bu etkinlikler halinde ilçe halkına gelir getiren işlere dönüştürmek. Halı dokuma atölyemiz var küme fabrikamız var. Yaylalar köyünden rizeayder yaylasına ulaşım hattının tamamlanması için çalışacağız.Bu bize ne kazandırabilir diye sorabilirsiniz: Şöyle diyelim şimdi Erzurum dan Ayder’e gitmek isteyen bir kişi navigasyonaAyder diye adres girdiğinde YusufelindenAyderegidebileceğini görecek.Mantık olarak sunu görecekki sahilden gittiğinde yol çok uzuyor ama Yusufeli üzerinden gidersem yol daha kısa o zaman bu seyahati Yusufeli üzerinden yapmak isteyecektir.Bu da Yusufeli esnafına ekstra bir kazanım olacaktır. Offroad çağımızın sporu biz mevcut yerleşim yerinde ve yeni yapılacak ilçede bu sporla uğraşan arkadaşlarımıza kalıcı sürekli çaılışıpantreman yapabileceği yarışmalara hazırlanabileceği bir platform oluşturacağız. Yarışmalarda da her zaman yanlarında destekçi olacağız. ve doğa turizmi canlı tutacağız 4 farklı yol ile yaklaşık 26 km trekking parkuru oluşturacağız.

18-Baraj gölü kullanıma açılacak

Su hizasında yollar yaparak yatırıma açılıcak. İşletmeleri belediye eliyle yapıp kiralama usülüyle halka arz edicez. İsteyen yatırımcıların işletmeleri kendilerinin yapmasına yardımcı olucaz. Durgun su kanosu. Balıkçılık sporu dalgıçlık gibi faaliyetlerin yapılmasına öncülük edilicek. Su sporları takımı kurulucak. Kafes balıkçılığı hayvancılık adı altında yapılıcak. Gerekli anlaşmalar yapılıp alım garantili işler yapılacak.

19-Sulama ve içme suyu

Tekkaleden getirilmesi düşünülen içme suyu için köy halkıyla konuşup belirli bir oranda kar payı verilerek maduriyetlerinin giderilmesini sağlayacağız.. yeni yerleşim yerimize Tarımsal faaliyetlerimiz için Sulama suyu getireceğiz.Sulama sistemi bölgelere göre değişiklik gösterebilir.Sulama sisteminde depolar olacak . Tarım arazileri planlamasında istişarelerimizi tamamladıktan sonra arazinin durumuna göre damla sulama ,kapalı sistem sulama veya acık beton kanal sistemleri kullanılabilicek.

20-Engelsiz bir Yusufeli yaşlı hizmetleri

Mevcut yerleşim yerinde ve Yeni yerleşim yerinde yaşlıların ve engelli vatandaşlarımızın engeli olmayacak. Önlerine bir şey çıkmayacak. İhtiyaçları istekleri doğrultuda görevlendirilecek personelimiz tarafından karşılanacak. Mesela fatura ödemek için gelecek oturacak çayını içecek görevli arkadaşlarımız onun için ödemesini yapıp gelecek. Maaşlarını çekecek. Alışverişini yapacak.Engelli kardeşlerimiz için Engelli Rehabilitasyon Merkezi kuracağız.Bu merkezde Yusufeli halkına istihdam sağlamakla beraber Engelli vatandaşlarımızın hoş vakit geçirip eğlenmesini sağlayacağız.

21-Memurlar için lojman

İlçemize gelen memurların yeni yerleşim yerinde nerde kalacağını düşünülmemiş. Konutlar kiraya verilemez maddeleri var. Peki bu mağduriyet ne zaman nasıl giderilecek düşünen yok. Biz uygun konumda lojman yaparak bu sıkıntıyı çözmeyi hedefliyoruz. Apart oteller konaklama merkezleri misafir haneler için yer tahsisi ve gibi konularda gerekli girişimler yapılacak. Gelen hiç kimse burada nasıl yaşayacağız diye düşünmeden ilçemizde yaşayacak.

22-Kültürel Miraslarımız Boğa Güreşlerimiz-Ve festivaller

Derneklerimizin yürütmekte olduğu faaliyetlere onların işleyişine müdahele etmeden destek olacağız.Asla festival alanını siyasi bir arenaya dönüştürmeyeceğiz.Derneğin faaliyetlerini Yeni yerleşim yerinde de sürdürmesi amacıyla onlara daha donanımlı sosyal tesisleri ve gelen misafirlerini ağarlayabilecekleri konaklama ihtiyacını da karşılayacak şekilde çılgın bir proje çalışması yapacağız.:((

23-Güneş paneli

Belediye giderlerini en aza indirmek için ilçemiz yeterli güneşlenme süresine sahip bu yüzden güneş paneli projemiz var. Gelişen teknoloji sayesinde uygulanabilir ısınma sistemleri de halkın kullanımına sunulabilir. Belediye olarak da girişimlerde bulunacağız. İstenildiği taktirde yatırımcılara imkan sağlanacak. İş ortaklığı yapılacak. İş imkanı sunulacak.

24-Sivil toplum kuruluşlarının durumu

İlçe merkezimizde faaliyetlerini yürütmekte olan Esnaf Sanatkarlar Odası ,Esnaf Kredi Kooperatifi, Tarım Kredi Kooperatifi gibi dernek ve kooperatiflerimiz yeni yerleşim yerinde düşünülmemiş. Biz bütün Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da fikir ve görüşlerini alarak tamamını bir binada toplayarak faaliyetlerini yeni yerleşim yerinde de sürdürmelerini sağlayacağız. Yusufeli mevcut yerinde mülk sahibi olup faaliyet yürüten ama yeni yerleşim yerinde hak sahipliği tanınmayan derneklerimize de yer tahsisi sağlayarak faaliyetlerini yeni yerleşim yerinde de sürdürmelerine imkan sağlayacağız.

25-Köy Minibüsçülerine durak temini-Kamyoncular parkı

Mevcut yerleşkede yoğun olarak park sorunu yaşayan kamyon ve tır sahibi esnafımıza araçlarını güvenle park edebileceği güvenlik elemanlarının olduğu ve güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenen bir oto park alanı oluşturup. Bu alanda dinlenip oturabilecekleri bir sosyal tesis kuracağız. Firmalarla olan anlaşmalarda şoför esnafımızın yanında olup maksimum kazanç sağlamalarında öncü olacağız.

63 adet köy servisi yapan minibüsçülerimize Pazar yolu olarak tabir ettiğimiz bölgede durak tesis edeceğiz. Her köyün vatandaşı köyünün servisinin nerden kalkacağını bilecek. Minibüsçü arkadaşlarımız da ortalıkta yolcu aramaktan kurtulacak. Ayrıyeten Minibüsçü esnafımızdan Belediyece alınan aidatlarda %50 oranında indirim yapacağız.

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?